Kot je po obisku poplavljenih območij povedal državni sekretar Boštjan Šefic, je bil njegov glavni namen, da si v Sneberjah ogleda nastalo škodo na montažnih hišah. Imel je tudi priložnost, da se pogovori s stanovalci in se seznani z izzivi, s katerimi se soočajo. Kot je povedal, je po ogledu stanja zadovoljen, da se težave odpravljajo organizirano in da pri tem sodeluje Mestna občina Ljubljana.
Pomembno je, da sodeluje tudi proizvajalec hiš Marles, ki strokovno vodi in svetuje, da bodo hiše po popravkih znova funkcionirale normalno, kot so doslej. Takšna sanacija je vedno kompleksna, se zaveda, pri tem je lahko vreme zaveznik ali pa še dodatno zaostri situacijo, zato je še toliko bolj pomembno, da se to dela pod strokovnim vodstvom in da se pri obnovi ne povzroči še več škode ter s tem dodatne skrbi prebivalcem, je opozoril.
Ocenil je, da je škoda res velika, ljudje pa so zaradi poplav izjemno prizadeti, a vendarle optimistični. "Vidijo luč na koncu tunela, mi pa jih bomo maksimalno podprli," je zagotovil.
Mestna občina Ljubljana že ugotavlja, kje so šibki členi v protipoplavni zaščiti, na državni ravni bo vse pregledala ekipa najboljših strokovnjakov, ki bo dala določena priporočila, ki bodo dolgoročno temelj za načrtovanje nadaljnjih aktivnosti, zato da bo tisto, kar bo sanirano, res kakovostno, je izpostavil: "Naša prva skrb pa je, da vodotoke, ki so največja skrb, z nujnimi ukrepi poskusimo sanirati do te mere, da v primeru deževja ne bi ponovno poplavljali."
Preprečevanje nadaljnje škode je izjemno pomembno, je še enkrat poudaril, a hkrati opozoril, da je to velik zalogaj, saj so nekateri vodotoki prestavljeni za več 10 metrov. V naslednjih tednih bodo zato poskusili narediti največ, kar lahko. Pri tem je dodal, da bo nekaj odvisno tudi od vremena, a da bodo naredili vse, kar je možno.
Po besedah ljubljanskega podžupana Dejana Crneka so se z odborom stanovalcev dogovorili, da bodo do nedelje predali potrebne popise in ocene škode, na podlagi katerih bi občina oblikovala neko skupno oceno stroška za kvadratni meter popravila. Občina pa je v ta namen že aktivirala svoje izvajalce in jih prosila, naj oblikujejo ponudbe.
Crnek je tudi potrdil napoved ljubljanskega župana Zorana Jankovića, da s prošnjo za pomoč pri sanaciji infrastrukture ne bodo obremenjevali države. Škodo v ocenjeni višini dveh milijonov evrov pa bodo prijavili, saj država ta podatek potrebuje za pridobitev evropskih sredstev.
Po Crnekovih besedah si bo stanje v Ljubljani že v petek začela ogledovati ekipa pod vodstvom hidrologa Roka Fazarinca z namenom, da pridobi celovite informacije in nato predlaga rešitve. Pretok vode v predelu Sneberij namreč ni bil običajen, saj sta se Sava in Sora, namesto da bi se zlivali postopno, kot je bilo značilno zadnjih 20 let, obe zlili naenkrat. "Tega ni nihče pričakoval," je dejal ljubljanski podžupan.
Danes je Sneberje obiskal tudi Miha Humar s katedre za lesne škodljivce, zaščito in modifikacijo lesa na ljubljanski biotehniški fakulteti, ki je domačine nekoliko potolažil, potem ko se je med njimi razširila informacija, da sta pod fasadami voda in mulj in da lepljena plošča že plesni. Prav tako naj bi se bali, da bi leseno konstrukcijo hiš zaradi vlage prizadela goba, zaradi česar bi se lahko hiše sesedle.
Današnji dan je tako pokazal, da "ni tako grozno, kot se je zdelo sprva", je povedala priložnostna koordinatorica del in prostovoljcev Tjaša Prošek. Kot je pojasnila, pa bo treba takoj odpreti spodnji del fasade, v nasprotnem primeru bodo imeli lastniki bistveno večjo škodo. Na odgovore domačinov, ki se v tem primeru bojijo vdora napovedanega dežja, pa je dejala, da so jim strokovnjaki danes pojasnili, da bodo odprti del fasade lahko zaščitili s polivinilom.
Opozorila je tudi na težave in dolgotrajnost izpolnjevanja obrazcev za prijavo škode oziroma vlog za pomoč.
V zadnji vodni ujmi so poplave namreč zajele tudi del Ljubljane. Sava je poplavila zlasti predela Tacna in Sneberij, številni občani pa se te dni srečujejo tudi s težavami pri sanaciji svojih domov. Zlasti v Sneberjah so bili tudi kritični do oblasti in pomanjkanja preventive. Občina sicer pričakuje, da se bo obnova objektov lahko začela po 10. septembru.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.