Državni sekretar za koordinacijo ukrepov in aktivnosti za obnovo po poplavah Boštjan Šefic je dejal, da bo treba zagotoviti tudi oskrbo s pitno vodo, saj ta v nekaterih občinah še vedno ni zagotovljena. Z zgornjesavinjskimi župani se je pogovarjal tudi o obnovi poplavljenih območij, za katero bo poskrbela širša vladna delovna skupina.
Napovedal je, da bo država povečala obseg gradbene mehanizacije na poplavljenih območij. Povedal je, da bodo poskrbeli tudi za ljudi, ki so zaradi poplave ostali brez hiš, v ta namen bo država zagotovila finančna sredstva. Ta problem bodo rešili z zakonom o obnovi, je pojasnil.
Ob tem se Šefic zaveda, da nekatere občine nimajo nadomestnih stanovanj, zato bodo morali iskati alternativne, a optimalne rešitve.
Zatrdil je, da vlada ne bo pozabila na nikogar, ki je bil v vodni ujmi prizadet. Opozoril je, da tovrstne zadeve ne bo možno rešiti čez noč in je treba zato določiti prioritete.
Glede gradnje suhih zadrževalnikov pa je dejal, da je treba zadeve najprej oceniti, če bo treba, bo vlada šla tudi v postopke razlastninjenja lastnikov posameznih zemljišč.
Župan Braslovč Tomaž Žohar je povedal, da trenutno sanirajo najbolj kritična območja, ki jih je prizadela vodna ujma. V ponedeljek bodo imeli operativni sestanek z direkcijo za vode, kjer bodo določili terminske načrte in ukrepe za čimprejšnjo sanacijo prizadetih območij.
Na vprašanje, kako je z morebitno preselitvijo prebivalcev Letuša, je pojasnil, da je ta zadeva v medresorskem usklajevanju. "Naš cilj je zagotoviti kakovostno selitev v zdravo življenjsko okolje, nikakor ne bomo dovolili polovičnih rešitev ali selitev v geto naselja. Lokacijo za preselitev že imamo določeno, je poplavno in potresno varna, prav tako ni plazovita," pravi Žohar.
Opozoril je, da je sanacija struge reke Savinje nujna, saj je pretok reke v primeru velikih voda osem milijonov kubičnih metrov.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.