Novi samec se je skotil 7. maja 2011 v moskovskem živalskem vrtu, po letu in pol pa je novo domovanje dobil v estonskem živalskem vrtu v Talinu, kjer je s samico sobival do konca leta 2018. Tako kot Vita in Vito v ljubljanskem živalskem vrtu tudi onadva nikoli nista imela mladičev. 200-kilogramski samec, ki bo 7. maja dopolnil deset let, v rojstnem listu nosi ime Botsman, Estonci pa so ga klicali Pootsman, kar oboje pomeni "poveljnik krova oz. šef palube" in lepo sovpada tudi z njegovim naravovarstvenim potovanjem, saj zadnja tri leta gostuje v različnih živalskih vrtovih. "Pri nas mu bomo rekli kar kratko Bos ali šef," so sporočili iz ZOO Ljubljana.
Bos je tako v Ljubljano prišel s prav posebnim namenom, da bi se z Vito ujela in uspešno parila. "Nadaljevanje dobrih genov, kot jih imata Bos in Vita, je ključno za ex situ ter in situ ohranitvene programe, zato so se pri Evropski zvezi živalskih vrtov EAZA odločili, da pri tem poskusijo tudi z menjavo partnerjev. Samec je zato sedaj vključen v vzrejni program ogroženih živalskih vrst tako, da se mu omogoča parjenje z različnimi samicami, kar se je že obrestovalo," so pojasnili.
Bos je bil konec leta 2018 začasno premeščen v živalski vrt na Češkem, kjer se je pridružil samici Tanyi, ki je junija 2019 skotila tri mladiče. Ker so tigri samotarji in samci ne skrbijo za vzrejo mladičev, so ga konec leta 2019 premestili v ZOO Parco Natura Viva v Italiji k samici Luvi, kjer je znova postal oče trojčkov. Letos bo partner samici Viti iz ZOO Ljubljana, ki bo dopolnila deset let in ima z izkušenim samcem boljše možnosti za prvo leglo.
Po postanku v ZOO Ljubljana se bo Bos najverjetneje vrnil v živalski vrt v Talin, trenutno pa se v ZOO Ljubljana spoznava z novimi oskrbniki in novim okoljem v zakulisju ene največjih ograd za tigre v Evropi, ki obsega 4.000 m2 naravnega gozda in je primerna za uspešno razmnoževanje te ogrožene podvrste velikih mačk. "Čeprav je videti, da mu selitev ne povzroča težav in je ohranil tudi dober apetit, se bo na novo okolje sprva privajal stran od oči obiskovalcev," so pojasnili v ljubljanskem živalskem vrtu in dodali, da strokovno osebje zdaj skrbno spremlja samico Vito, saj jo bodo novemu tigru prvič predstavili v njenem času parjenja. "Šele nato bo samec na ogled tudi obiskovalcem, ki jih prosimo za strpnost in uvidevnost. Tako bomo Bosu dali čas, da se s čim manj stresa privadi na novosti in sreča s tigrico Vito."
Sibirski tiger Botsman je postal pomemben del vzrejnega programa Evropske zveze živalskih vrtov in akvarijev EAZA, njegova pot pa povzema sodobna naravovarstvena prizadevanja za ohranitev zadnjih predstavnikov teh ranljivih velikanov. Znotraj zveze je pomembno sodelovanje med živalskimi vrtovi pri vzreji in raziskovanju ogroženih vrst, kar skupaj pripomore k njihovi ohranitvi v naravnem okolju, še poudarjajo v ljubljanskem živalskem vrtu in opozarjajo, da tej največji podvrsti tigrov, ki jih je v divjini Rusije, Kitajske in Severne Koreje ostalo le še okoli 550, praktično edino pomembno in največjo grožnjo še vedno predstavlja človek.

KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.