Predsednik republike Borut Pahor je DZ na izredni seji sporočil, da ne bo predlagal kandidata za mandatarja in da je tako rok, v katerem predsednik republike to lahko stori, skrajšan. S tem se je DZ tudi seznanil z njegovo odločitvijo.
Pahor je danes v nastopu pred poslanci spomnil, da predsedniki republike v takih postopkih običajno ne nastopajo pred DZ. A po njegovem si morajo vsi skupaj prizadevati, da praznino, ki je nastala po odstopu vlade, v dobro državo čim prej presežejo, bodisi z imenovanjem nove vlade ali predčasnimi volitvami.
Pahor je obvestilo o svoji odločitvi predsedniku DZ Janku Vebru predal v sredo. Po Pahorjevem mnenju je namreč v aktualnih razmerah najprimerneje razpisati predčasne volitve, saj bi nadaljevanje njegovih aktivnosti in prizadevanj pri iskanju morebitnih kandidatov za mandatarja po nepotrebnem podaljševalo nestabilne politične razmere v državi.
V minulih dneh je sicer opravil posvetovanja z vodji poslanskih skupin, vsi sogovorniki pa so mu "nedvoumno sporočili", da nimajo kandidata za mandatarja in ga ne nameravajo predlagati, je v sredo pojasnil Pahor. Odprto možnost, da bi koga podprli, je po njegovih besedah pustil le vodja poslancev PS Jožef Kavtičnik. Vodjem poslanskih skupin se je danes zahvalil za razmislek, kaj je dobro za državo. Ob tem ni dobil občutka, da bi ga kdo poskušal prepričati v nekaj, kar v javnosti ni izjavil.
Pahor meni, da je njegova odločitev, da skrajša 30-dnevni rok, ko lahko predlaga novega mandatarja, utemeljena in dopustna, saj kandidata za mandatarja ni.
"Zdaj pridejo postopki v vaše roke in nimam ne pristojnosti ne želje, da bi komentiral vaše odločitve, vi ste predstavniki ljudstva in odločili se boste po vaši želji in najboljših močeh," je dejal predsednik republike.
Pahor meni, da je julij primernejši od avgusta
Izpostavil je še, da so postopki iskanja mandatarja v primeru, ko vlada odstopi, različni od tistih, ki tečejo v primeru, če je vladi izglasovana nezaupnica. "Rok pri izglasovani nezaupnici je krajši," je povedal.
Spomnil je namreč, da sta se s premierko, ki opravlja tekoče posle, Alenko Bratušek strinjala, da so okoliščine, ko bi bile volitve med poletnimi počitnicami, nehvaležne. Ni pa Pahor, kot je dejal, imel pravice, da bi ji svetoval, naj "gre na glasovanje o nezaupnici samo zato, da skrajšamo roke, sama pa bi šla po zaupnico zato, da pade". To bi bila po njegovi oceni zloraba ustavnega instituta.
Pahor je ob tem tudi opozoril, da možnost, da bi bile volitve 22. junija, ki jo je ob svojem odstopu omenjala prav Bratuškova, v okviru ustavnih in poslovniških rokov ni izvedljiva. Tako ostajata julij in avgust. Oba sta po Pahorjevih besedah težko primerna, je pa predsednik poudaril, da gre za izredne in ne za redne volitve. "Če mene vprašate, je julij primernejši od avgusta," je dejal.
Pahor ocenjuje, da je problem volilne udeležbe legitimen in polemičen. A odlaganje volitev v pozni september bi pripeljalo do oblikovanja vlade nekje v decembru, meni Pahor. Torej ni dobrih rešitev, so samo slabe in slabše.
Poslanci imajo na voljo 14 dni za predlog kandidata za mandatarja, po izteku tega roka pa še 48 ur, ko je mogoče v DZ odločiti o morebitnem glasovanju o kandidatu za mandatarja s potrebno relativno večino za izvolitev. Če predloga za novega mandatarja ne bo, bi Pahor lahko predčasne volitve razpisal že za drugo nedeljo v juliju, torej 13. julija.
Za Jankovića poletne volitve neprimerne
Da mu poletne volitve niso po godu, pa je jasno povedal prvak PS Zoran Janković. Verjame, da bi se volitve lahko zamaknile, a pod pogojem, da bi se pojavilo neko pravo in kompetentno ime za novega mandatarja, ki bi lahko dobil široko podporo, pa tudi sledil programu PS. V tem primeru bi v stranki razmislili o podpori. A se Janković, kot pravi, zavzema za vlado narodne enotnosti in ne za "mandatarja za tri mesece". O konkretnih imenih pa ni želel govoriti in pravi, da tudi ne ve, ali se bo kakšen kandidat sploh pojavil.
Julij in avgust pa kot meseca dopustov po Jankovićevem mnenju nista primerna za izvedbo državnozborskih volitev. Če bodo volitve poleti, naj za to prevzamejo odgovornost tisti, ki so se tako odločili, je dodal. "Bomo videli, kaj bo 13. julija zvečer in kako bodo tisti, ki bodo imeli slabe izide, razlagali, kako njihovi volivci ravno tisti vikend niso bili v Sloveniji," je povedal Janković.
Vodja poslancev PS Jožef Kavtičnik je dodatno pojasnil, da v stranki ne nasprotujejo 13. juliju kot možnem datumu predčasnih volitev, ampak da le opozarjajo, kaj se lahko zgodi.
Nepovezani poslanec Brane Golubovič Pahorju predlaga, naj po roku, v katerem lahko poslanci predlagajo novega mandatarja, razpusti DZ, a s 15. julijem. Volitve bi se izvedle šele po dveh mesecih, 14. septembra. Po njegovem mnenju ustava predsedniku to dopušča, a obenem Golubovič priznava, da je to pogumna odločitev. "Predvsem pa je to odločitev državnika, ne politika, ki se ozira na javno mnenje," je pojasnil Golubovič.
KOMENTARJI (205)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.