Premier Borut Pahor, ki opravlja tekoče posle, je v pogovoru za Radio Slovenija napovedal, da se bo na parlamentarnih volitvah potegoval za vnovični mandat, dvomi pa, da bo pri tem uspešen.
Kandidatura za mesto predsednika republike ga ne zanima. Izrazil je tudi pričakovanje, da bo predsednik republike Danilo Türk po pogovoru s strankami razpisal predčasne volitve. Ob tem upa, da "ne bo nihče tako predrzen v svoji ošabnosti, da bo poskušal voditi vlado brez mandata ljudi".
Türk s predstavniki strank
Kot že omenjeno, Türk danes opravlja posvetovanja s predsedniki parlamentarnih strank in vodji poslanskih skupin. Türk bi moral posvet s parlamentarnimi strankami začeti s predsednikom največje opozicijske stranke SDS Janezom Janšo in vodjem poslancev SDS Jožetom Tankom. A stranka se posveta pri Türku iz enakih razlogov kot v preteklosti ni udeležila.
Türk je tako posvet začel z vodjem poslanske skupine SD Dušanom Kumrom. Kumer je Türku na posvetu ponovil, da se SD zavzema za čimprejšnje predčasne volitve, do katerih je "avtocesta na široko odprta", in da ne bo podprla nobenega novega mandatarja.
Na vprašanje, ali mora predsednik republike za razpustitev parlamenta čakati 30 dni, Kumer odgovarja, da bodo to uganko razrešili pravniki. Ob vprašanju, ali lahko še po torku kdo predlaga novega mandatarja, ocenjuje, da je v 30 dneh "vse možno", upa pa, da se "ne bodo igrali s to državo, temi razmerami in tem političnim položajem še naprej".
Na ocene, da so hitre predčasne volitve prostovoljna predaja oblasti prvaku SDS Janezu Janši, pa vodja poslancev SD odgovarja z vprašanjem: "Zakaj bi Janez Janša zmagal na teh volitvah?" Na vprašanje, ali ni v soočenju predsednik SD Borut Pahor – Janša slednji močnejši, pa odgovarja, da je SD močnejša od SDS.
Medtem se je predsednik SD in predsednik vlade Borut Pahor, ki opravlja tekoče posle, opravičil. Pahor se je namreč s Türkom sestal že v petek.
Tudi drugi za predčasne volitve
S Türkom sta se že sestala tudi predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec in vodja poslanske skupine Joško Godec, ki sta po srečanju s Türkom dejala, da sta obe strani izrazili zaskrbljenost zaradi situacije. Sicer se DeSUS zavzema za predčasne volitve. Povedala sta, da bi si v stranki v primeru, če bi Türk predlagal mandatarja in če bi SD tega mandatarja tudi podprla, vzeli čas in o predlogu razmislili, medtem ko se s predlogom drugih strank ne bi strinjali, saj bi šlo za zavlačevanje postopka. A po pogovoru s Türkom se predstavnikoma Desusa zdi, da Türk mandatarja ne bo predlagal.
Vodja PS nepovezanih poslancev Franc Žnidaršič je prav tako dejal, da sami ne bodo predlagali mandatarja. Dejal je, da ni nobenega dvoma, da bomo imeli predčasne volitve do datuma, ki je ves čas na obzorju.
Prvak stranke Zares Gregor Golobič je po posvetu s Türkom dejal, da je stranka pripravljena na oba možna scenarija, zlasti pa na predčasne volitve. Na drugi scenarij, imenovanje novega mandatarja, po njegovih besedah Zares nima vpliva. Če se bo to zgodilo, bodo tudi to možnost proučili. Golobič in vodja poslanske skupine Zares Franco Juri sta sicer predsednika seznanila z opozorili stranke, da imamo v Sloveniji opravka ne le s politično krizo, temveč s krizo odločanja, kar bo v prihodnje velik problem.
V LDS ne iščejo novega mandatarja in ga tudi ne bodo predlagali. V LDS sicer po besedah predsednice Katarine Kresal resnično dvomijo, da bi kdo predlagal novega mandatarja. Če se bo kdo želel pogovarjati, se bodo, vendar "prav realno" pa to ni, je dejala.
Predsednica LDS je po srečanju s Türkom povedala, da je pogovorov tekel o tem, kdaj naj bodo volitve, kako tečejo roki, kaj pomeni razpustitev parlamenta in kaj so tekoče naloge tako vlade kot parlamenta. Predsednik republike po besedah Kresalove sedaj zbira informacije o tem, "kako se stranke pripravljajo na volitve", končno odločitev pa da bo sprejel po posvetih s strankami in ustavnimi strokovnjaki.
Interpretacije glede rokov za razpis predčasnih volitev so sicer različne, se strinja predsednica LDS. "Ustavne roke je treba spoštovati, toda stvar je šla tako daleč, da je dobro, da so volitve čim prej. Vseeno pa v roku, ki strankam omogoča, da se nanje normalno in enakopravno pripravijo," je dejala.
Tudi SLS na srečanje s predsednikom prihaja s predlogom za predčasne volitve. "Ne smemo izgubljati časa za neke proceduralne zaplete. Vsak dan moramo izkoristiti za to, da čim prej pridemo do volitev, da Slovenija dobi kredibilno in zaupanja vredno vlado," je pred srečanjem poudaril predsednik SLS Radovan Žerjav.
Po oceni Žerjava so predčasne volitve v tem trenutku edina rešitev za državo. Predlaga, da bi bile volitve še pred božičnimi prazniki. na srečanju s Türkom naj bi se strinjali, da bi bilo dobro volitve izpeljati tako, da bi bil nov DZ sestavljen pred prazniki.
Tudi predsednik SNS Zmago Jelinčič je dejal, da v njegovi stranki ne bodo predlagali mandatarja. Glede predčasnih volitve pa po Jelinčičevem mnenju ni dileme. Po njegovem bodo med 13. in 27. novembrom.
Tudi poslanca narodnih manjšin Roberto Battelli in Laszlo Göncz sta po današnjem posvetu izrazila podporo čimprejšnjim predčasnim volitvam. Morebitnega kandidata za mandatarja ne nameravata podpirati, poudarila pa sta tudi, da nista imela občutka, da bi se predsednik republike nagibal h kateri od možnosti.
Stanič se ponuja za mandatarja
Gojko Stanič, 71-letni publicist, politolog, nekoč predsednik obrtno-podjetniške stranke, včasih član LDS, je pripravljen kandidirati za mandatarja. Kot je moč razumeti, se je ponudil sam. Sedaj kliče poslance, jim pošilja in predstavlja svoj program in išče poslansko skupino ali 10 poslancev, ki bi ga za mandatarja tudi uradno predlagali. Računa na nepovezane poslance in pravi, da je pobuda za kandidaturo prišla iz gospodarstva.
Možnost, da bi bila njegova kandidatura tudi uradna, pa je po napovedih manjhna. Poslanci vedo, da če se bodo podpisali pod mandatarsko kandiaturo, ki ni videti najbolj preprečljiva, bodo takoj slišali, da to počnejo zato, da bi sebi podaljšali mandat. Nepovezani niso enotni, Andrej Magajna bi utegnil podpisati Staničevo kandiaturo, a Franc Žnidaršič zagotavlja, da je proti in da gremo na volitve.
Danes je sicer zakrožilo še eno ime, Dušan Mramor, ki ga imajo nekateri v mislih, a z Mramorjem pogovori, kot je sporočil, do tega trenutka niso stekli.
KOMENTARJI (1233)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.