
Kakšni so pogoji za vpis?
Na začetku je najbolj pomembno, da dijaki vedo, ali sploh imajo možnosti priti na želen program. Pozanimati se je torej treba, ali ima fakulteta omejitev vpisa in kaj se od kandidatov pričakuje v primeru omejitev. Ali morajo morda imeti kakšno dodatno znanje? Če razmišljajo o študiju jezikov, je dobro vedeti, ali je znanje jezika, ki bi ga radi študirali, pogoj. Na fakultetah, ki imajo sprejemne izpite, je dobro vprašati, kaj ti zajemajo in ali so plačljivi. Nekatere smeri imajo obvezen tudi zdravniški pregled, ki je lahko tudi specialističen in drag.

Na zasebnih visokošolskih zavodih, ki jih je pri nas že precej, je pomembno, da preverijo, ali je študijski program koncesioniran ali ne. Če ni koncesioniran, to pomeni, da ni financiran s strani države in je zato v celoti plačljiv. Če ima študij šolnino, se je treba pozanimati, kakšna je. Kolikšna je višina vpisnine na študiju, ki ga financira država?
Kakšni so še drugi stroški študija?
Pozanimati se je treba, če je treba za študijske vaje kupiti še kakšna posebna oblačila ali opremo. Študenti se lahko izognejo morebitnim kasnejšim neprijetnim presenečenjem, če se o vseh nujnih stroških študija pozanimajo vnaprej.
Ima program veljavno akreditacijo?
Pomembno je tudi vedeti, ali dobijo študentje ob koncu študija javno veljavno izobrazbo. Lahko se namreč zgodi, da če študij nima koncesije, da tudi ni akreditiran. To lahko pomeni težave kasneje, saj takšna izobrazba ni javno priznana.
Kako poteka študij in kakšen je predmetnik?
Na fakultetah se je dobro pozanimati o možnosti izbire predmetov. Denimo, če se na študiju ekonomije lahko specializirajo za različne smeri. Študentje naj tudi vprašajo, kako potekajo predavanja: so obvezna, so morda na različnih lokacijah? Koliko izpitov morajo opraviti, da lahko napredujejo v višji letnik in kakšne so možnosti za prepis na drugo smer znotraj fakultete? Študenti lahko že v času študija pridobijo dragocene izkušnje, če se vključijo v kakšen mednarodni program. Zato je dobro, če imajo študentje na izbrani fakulteti možnost izmenjave v tujini. Povprašajte, ali je fakulteta vključena v kakšne mednarodne programe.

Kako se študij zaključi?
Včasih za dokončanje študija zadostuje zgolj diplomski zagovor. Nekatere fakultete pa imajo tudi preddiplomske ali podiplomske izpite. Mnogi študiji zahtevajo pred dokončanjem študija tudi določeno število praktičnega usposabljanja ali celo pripravništvo. Pametno se je pozanimati, ali fakulteta takšno prakso študentom omogoča, ali pa so prepuščeni lastni iznajdljivosti.
Kakšne so možnosti za zaposlitev?
Diploma ima pravo veljavo šele, če študentu omogoči zaposlitev. Zato je vprašanje o možnostih zaposlitve po končanem študiju pomembno, vendar pa na to vprašanje težko dobimo pravi odgovor. Je pa dobro vedeti, kje vse se lahko zaposlimo z določeno izobrazbo in kakšne so napovedi za prihodnja leta.
Fidlerjeva svetuje, da so dijaki na predstavitvah fakultet čim bolj radovedni. Doma naj se pripravijo in razmislijo o tem, kaj želijo izvedeti o določenem študiju. Izbira študija je namreč predvsem stvar dijaka, čeprav Fidlerjeva opaža, da imajo pogosto starši prevelik vpliv. Starši ne smejo biti tisti, ki iščejo informacije in jih "servirajo" svojim otrokom, temveč naj otroka spodbujajo, da se bo sam spraševal o stvareh, ki so mu pomembne, še dodaja.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.