
Hkrati je Svetu Evrope predlagala, da bi sedež skupine držav za boj proti korupciji GRECO iz francoskega Strasbourga prenesli v Ljubljano.
Velja omeniti, da Slovenija pri kandidaturi za omenjeno agencijo EU ni osamljena. Potem ko je januarja Poljska uradno napovedala, da se zanima za sedež omenjene agencije, se je nedavno v boj zanjo spustila še Madžarska.
Če pa bo organ vendarle preseljen v Ljubljano, kar naj bi se najprej zgodilo čez leto dni, bo to veliko priznanje za Slovenijo, meni Drago Kos, direktor GRECO.
"Jaz verjamem, da bo do tega prišlo. Ne bi si pa upal tega podpisati, ker pri ambasadorjih, pri svetu ministrov se nikoli vnaprej ne ve. Gre za politično odločitve v sferi visoke politike, ki so lahko včasih lahko tudi zelo neracionalne. Racionalnih argumentov proti temu, da bi se GRECO preselil v Ljubljano gotovo ni. Bi pa selitev GRECO v Slovenijo pomnila zelo veliko. Prvič, zaradi tega, ker bi bilo to priznanje Slovenije kot države, ki le naredi nekaj pozitivnega v boju zoper korupcijo, Kot drugič, pa bi s selitvijo GRECO prišlo tudi do selitve določenih evropskih standardov v našo državo," je povedal Kos.
Namero Slovenije, da bo kandidirala za sedež agencije za nadzor nad zunanjimi mejami EU, je že novembra lani izrazil slovenski notranji minister Rado Bohinc, decembra lani pa sta jo na vrhu povezave v Bruslju potrdila še slovenski premier Anton Rop in zunanji minister Dimitrij Rupel. Kot sta tedaj menila, bo bitka za sedež te novonastajajoče prestižne agencije huda. "Slovenija je konkurent, a interesentov je veliko. Tekme se bo treba udeležiti," je tedaj dejal Rop, medtem ko je Rupel menil, da "bo težko". A nekoč bo imela "vsaka članica svojo agencijo", je bil optimističen vodja slovenske diplomacije, zato ne bo posebej hudo, če Sloveniji ne uspe že v prvem poskusu.
Evropska agencija za vodenje operativnega sodelovanja na zunanjih mejah EU naj bi skladno z načrti začela delovati leta 2005, v njej naj bi zaposlili 55 ljudi, njen proračun pa naj bi bil v prvem letu delovanja "težak" 1,6 milijona evrov.
Vlada želi na tak način "izraziti podporo slovenskim stkovnjakom, ki se ukvarjajo z vprašanji, ki zadevajo obe področji". Kot je dodal Krajc, pa je dokončna odločitev o tem, ali bo Ljubljana gostila sedeža obeh institucij, v rokah EU oziroma Sveta Evrope.