Kar 10.000 slovenskih otrok je izpostavljenih pasivnemu kajenju v vozilih svojih staršev, opozarjajo policisti in zdravstveni delavci, ki v prihodnjih dneh pripravljajo posebno akcijo v dobro otrok. Kajenje v tako majhnem prostoru, kot je avtomobilska kabina, namreč pripelje do zelo visokih koncentracij škodljivih snovi iz tobačnega dima. Med najbolj ranljivimi skupinami so dojenčki in otroci, saj so učinki za njihovo zdravje najbolj škodljivi. Ob pasivnem kajenju lahko zbolijo za težkimi boleznimi, pri novorojenčkih pa lahko pride tudi do hujših zapletov in celo smrti.
V sodelovanju z Ministrstvom za zdravje bodo tako policisti od 1. do 8. septembra na terenu izvajali aktivnosti za ozaveščanje javnosti o novi zakonodaji na področju kajenja v vozilih. Od spomladi letos namreč velja prepoved kajenja v vozilih v navzočnosti oseb, mlajših od 18 let.
Voznike bodo preverjali tako policiti kot tudi redarji, kazen znaša 250 evrov
“Za opravljanje nadzora nad prepovedjo kajenja v vozilih ob prisotnosti mladoletnih oseb sta pristojna tako policija kot občinsko redarstvo, v času akcije pa bomo voznike kršitelje in sovoznike opozarjali tudi s televizijskimi oglasi in letaki,” sporočajo.
Z globo 250 evrov se sicer kaznuje posameznik, če kadi oziroma uporablja tobak, tobačne izdelke in povezane izdelke, razen tobaka za žvečenje in tobaka za njuhanje, v vseh vozilih v navzočnosti oseb, mlajših od 18 let.
Katere strupene snovi se lahko nahajajo v tobačnem dimu?
Ministrica: Želimo zaščititi najbolj ranljive
"Novi zakon ščiti prav najranljivejše, ker se sami pred cigaretnim dimom ne morejo zaščititi. Posredno pa prispeva tudi k varnosti v prometu. Zahvalila bi se Policiji, ker je pristopila k osveščanju in bo na terenu pomagala pri opozarjanju voznikov kadilcev," poudarja ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.