V Sloveniji poteka Nacionalni projekt z naslovom Še vedno vozim – vendar ne hodim – aktivno za varnejšo vožnjo srednješolcev, v okviru katerega opozarjajo na nevarnosti vinjenosti, ki je pogost vzrok nesreč. Mladi vozniki so zaradi svoje neizkušenosti in nepremišljenosti pogosto žrtve prometnih nesreč. Analize ankete, ki je bila v osmih celjskih srednjih šolah izvedena v okviru akcije Alkohol res ubija, dokazujejo, da je ukrepanje nujno. Kar 16 odstotkov anketiranih je namreč že vozilo vinjenih, kar 46 odstotkov dijakov pa se je že peljalo v vozilu z vinjenim voznikom.
Akcijo so dijakom Šolskega centra Velenje predstavili tudi na predavanju o inovativnem pristopu k izobraževanju mladih. “Menim, da lahko z našim znanjem in izkušnjami nadgradimo obstoječe kampanje za preprečevanje uživanja alkohola in upoštevanje cestnoprometnih predpisov. V okviru nacionalnega projekta Še vedno vozim – vendar ne hodim smo se zato paraplegiki odločili za nove, inovativne pristope, ki neposredneje nagovarjajo prav najbolj rizično skupino – mlade voznike,” je predavanje dijakom Šolskega centra Velenje (ŠCV) komentiral predsednik Društva paraplegikov JZ Štajerske Janez Hudej.
Konkretne akcije za mlade
Predavanja so zastavljena na konkretnih pričevanjih mladih, poškodovancih v prometnih nesrečah, ki bodo posledice svoje nepremišljenosti ali nepremišljenosti drugih nosili s seboj celo življenje, podprta so z modernimi komunikacijskimi orodji, statističnimi podatki policije ter konkretnimi prikazi in poskusi, povezanimi z varno vožnjo. Na tovrstna predavanja, namenjena mladim in bodočim voznikom, bodo v Društvu paraplegikov JZ Štajerske povabili različne partnerje. Tokrat so se povabilu odzvali predstavniki Policijske uprave Celje in ZŠAM Celje.
Predavanje, ki so ga izvedli v Velenju, je le eno izmed 80 načrtovanih aktivnosti v okviru nacionalnega projekta Še vedno vozim – vendar ne hodim, ki ga bodo paraplegiki izvajali na srednjih šolah po Sloveniji, avtošolah in dogodkih, namenjenih mladim. Za to, da jih bodo lahko izvedli, upajo na podporo ministrstva za promet, ministrstva za šolstvo in drugih gospodarskih organizacij.
Društvo pareplegikov JZ Štajerske, ki deluje že vse od leta 1979 pod okriljem Zveze paraplegikov Slovenije in združuje 33 občin širše celjske regije, izvaja programe, ki so namenjeni vračanju članov društva v zdravo in neodvisno življenje.
V okviru projekta Še vedno vozim – vendar ne hodim člani društva ponesrečencem s hudimi telesnimi poškodbami pomagajo pri rehabilitaciji in vključitvi v normalno življenje. S projektom se obračajo predvsem na bodoče voznike v šolah, dijake v srednjih šolah ter na otroke v vrtcih in nižjih razredih osnovnih šol.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.