Slovenija

Šefic napovedal nov sestanek s krajani Strug, ki se bodo selili

Ljubljana, 06. 11. 2023 09.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
M.S., STA, N.V.
Komentarji
66

Državni sekretar in vodja službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je na novinarski konferenci spomnil na ključne ukrepe, ki jih vpeljuje novela zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov. Eden od ukrepov so denimo predplačila za obnove stanovanj, s katerimi želi vlada pospešiti sanacijo poškodovanih objektov. Za vse, ki živijo na poplavno ogroženih območjih, pa je predvidena nadomestitvena gradnja. Prebivalcem Strug bodo medtem geologi v sredo še enkrat predstavili vse okoličine v zvezi s plazom, ki ogroža naselje.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Šefic o sanaciji in pomoči krajanom
    02:39
    Iz 24UR: Šefic o sanaciji in pomoči krajanom
  • Iz SVETA: Selitev iz Strug?
    03:04
    Iz SVETA: Selitev iz Strug?

 

Boštjan Šefic je uvodoma izpostavil, da še v tem mesecu pričakujejo obravnavo novele zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov. 

Osrednji ukrep v zakonu je predplačilo za obnove stanovanj. Predplačilo v višini 20 odstotkov ocenjene škode je namenjeno lastnikom stanovanj. Pogoj je, da je bila škoda v objektu večja od 6000 evrov. Po besedah Šefica bodo upravičenci sredstva prejeli avtomatično preko Finančne uprave RS. 

Objavljen bo seznam vseh, ki so predplačila dobili, vsak lastnik pa bo lahko ocenil, ali je prejeto predplačilo upravičeno oz. ga bo lahko tudi vrnil, če bo tako želel. S predplačili želi vlada pospešiti sanacijo poškodovanih objektov, je poudaril Šefic. 

Iz ukrepa so izvzeti vsi, za katere je predvidena nadomestitvena gradnja. Gre za primere ljudi, ki živijo na območju, kjer je ocenjena visoka poplavna ogroženost oz. na območju, kjer grozijo erozija in plazovi. Kot je povedal Šefic, je vlada v teh primerih predvidela natančen postopek. Prvi korak je identifikacija teh območij. Državno tehnična pisarna bo nato pripravila strokovno mnenje in opredelila objekte, ki so ogroženi. 

Sklep, da je objekt primeren za nadomestitveno gradnjo, bo objavljen 15 dni, v tem času pa bodo možne pripombe. V primeru potrditve sklepa bo nato ta romal na mizo vlade, ki ga bo tudi potrdila. 

Po besedah Šefica bo lahko država ponudila tudi nadomestno nepremičnino ali odškodnino. V tem primeru bo lastnik nato sam reševal stanovanjski problem. Zakon ureja tudi vprašanje doplačil. Gre za primere, ko bi bila nadomestitvena gradnja manj vredna od sedanje. 

Obnova po avgustovski ujmi oziroma predlog zakona o njej bo tudi glavna tema posveta vodij parlamentarnih strank, ki ga bo premier Robert Golob gostil v torek. Zakon bo podrobno opredelil sanacijo in vire njenega financiranja, prinesel pa bo tudi vrsto ukrepov, med drugim krajšanje nekaterih rokov z namenom pospešitve gradnje.

Boštjan Šefic
Boštjan Šefic FOTO: Aljoša Kravanja

V sredo nov sestanek s krajani Strug

Prebivalcem naselja Struge v občini Luče bodo geologi na sestanku v sredo medtem še enkrat predstavili vse okoliščine z zvezi s plazom, ki ogroža naselje, in ostalimi plazovi v okolici. Kot je povedal Šefic, se je poziv krajanom k preselitvi v varne začasne nastanitve, ki so ga podali na prvem sestanku z njimi, izkazal kot pravilen. Poziv so po njegovih besedah upoštevali vsi.

Na tokratnem sestanku, ki bo v sredo popoldne v Lučah, želijo prebivalcem Strug med drugim predstaviti "vse nove okoliščine in dejstva v povezavi s tem naseljem". Ob tem je navedel primerjavo s četrtkovim sestankom v Braslovčah, zato je pričakovati, da jim bodo pojasnili tudi postopke glede selitve.

Čeprav je za Struge predvidena selitev, se želijo o vseh ukrepih in postopkih najprej pogovoriti s prebivalci, je poudaril Šefic. "Vse specifične okoliščine želimo razreševati dvostransko. Vsako območje in vsak objekt ima namreč svoje posebnosti," je poudaril.

Struge slabe tri mesece po poplavah
Struge slabe tri mesece po poplavah FOTO: Aljoša Kravanja

Za nadomestne gradnje v občini Luče po njegovih besedah že imajo nekaj predlogov rešitev, država pa si bo prizadevala, da bi postopki potekali čim hitreje. "Prepričan sem, da bomo prek konstruktivnega dialoga tudi v tem kraju našli optimalne rešitve za prebivalce in jim zagotovili varnost, kar je - ponovno poudarjam - ena naših absolutno prednostnih nalog," je dodal.

Glede ostalih aktivnosti je Šefic povedal, da je bila vladna služba za obnovo po poplavah in plazovih v zadnjih dneh veliko v stiku z občinami, prizadetimi v zadnjih neurjih. "Izkazalo se je, da je bila tokrat naša pripravljenost dobra. Dobili smo tudi nekaj izrazito pozitivnih ocen," je dejal Šefic ter izpostavil "veliko angažiranost" direkcij za infrastrukturo in za vode. Obe direkciji sta v sodelovanju z občinami in Slovensko vojsko ter pod vodstvom civilne zaščite preprečili marsikatero škodo, ki bi lahko nastala, kar po Šefičevih besedah kaže na dobro sodelovanje.

Dejal je še, da posebno pozornost v tem času namenjajo plazovom, pri čemer se intenzivno ukvarjajo predvsem z večjimi. Od dogajanja zadnjih dni je omenil tudi zaskrbljenost glede kanalizacijske cevi v Kranju, kjer pa do večjih zapletov ni prišlo.

Rok za rešitev vprašanja mulja predviden do sredine 2024

Na redni novinarski konferenci glede aktivnosti je Šefic dejal, da je reševanje vprašanja glede mulja na Koroškem v zaključni fazi in da se preverjajo lokacije z vidika stroke, zato da bi bile čim bolje izbrane, da ne bi prišlo do kakršnegakoli nastajanja nove škode.

Odstranjevanje mulja
Odstranjevanje mulja FOTO: 24UR

Med drugim je ministrstvo za okolje, podnebje in energijo že objavilo javno naročilo, s katerim išče ponudnika, ki bo s Koroške v tujino odpeljal s težkimi kovinami onesnažen mulj, opredeljen kot nevaren odpadek. Predviden je odvoz okoli 1700 ton mulja, ministrstvo pa ponudbe zbira še do torka do 10. ure. Omenjena količina nevarnega mulja je pretežno odložena ob reki Meži, in sicer na meji med občinama Mežica in Prevalje. Manjša količina se nahaja v občini Dravograd na območju Otiškega Vrha, je razvidno iz objavljene dokumentacije. Rok izvedbe javnega naročila je najkasneje šest mesecev od podpisa pogodbe.

Za del naplavljenega mulja, ki je opredeljen kot nenevaren odpadek, pa je koroški center za ravnanje z odpadki Kocerod pripravil program, po katerem bi na odlagališče Zmes na območju občine Prevalje sprejeli skupno 10.000 kubičnih metrov nenevarnega mulja. Za mulj, ki je določen kot nenevaren inerten odpadek in se lahko uporabi v gradbenih projektih, pa je bilo dogovorjeno, da ta vrsta mulja ostaja v občinah, kjer je, in se porabi v gradbenih projektih v teh občinah.

Po ujmi 4. avgusta so koroške občine organizirale začasno deponiranje naplavljenega mulja na nekaterih lokacijah znotraj občin, zdaj pa pričakujejo, da se mulj čim prej odpelje na za to primerne lokacije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (66)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kokolo
21. 11. 2023 18.24
denar...................
Victoria13
08. 11. 2023 20.05
+1
Kaj bo šele, če pride močan potres?
brezveze13
06. 11. 2023 18.53
+0
sestanki ne bodo rešili ničesar, to je samo neko predstavitev posameznikov v politiki, potrebno je ukrepati, in to z načrti o prihodnosti na določenih izpostavljeni območjih ki so vedo na udaru v podobnih primerih ( za takšna območja se pač ne izda gradbenih dovoljenj), ali pač pod pogojem lastne odgovornosti , in se tudi s tem omeji zavarovalna pravica. Trenutnim oškodovancem pa čimprej pomagati vspostaviti normalno življenje,ali jim dati nadomestne lokacije ali finančno pomoč da lahko sanirajo škodo
mario49
06. 11. 2023 17.32
+3
Zanimivo je dejstvo,da na posnetkih uničenja stanovanjskih hiš , ni nikjer vidno,da bi bile porušene hiše ,ki so jih gradili danes že v letih "starejši",stare gradnje ,temveč izrecno samo nove gradnje in to ljudi,ki so hoteli imeti svoje hiške bliže vodi( verjetno zato,da bi lahko ribarili kar iz postelje v spalnici ali iz fotelja v dnevni sobi"! Naši oredniki,so ZELO DOBRO VEDELI,KJE JE POTREBNO ZGRADITI HIŠO ZA BIVANJE,DA JE BILA VARNA PRED POPLAVAMI KOT TUDI PLAZOVI! Zares je človekova neumnost neomejena!!!!!!
Anion6anion
06. 11. 2023 16.58
+4
Tipičen prikaz kako deluje vlada. Sestanek na sestanek zaradi sestanka..
zmerni pesimist
06. 11. 2023 16.52
+3
Sestanek na sestanek pa sestanek haska pa nobenega
Klasik
06. 11. 2023 15.13
+3
Uporabit o treba možnost odpoklica kar precej županov, samo, če imajo občani jaj.a
Tavullia46
06. 11. 2023 14.12
+7
Upam, da se politiki zavedajo , da so ustvarili nevaren precedens. Hiš in stanovanj v prihodnje ne bi bilo potrebno imeti zavarovanih proti naravnim nesrečam, ker bo država morala kot tokrat urediti povračilo škode... ali se motim? (vsi plačujemo davke v to nenasitno državno blagajno, kar pomeni, da bi morali biti vsi obravnavani enako)
zoran pušenjak
06. 11. 2023 14.06
+6
Saj tej vladi Slovenke in Slovenci ne pomenijo nič. Samo za sebe in nove volivce skrbijo
Lojze Biber
06. 11. 2023 13.14
+10
Veliki palamuđiija
Delavec_Slo
06. 11. 2023 13.01
+13
Sastanek, sestanek sestanek, me zanima, kak bi tile majstri živeli, če bi jim izplačevali plače kot sestanek, sestanek......
Alfaa
06. 11. 2023 12.52
+11
Pri vseh mladih sposobnih javnih uslužbencih, ki jih je na stotine postavijo enega deda za odločanje za celotno slovenijo ? le čemu a. ??
Aijn Prenn
06. 11. 2023 12.38
+10
To hiško bi s tistim španskim apačem al kaj je že bil, lahko prenesli nekam drugam in bi služila svojemu namenu... Očitno je zelo dobro zgrajena.
mackon08
06. 11. 2023 13.37
+4
Ja ni tako enostavno, hišo bi morali dvigniti ampak če je na ravnem gre drugače pa?
Alfaa
06. 11. 2023 12.24
+20
Kako pa kaj z Niko a je še kje nič se ne pove kam je odšla na lepše ? Nas je pomagala osvoboditi pa spet k Obami v naročje.
slim386
06. 11. 2023 13.42
-1
Nika se rent free sprehaja po tvoji glavi. A ni to fino?
kiropraktik
06. 11. 2023 12.23
+22
Dobiva dnevnice in potne stroške? Popolnoma nesposoben!
mbtukaj
06. 11. 2023 12.21
+10
Toti je služo z kovidom zdaj pa s poplavami.
Slabnick
06. 11. 2023 12.18
+13
Vem, da tudi za vladajoče ni lahko. Ampak kot je povedal in priznal PV, imajo probleme, ker je preveč ministerstev in med sabo ne sodelujejo in prihaja do zamud. Žal, če bi na referendumu glasovali proti bi bilo mogoče hitreje sploh pa ceneje za državo. Sedaj pa naj Maljavec in nika rešita situacijo. Pred referendumom so znali hujskat ljudi ZA DRŽAVO gre bravo kak ste nasedli.
El pi5tolero
06. 11. 2023 12.13
+24
Same casovnice, lazovnice in nategovalnice! Nimas kej! Lol
zmerni pesimist
06. 11. 2023 12.09
+18
In ti se samo pogovarjajo in pogovarjajo v nedogled
apage
06. 11. 2023 12.04
+4
Ne vem no, če bi predal vajeti gospodarstvenikom, bi bilo tole že vse urejeno ali pa bi se vsaj točno vedelo kaj in kako, kdaj, kje, koliko. Mislim a slehernega politika ni sram, da so tok nesposobni a kaj? No ja, za par 10 tisoč eur na mesec verjetno poješ dol, da kažeš svojo nesposobnost