Zaradi poplavljenih vozišč, zemeljskih plazov in nanosov so še vedno zaprte številne ceste. Cestni delavci na terenu odpravljajo posledice vodne ujme, zato se razmere na cestah vseskozi spreminjajo. Na prometnoinformacijskem centru, kjer informacije dobivajo od voznikov, policistov, obveščevalnoinformacijskega centra in cestnih služb, prosijo za razumevanje. Voznike sicer najbolj zanima, kako lahko pridejo v službo, zato je največ vprašanj glede prevoznosti najbolj obremenjenih cest.
Največ težav zaradi zaprtih ali delno prevoznih cest je sicer v Zasavju, pa tudi na Igu in v Ljubljani. Najdlje bodo predvidoma zaprta udrta vozišča in cestišča, na katerih je zemlja ali nanos. Na prometnoinformacijskem centru še opozarjajo, naj vozniki nikar ne poskušajo prevoziti zaprte ceste, temveč naj se držijo cestnih označb in se vozijo po obvozu. Več o razmerah na slovenskih cestah ...
Škodo štejejo v milijonih
Obilne padavine minuli konec tedna so povzročile ogromno škodo na državnih cestah, ugotavljajo tudi na državni direkciji za ceste. Za natančno oceno škode je še prezgodaj, po sedaj zbranih podatkih pa bo trajna odprava posledic škode na cestah stala 15 milijonov evrov.
Nadzorniki Direkcije RS za ceste so že od petka na terenu, kjer skupaj z vodji koncesionarjev usklajujejo delo in zbirajo podatke o povzročeni škodi. "Trenutno je škodo zelo natančno težko oceniti, saj do nekaterih delov porušenih cest ta trenutek niti ni možno priti," pojasnjujejo na direkciji. Trenutno pa stroške vzpostavitve prevoznosti ocenjujejo na sedem milijonov evrov, stroške za trajno odpravo posledic pa na 15 milijonov evrov.
Na direkciji pojasnjujejo, da so ob nastopu škode vsi pogodbeniki nemudoma pristopili k izvajanju potrebnih ukrepov. Poškodovana mesta so zavarovali, na mestih, kjer promet ni bil več mogoč ali bi odprtje takega dela ceste pomenila nevarnost za udeležence, pa so postavili zapore. Vodotoki so sicer na nekaterih mestih že začeli trgati cestno telo. V Dragonji je na primer odneslo 120 metrov, na območju Predmeje pa 600 metrov ceste.
Več odsekov cest, ki so bili zaprti med intervencijo, ostaja zaprtih, pravijo na direkciji. Tam, kjer so bile ceste samo poplavljene, bodo zapore odstranjene takoj, ko ne bo več nevarnosti. Kjer so deli cest odtrgani, pa bodo pristopili k takojšnji sanaciji na način, da bo zagotovljena vsaj zasilna prevoznost, kjer bo to mogoče. Na nekaterih delih takih cest se ta dela že izvajajo. Poseben problem pa predstavljajo tisti odseki cest, ki jih ogrožajo zemeljski plazovi, zaradi česar je nevarnost na prvi pogled zelo težko oceniti. Med takšnimi je na primer plaz na cesti Logatec - Žiri v obsegu 10.000 kubičnih metrov. "Na vse te lokacije so ali še bodo poslani geologi in geomehaniki in kjer je možno, bodo vzpostavljeni obvozi," še pravijo na direkciji.
Največ poškodb na dolenjski avtocesti
Zaradi poplav v prejšnjih dneh je prišlo tudi do določenih poškodb na posameznih odsekih avtocest in hitrih cest, so povedali v Družbi za avtoceste RS (Dars). Vzdrževalci sicer poškodbe še popisujejo, zato je ta hip še prezgodaj za kakršno koli oceno stroškov sanacije.
Največ poškodb je utrpela dolenjska avtocesta na odseku med Drnovim in Obrežjem, kjer so narasle vode poškodovale zadrževalnike, lovilce olj, varovalne ograje in sistem odvodnjavanja. Škodo pa so do zdaj zabeležili še na območju avtocestnih vzdrževalnih baz Vransko, Postojna, Ljubljana in Kozina.
Težave tudi v železniškem prometu
Močno deževje je preglavice povzročalo tudi v železniškem prometu. Največ težav je bilo na progi Ljubljana–Koper in Ljubljana–Zidani Most. Na odseku Rižana–Koper se je namreč Rižana v soboto zvečer razlila čez progo v višini enega metra. Zato je bila proga med postajama Divača in Koper skoraj cel dan zaprta, za potnike pa je bil organiziran nadomestni prevoz z avtobusi.
Na isti progi se je sprožilo tudi okrog 20 manjših plazov na odseku Črnotiče–Hrastovlje. Veliko je bilo tudi zamašenih jaškov, prepustov in podobno. Ekipe so plazove očistile, uredile pa so tudi progo, ki jo je načela razlita Rižana. Zaradi narasle reke je bila v nedeljo izklopljena tudi napetost na tovorni postaji Koper. V večernem času so se razmere umirile in tovorni vlaki so po spet odprti progi lahko začeli voziti proti notranjosti.
Ob 12.20 se je utrgal zemeljski plaz v Dobrijah v občini Ravne na Koroškem, ki je zasul železniško progo Ravne na Koroškem–Dravograd in cesto Ravne na Koroškem–Dravograd. Nanos zemljine je dolg približno 30 metrov in visok en meter. Železniški promet na tej relaciji in cesti ni mogoč, obvoz za cestna vozila je urejen na Kotlje. Plaz so si ogledali gasilci, policisti, ki so kraj tudi zavarovali (plazišče, železniško progo in cesto), predstavniki Slovenskih železnic, cestnega podjetja, pristojne službe občine ter zaščite in reševanje. Ker je plaz aktiven, bodo železničarji z odstranjevanjem začeli jutri. Za potnike so organizirali nadomestni avtobusni prevoz, medtem ko je tovorni ustavljen.
Na progi med Ljubljano in Zidanim Mostom pa sta bila zaradi plazu v nedeljo ob 13. uri zaprta oba tira odseka Kresnice–Laze. Delavci so desni tir usposobili za promet slabe štiri ure zatem, levi tir pa je bil spet odprt danes ob 10.30. Zaradi dokončne sanacije plazu sicer tudi danes nastajajo zamude na progi med prestolnico in Zidanim Mostom, predvidoma že danes pa naj bi promet stekel običajno. Do takrat so sicer zaradi verižnega učinka možne manjše zamude tudi na drugih progah.
Popolne zapore zaradi poplavljenih cestišč:
- na dolenjski avtocesti izvoz Šmarje Sap(Škofljica) iz smeri Novega mesta,
- v Ljubljani Fajfarjeva ulica(tik pred križiščem s Tržaško cesto), Peruzzijeva(med Jurčkovo cesto in križiščem pri AC) ter proti TC Rudnik,
- (LC)Podpeč - Črna vas, na odseku Lipe - Črna vas,
- (R3-742)Borovnica - Podpeč pri Goričici in relacija Notranje Gorice - Podpeč,
- (LC)Sadinja vas - Javor,
- (LC)Podgrad - Janče podvoz pod železnico,
- (LC) Senožeti - Jevnica,
- (LC) Lipovec - Dolenja vas,
- (R1-222)Zagorje - Most čez Savo pri Mostu čez Savo,
- (G1-108)Hrastnik - Zidani most,
- (LC) Hrastnik - Kal,
- (LC) Mošenik - Sava,
- (LC)Čeče - Svine - Knezdol,
- (LC) Hrastnik - Radeče ob desnem bregu Save,
- (LC)Izlake - Zabreznik,
- odseka Dolena - Sela ter Videm Šturmovec,
- (R2-420) Brežice - Dobova - Rigonce,
- (LC)Trnovec - Poklek,
- (R1-213)Stari trg pri Ložu - Iga vas pri Podubu,
- (LC)Fara - Dol - Petrina - Osilnica,
- (LC) Trnovec - Poklek,
- (R2-419)Šentjernej - Kostanjevica na Krki pri Sajovcu,
- (R2-419)Prekopa - Kostanjevica na Krki,
- (R3-671)Križaj - Podbočje - Šutna,
- (LC)Miren - Vrtoče - Kostanjevica;
- R3-669 Dobruška vas - Šentjernej,
- (LC) Laze - Telče - Malkovec,
- (R3-655)Dolenja vas - Gotenica - Kočevska Reka,
- (LC)Prigorica - Lipovec,
- (LC)Lipovec - Dolenja vas,
- (R3-647)Mlačevo - Rašica pri Mali Račni,
- (R3-648)Kompolje - Struge pri Kompoljah,
- (G2-106) Ljubljana - Kočevje, pri Ložinah,
- (G2-102)Godovič - Kalce pri Hotedrščici in Kalcah,
- (R3-621)Kalce - Col,
- (LC)Laze - Planina,
- (LC)Vrhnika - Mirke,
- (LC) Logatec - Žibrše,
- (LC)Blatna Brezovica - Sinja Gorica in Bevke - Sinja Gorica,
- (RT-913)Postojnska jama - Predjama,
- (LC)Črni Vrh - Zadlog - Kot,
- (G1-11)MMP Dragonja,
- (R3-676)MP Rakovec.
V Istro je možno preko mejnih prehodov Sečovlje in Sočerga, za voznike tovorni vozil priporočamo MP Jelšane oz. Starod.
Zemeljski plazovi in nanosi:
- (R2-408)Logatec - Žiri je pri Rovtah zaprta,
- (R3-609)Ajdovščina - Predmeja je zaprta, obvoz je urejen;
- (R3-642)Borovnica - Podpeč pri Pakem zaprta;
- (LC) Sadinja vas - Javorje - poškodba vozišča;
- (G2-112) Ravne - Dravograd pri Dobrijah, zaprta; obvoz Slovenj Gradec.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.