Za danes ob 14. uri je bila sklicana 27. nujna seja parlamentarnega Odbora za kulturo, na kateri naj bi obravnavali problematiko prisilne izselitve kulturniških in civilnodružbenih organizacij z Metelkove 6 ter problematiko pritiskov in poskusov razgradnje javnih medijev in novinarstva v senci epidemije covid-19.
Tik pred sejo so svojo odsotnost najavili vsi člani in članice Odbora za kulturo iz vrst vladajoče koalicije, in sicer Janja Sluga, Jurij Lep, Mojca Škrinjar, Bojan Podkrajšek, Alenka Jeraj, Janez Moškrič, Jožef Lenart, Elena Zavadlav Ušaj ter Felice Žiža in Zmago Jelinčič Plemeniti. Kot razlog so navedli službeno odsotnost oziroma zadržanost. Poslanka Tadeja Šuštar pa se seje, kot smo izvedeli kasneje, ni udeležila zaradi pozitivnega testa na koronavirus.
Poleg tega predsednica odbora Violeta Tomić ni prejela pooblastil za nadomestne člane, zato na seji ni mogla zagotoviti sklepčnosti.
Sledili so postopkovni predlogi preostalih prisotnih opozicijskih poslancev oziroma članov odbora, ki so menili, da je razpravo o drugi točki o poskusih razgradnje javnih medijev in pokončnega novinarstva s strani vlade v senci spopadanja z epidemijo koronavirusa nujno potrebno opraviti še pred sejo programskega sveta RTV Slovenija. Predsednico odbora Tomićevo so zato pozvali, da v skladu s Poslovnikom Državnega zbora RS zagotovi sklic seje pod 2. točko dnevnega reda v ponedeljek 2. novembra 2020 zjutraj.
"Ravno tako mora čim prej sklicati nujno sejo pod prvo točko dnevnega reda," so enotni v opozicijski četverici. Tudi razprava o točki o pozivu proti prisilni izselitvi kulturniških in civilnodružbenih organizacij iz stavbe na Metelkovi 6 v Ljubljani ter za takojšnjo ustavitev sovražne politike vladajoče koalicije proti nevladnim prostovoljskim organizacijam, se jim je namreč zdela potrebna.
Predsednica odbora je predloge naslovila na predsednika državnega zbora Igorja Zorčiča.
Vse štiri opozicijske stranke so odsotnost desetih članov in članic Odbora za kulturo označile kot namerno blokado dela odbora, oviranje parlamentarne demokracije, zlorabo delovanja parlamenta in kršitev več členov Poslovnika. Opozorili so, da je službena dolžnost poslancev sodelovati na sejah delovnih teles, v primeru zadržanosti pa je potrebno zagotoviti nadomestilo, kar pa se ni zgodilo. Predlagali so, da se za manjkajočim članom in članicam odbora za dan odsotnosti, brez nadomestila, odšteje plačilo za delo, ki ga niso opravili.
Nataša Sukič (Levica) je bila kritična do manjkajočih poslancev in je njihovo ravnanje označila koz "cinizem brez primere", kot "oviranje demokratične razprave v parlamentu o dveh pomembnih zadevah". Glede druge točke današnjega dnevnega reda je pojasnila, da je, ker naj bi na ponedeljkovi seji programskega sveta RTV Slovenija tudi obravnavali predčasno razrešitev generalnega direktorja RTV Slovenija Igorja Kadunca, logično, da morajo o tem razpravljati, preden se zgodi.
Marko Bandelli (SAB) je izostanek poslancev koalicije na današnji seji označil za "nedopustnega" ter predlagal, naj predsednik DZ ugotovi upravičenost njihove odsotnosti.
Po mnenju Marka Koprivca (SD) to, da celotna koalicija bojkotira odbor, pomeni "konec parlamentarizma", njegov strankarski kolega Matjaž Nemec pa je menil, da smo danes "priča dogodku, kot mu še nismo bili".
Primoža Siterja (Levica) pa bojkot, kot je dejal, ne preseneča, saj bi danes beseda tekla o "najpomembnejšem medijskem informativnem servisu v državi in njegovi prihodnosti" in na drugi strani o "najbolj aktivnih nevladnih organizacijah v državi".
Ker so vmes sejo zapustili minister za kulturo Vasko Simoniti, državna sekretarka na ministrstvu za kulturo Ignacija Fridl Jarc in svetovalec na ministrstvu za kulturo Miro Petek, je Siter tudi predlagal, naj minister poda razloge, zakaj je zapustil sejo.
"Blokado seje odbora v opozicijskem četvercu razumemo kot nezaslišano aroganco koalicije in njenih podpornikov, precedens brez primere v dosedanji zgodovini dela Državnega zbora in kot namerno dejanje za preprečitev demokratičnega dialoga o perečih družbenih vprašanjih, za katere vladajoča koalicija noče niti slišati, niti ne želi, da se širša javnost z njimi seznani," pa so v sporočilu za javnost zapisali v Levici. Vladajoča koalicija po njihovem bije vojno z javnimi mediji in nevladnimi organizacijami, izvaja kadrovske čistke, kjer namešča svoje politične privržence, načrtuje predčasno razrešitev vodstva na Radioteleviziji Slovenija in politično podreditev največje javne medijske hiše, z Metelkove v Ljubljani čez noč deložira najbolj prodorne in družbeno kritične nevladne in civilno družbene organizacije, pod grožnjo sodnega pregona. "Avtoritarna in proti-kulturna drža vladajoče stranke in njenih sodelavcev teži k suspenzu demokracije, popolnemu discipliniranju medijev in civilne družbe, ukinitvi kritike in zadušitve svobodne misli. Na današnji seji odbora naj bi tekla beseda prav o tem, in prav to je razlog, da jo je vladna koalicija tudi blokirala," poudarjajo.
Hkrati pa v stranki še dodajajo, da "današnji protidemokratični manever, bojkot parlamenta, zaviranje in razgradnja demokratičnega dialoga pomeni napad na temeljne vrednote in srž parlamentarne demokracije".
Edini koalicijski poslanec na današnji seji Branislav Rajić (SMC) pa, kot je povedal, današnjo situacijo razume kot odgovor na nepotrebno trmo predsednice odbora, saj da je bil na kolegiju vodij poslanskih skupin podan predlog, da se seja za nekaj dni prestavi. Temu predlogu je sicer sprva ugodila, nato pa se je odločila drugače. V skladu z 52. členom poslovnika je podal proceduralni predlog, da bi razpravo vseeno opravili, glasovanje o točkah pa bi izpeljali v obliki dopisne seje.
Predsednica odbora Tomićeva je pojasnila, da je sicer sprva res sprejela predlog, da se seja prestavi na naslednji teden, a je vodja poslanske skupine SAB Maša Kociper zahtevala, da se razprava o javni RTV opravi pred sejo programskega sveta RTV in kot predlagateljici ji je ugodila. Glede Rajićevega proceduralnega predloga pa je pojasnila, da je bil 52. člen v prejšnjem mandatu spremenjen in da razprave v skladu z novim poslovnikom danes ni mogoče opraviti. Seja bo tako predvidoma potekala prihodnji teden.
V izjavi po prekinitvi seje je Tomićeva povedala, da je opravičila zaradi službene odsotnosti desetih koalicijskih članic in članov odbora prejela le slabo uro pred začetkom seje. Sejo so morali prekiniti, od predsednika DZ pa pričakujejo, da jim bo omogočil sejo o javni RTV v ponedeljek ob 9. uri in sejo o Metelkovi v sredo ob 14. uri.
Bandelli je poudaril, da mora biti seja odbora o javni RTV še pred sejo programskega sveta RTV Slovenija, saj bi bila v nasprotnem primeru, če bi prišlo do razrešitve Kadunca, seja brezpredmetna. Po besedah Lidije Divjak Mirnik iz LMŠ pa današnje dogajanje na odboru dokazuje, da želi aktualna vladajoča politika utišati vsakršno kritično misel in si podrediti vse sisteme in podsisteme v državi, česar v LMŠ ne bodo dopustili.
Sukičeva je današnje dogajanje označila kot "cinično klofuto parlamentarizmu". Koprivc pa kot "sabotažo parlamentarizma in s tem konec demokracije". Dodal je, da je sam že v sredo na ministra za kulturo naslovil pisno poslansko pobudo za takojšen umik poziva za izselitev nevladnih organizacij iz prostorov na Metelkovi 6.
Iz poslanske skupine SDS so za Televizijo Slovenija sporočili, njihovi poslanci niso navedli službene odsotnosti, pač pa so na dopustu, s čimer so spoštovali dogovor o prestavitvi sej, ki so ga sprejeli v torek na posvetu pri predsedniku DZ Zorčiču.
Zorčič odsotnosti poslancev ni želel komentirati. Če bi bi kdo manjkal neupravičeno, je to zadeva, ki sodi na mandatno-volilno komisijo, je dejal za televizijo. Drži pa, je dodal, da so se na posvetu dogovorili, da bi se seje prestavile za kakšen teden z namenom, da se minimizira delo v DZ vsaj za tri dni, da s tem prispevajo k omejevanju širjenja epidemije.
Društvo Asociacija: Obsojamo nedopusten suspenz demokracije
Današnje dogajanje na Odboru za kulturo v Državnem zboru so ostro obsodili tudi v društvu nevladnih organizacij in posameznikov na področju kulture - Društvu Asociacija.
Kot pravijo, se je na današnji seji zgodilo "nedopustno izigravanje demokracije, ki mu ostro nasprotujemo". "Poslanci koalicije, z izjemo enega, se seje niso udeležili, s čimer so tehnično povzročili, da se razprava o urgentnih točkah dnevnega reda, o deložaciji nevladnih organizacij na Metelkovi 6 in razgradnji javnih medijev ni mogla zgoditi. Poslanci koalicije so sporočili, da se seje ne morejo udeležiti zaradi drugih delovnih obveznosti in ob tem se sprašujemo, katere delovne obveznosti so za poslance bolj pomembne od njihove temeljne obveznosti, udeležbe na sejah v Državnem zboru? Pričakujemo javno pojasnilo," so zapisali. Četudi bi bili delovni izostanki opravičljivi, pa imajo poslanci po njihovem možnost na sejo poslati nadomestnega poslanca, kar pa se prav tako ni zgodilo. "S tem je bil manipulativno izpolnjen pogoj poslovnika državnega zbora, da se v takih primerih o točkah dnevnega reda sploh ne more glasovati," so kritični.
"Potem ko so organizacije na Metelkovi 6 brez kakršnegakoli predhodnega dialoga in v popolnoma neprimernem času dobile poziv k deložaciji, potem ko slovenski film trpi hude posledice zavoljo zavlačevanja administrativnih postopkov in potem ko je Ministrstvo za kulturo enostransko in brez kakršnegakoli predhodnega posvetovanja s komerkoli kljub drugačnim zakonskim obvezam, napovedalo spremembe pravilnika o strokovnih komisijah, smo danes bili na seji Odbora za kulturo deležni še protidemokratičnega poizkusa dokončne ukinitve kakršnekoli javne razprave. Tovrstnemu ravnanju ostro nasprotujemo in verjamemo, da nas pri tem podpira celotna evropska in svetovna demokratična skupnost," še poudarjajo v društvu.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.