Predsedniki parlamentarnih strank in vodje njihovih poslanskih skupin ter poslanca narodnih skupnosti so se sestali na sestanku, ki ga je sklical premier Janez Janša. Na srečanju so razpravljali o ustavnih spremembah na področju referenduma in vnosu fiskalnega pravila v ustavo.
Dvotretjinske večine v državnem zboru za ustavno spremembo referendumske ureditve ni, je po sestanku pojasnil Janša. Predlog te spremembe, o katerem so že dosegli načelno soglasje, tako doživlja podobno usodo kot vnos fiskalnega pravila v ustavo. Pozitivna Slovenija je namreč nekoliko spremenila stališče.
Janša je v izjavi novinarjem obnovil kronologijo sestankov predsednikov parlamentarnih strank. Med drugim je spomnil tudi, da so na zadnjem sestanku dosegli široko soglasje o pogojih za spremembe referendumske ureditve in izvzetje fiskalne zakonodaje. "Danes se je izkazalo, da v tem trenutku dvotretjinske večine za te spremembe ni, vsaj ne v času, ki bi bil realen in za Slovenijo potreben," je ocenil Janša.
Predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković je namreč predlagal, da bi spremembe referendumske ureditve stopile v veljavo šele 1. januarja 2015. "Takrat bo Slovenija ali že iz krize na hitri poti okrevanja ali pa tam, kjer je danes Grčija. Bolj pošteno bi bilo, da bi rekli, da niso za. To je zelo neresen predlog parlamentarne stranke," je bil oster Janša. Pojasnil je še, da sta predstavnika Pozitivne Slovenije sestanek danes predčasno zapustila.
Janković je predlog pojasnil z besedami, da se v zadnjem času vsi sprašujejo glede načina dela te vlade in si postavljajo vprašanje, če ni hitenje s spremembami na področju referenduma poskus omejevanja demokracije in služi dnevnopolitičnim potrebam. Pri tem je pojasnil, da je leto 2015 zadnje leto mandata te vlade in je tako lahko tista točka, ko bi bilo jasno, da te spremembe ne služijo več dnevnopolitičnim potrebam. Zatrdil pa je tudi, da to le predlagajo in da na tem ne bodo vztrajali.
Glede predčasnega odhoda s sestanka pa je predsednik največje opozicijske stranke povedal, da je odšel zato, ker ima druge obveznosti, prav tako pa se ne želi pogovarjati "po enosmerni cesti".
Janša sicer meni, da imajo za ustavno spremembo, ki je sicer zaradi nestrinjanja s 35-odstotnim kvorumom za veljavnost referenduma sicer ne podpira NSi, podporo 58 poslancev. Dogovorili pa so se, da te stranke, ki spremembo referendumske ureditve podpirajo, vseeno začnejo postopek. NSi bo po Janševih besedah o tem še enkrat razpravljal na organih stranke. Če bi se zbrala zadostna večina, bi DZ po nekaterih ocenah spremembe lahko potrdil jeseni.
Predsednica NSi Ljudmila Novak je sicer pred sestankom pojasnila, da stranka ostaja pri svojem stališču. Želijo si, da bi zaostrili pogoje glede referenduma, nasprotujejo pa kvorumu, saj menijo, da ni dobro, da na koncu zmagajo tisti, ki ne pridejo na referendum.
Kaj pa fiskalno pravilo?
Vlada bo po besedah Janše prisiljena predlagati, da DZ o vnosu fiskalnega pravila v ustavo glasuje še poleti, pa čeprav predlog trenutno ne uživa dvotretjinske večine. Janša je po srečanju vodij parlamentarnih strank dejal, da bo to trenutek resnice. Od izida bo po njegovih besedah odvisno tudi reševanje težav v bančnem sistemu.
Postopek za vnos fiskalnega pravila v ustavo se je v DZ ustavil tik pred zadnjo stopničko, torej pred glasovanjem na plenarni seji DZ. Pozitivna Slovenija je namreč vsaj zaenkrat odrekla podporo predlogu, med poslanci SD pa trenutno ni zadostnega števila glasov za potrebno dvotretjinsko večino.
Janša je zatrdil, da se razmere v času, odkar je postopek v DZ obstal, niso bistveno spremenile ne navznoter ne navzven. Pri tem je ponovil, da bi bil vnos fiskalnega pravila v ustavo zelo pozitiven signal Slovenije finančnim trgom, kar bi pozitivno vplivalo na vse gospodarske subjekte v državi.
KOMENTARJI (353)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.