Vlada bo v četrtek obravnavala predlog vladne komisije za kadrovske in administrativne zadeve o selitvi nekaterih ministrstev na druge lokacije. Več informacij o selitvi na ministrstvih še ne dajejo.

Minister za notranje zadeve Vinko Gorenak je v torek povedal, da je vladna komisija za kadrovske in administrativne zadeve soglasno sklenila, da se ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) vključno z nacionalnim preiskovalnim uradom (NPU) in tudi ostalimi službami z najetih lokacij in z lokacije v Štefanovi ulici seli v prostore na Litostrojski v Ljubljani. Ministrstvo za kmetijstvo in okolje ter ministrstvo za infrastrukturo in prostor pa se bosta selila v prostore, ki jih bo priskrbelo ministrstvo za pravosodje in javno upravo.
Selitev MNZ bo stala 300.000 evrov
Informacije glede stroškov selitve in preurejanja stavbe na ministrstvih za zdaj še ne dajejo. Po poročanju medijev naj bi selitev MNZ na Litostrojsko stala 300.000 evrov. Sicer pa bo Gorenak podrobnosti glede selitve predstavil v četrtek na novinarski konferenci po seji vlade.
Prav tako še ni jasno, katere prostore in na kateri lokaciji bo ministrstvo za pravosodje in javno upravo zagotovilo za ministrstvo za kmetijstvo in okolje ter ministrstvo za infrastrukturo in prostor, ali bodo ti prostori državni oz. jih bosta ministrstvo najemali in kakšni bodo predvideni stroški najema.
Sicer pa je predsednik računskega sodišča Igor Šoltes v izjavi za javnost ob robu predaje letnega poročila računskega sodišča za leto 2011 predsedniku DZ Gregorju Virantu dejal, da vsaka selitev povzroča stroške. Posebej v času krize je treba paziti na vsak evro in ne povzročati stroškov, ki nimajo resne utemeljitve, je poudaril.
Sporni najem na Dimičevi
Šoltes je tudi spomnil, da je računsko sodišče že vladi Boruta Pahorja priporočilo, da za stavbo na Dimičevi, v kateri so sedaj prostori NPU, poišče možnosti, na podlagi katerih bi najemno pogodbo spremenila v lastniško. Računsko sodišče je namreč ministrstvu za notranje zadeve avgusta lani zaradi najema poslovnih prostorov izreklo negativno mnenje. Po mnenju računskega sodišča ter po mnenju protikorupcijske komisije, da je posel najema koruptiven, pa se je takratna ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal odločila odstopiti.

Zgodba z najemom prostorov za potrebe ministrstva se sicer vleče že od leta 2007. Takrat je bila pripravljena investicijska dokumentacija za najem s postopnim odkupom stavbe na Litostrojski cesti v Ljubljani, prav tako tudi rešitev, ki je predvidevala, da bi se stavbo najelo prek družbe DSU Nepremičnine. 13. decembra istega leta je ministrstvo za notranje zadeve s podjetjem tudi sklenilo najemno predpogodbo za poslovno stavbo, garažna mesta in pripadajoče zemljišče. Predpogodba je predvidevala letno najemnino v višini 4,6 milijona evrov.
A maja 2009 so nato na MNZ sprejeli odločitev, da se na Litostrojsko ne bodo selili, januarja 2010 pa so s podjetjem Ram Invest sklenili pogodbo za najem prostorov na Dimičevi. Ministrstvo za najem prostorov plačuje 136.000 evrov mesečno, medtem ko naj bi Ram Invest za lizing podjetju Hypo Leasing, od katerega je odkupil stavbo, plačeval 125.000 evrov mesečnega lizinga, kar naj bi pomenilo, da njegov lastnik Igor Pogačar na ta način vsak mesec zasluži najmanj 11.000 evrov davkoplačevalskega denarja. Zaradi tega posla je bila zoper Kresalovo tudi vložena interpelacija, ki jo je ministrica sicer uspešno prestala.
Pahorjeva vlada je sicer novembra lani ministrstvu za notranje zadeve naložila, naj pripravi dokumentacijo za preoblikovanje sedanjega najemnega razmerja za stavbo za NPU na Dimičevi. Med možnosti so se omenjale odkup stavbe, odpoved pogodbe ali drugačna najemna pogodba.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.