Boštjan Šefic je uvodoma izpostavil, da še v tem mesecu pričakujejo obravnavo novele zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov.
Osrednji ukrep v zakonu je predplačilo za obnove stanovanj. Predplačilo v višini 20 odstotkov ocenjene škode je namenjeno lastnikom stanovanj. Pogoj je, da je bila škoda v objektu večja od 6000 evrov. Po besedah Šefica bodo upravičenci sredstva prejeli avtomatično preko Finančne uprave RS.
Objavljen bo seznam vseh, ki so predplačila dobili, vsak lastnik pa bo lahko ocenil, ali je prejeto predplačilo upravičeno oz. ga bo lahko tudi vrnil, če bo tako želel. S predplačili želi vlada pospešiti sanacijo poškodovanih objektov, je poudaril Šefic.
Iz ukrepa so izvzeti vsi, za katere je predvidena nadomestitvena gradnja. Gre za primere ljudi, ki živijo na območju, kjer je ocenjena visoka poplavna ogroženost oz. na območju, kjer grozijo erozija in plazovi. Kot je povedal Šefic, je vlada v teh primerih predvidela natančen postopek. Prvi korak je identifikacija teh območij. Državno tehnična pisarna bo nato pripravila strokovno mnenje in opredelila objekte, ki so ogroženi.
Sklep, da je objekt primeren za nadomestitveno gradnjo, bo objavljen 15 dni, v tem času pa bodo možne pripombe. V primeru potrditve sklepa bo nato ta romal na mizo vlade, ki ga bo tudi potrdila.
Po besedah Šefica bo lahko država ponudila tudi nadomestno nepremičnino ali odškodnino. V tem primeru bo lastnik nato sam reševal stanovanjski problem. Zakon ureja tudi vprašanje doplačil. Gre za primere, ko bi bila nadomestitvena gradnja manj vredna od sedanje.
Obnova po avgustovski ujmi oziroma predlog zakona o njej bo tudi glavna tema posveta vodij parlamentarnih strank, ki ga bo premier Robert Golob gostil v torek. Zakon bo podrobno opredelil sanacijo in vire njenega financiranja, prinesel pa bo tudi vrsto ukrepov, med drugim krajšanje nekaterih rokov z namenom pospešitve gradnje.
V sredo nov sestanek s krajani Strug
Prebivalcem naselja Struge v občini Luče bodo geologi na sestanku v sredo medtem še enkrat predstavili vse okoliščine z zvezi s plazom, ki ogroža naselje, in ostalimi plazovi v okolici. Kot je povedal Šefic, se je poziv krajanom k preselitvi v varne začasne nastanitve, ki so ga podali na prvem sestanku z njimi, izkazal kot pravilen. Poziv so po njegovih besedah upoštevali vsi.
Na tokratnem sestanku, ki bo v sredo popoldne v Lučah, želijo prebivalcem Strug med drugim predstaviti "vse nove okoliščine in dejstva v povezavi s tem naseljem". Ob tem je navedel primerjavo s četrtkovim sestankom v Braslovčah, zato je pričakovati, da jim bodo pojasnili tudi postopke glede selitve.
Čeprav je za Struge predvidena selitev, se želijo o vseh ukrepih in postopkih najprej pogovoriti s prebivalci, je poudaril Šefic. "Vse specifične okoliščine želimo razreševati dvostransko. Vsako območje in vsak objekt ima namreč svoje posebnosti," je poudaril.
Za nadomestne gradnje v občini Luče po njegovih besedah že imajo nekaj predlogov rešitev, država pa si bo prizadevala, da bi postopki potekali čim hitreje. "Prepričan sem, da bomo prek konstruktivnega dialoga tudi v tem kraju našli optimalne rešitve za prebivalce in jim zagotovili varnost, kar je - ponovno poudarjam - ena naših absolutno prednostnih nalog," je dodal.
Glede ostalih aktivnosti je Šefic povedal, da je bila vladna služba za obnovo po poplavah in plazovih v zadnjih dneh veliko v stiku z občinami, prizadetimi v zadnjih neurjih. "Izkazalo se je, da je bila tokrat naša pripravljenost dobra. Dobili smo tudi nekaj izrazito pozitivnih ocen," je dejal Šefic ter izpostavil "veliko angažiranost" direkcij za infrastrukturo in za vode. Obe direkciji sta v sodelovanju z občinami in Slovensko vojsko ter pod vodstvom civilne zaščite preprečili marsikatero škodo, ki bi lahko nastala, kar po Šefičevih besedah kaže na dobro sodelovanje.
Dejal je še, da posebno pozornost v tem času namenjajo plazovom, pri čemer se intenzivno ukvarjajo predvsem z večjimi. Od dogajanja zadnjih dni je omenil tudi zaskrbljenost glede kanalizacijske cevi v Kranju, kjer pa do večjih zapletov ni prišlo.
Rok za rešitev vprašanja mulja predviden do sredine 2024
Na redni novinarski konferenci glede aktivnosti je Šefic dejal, da je reševanje vprašanja glede mulja na Koroškem v zaključni fazi in da se preverjajo lokacije z vidika stroke, zato da bi bile čim bolje izbrane, da ne bi prišlo do kakršnegakoli nastajanja nove škode.
Med drugim je ministrstvo za okolje, podnebje in energijo že objavilo javno naročilo, s katerim išče ponudnika, ki bo s Koroške v tujino odpeljal s težkimi kovinami onesnažen mulj, opredeljen kot nevaren odpadek. Predviden je odvoz okoli 1700 ton mulja, ministrstvo pa ponudbe zbira še do torka do 10. ure. Omenjena količina nevarnega mulja je pretežno odložena ob reki Meži, in sicer na meji med občinama Mežica in Prevalje. Manjša količina se nahaja v občini Dravograd na območju Otiškega Vrha, je razvidno iz objavljene dokumentacije. Rok izvedbe javnega naročila je najkasneje šest mesecev od podpisa pogodbe.
Za del naplavljenega mulja, ki je opredeljen kot nenevaren odpadek, pa je koroški center za ravnanje z odpadki Kocerod pripravil program, po katerem bi na odlagališče Zmes na območju občine Prevalje sprejeli skupno 10.000 kubičnih metrov nenevarnega mulja. Za mulj, ki je določen kot nenevaren inerten odpadek in se lahko uporabi v gradbenih projektih, pa je bilo dogovorjeno, da ta vrsta mulja ostaja v občinah, kjer je, in se porabi v gradbenih projektih v teh občinah.
Po ujmi 4. avgusta so koroške občine organizirale začasno deponiranje naplavljenega mulja na nekaterih lokacijah znotraj občin, zdaj pa pričakujejo, da se mulj čim prej odpelje na za to primerne lokacije.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.