Koalicijske poslanske skupine namreč menijo, da predlog LDS, SD in skupine nepovezanih poslancev (NP) preveč posega v razmerje med koalicijo in opozicijo, zato bodo do prihodnjega tedna pripravile alternativni predlog. Na naslednjem posvetu se bodo vodje poslanskih skupin znova zbrali prihodnji četrtek.
Predlog treh opozicijskih poslanskih skupin o novi razdelitvi funkcij in članstva v delovnih telesih je po besedah predsednika DZ Cukjatija širši od pričakovanega, saj s povečevanjem števila članov v nekaterih delovnih telesih spreminja razmerja med opozicijo in koalicijo. Tako so se danes dogovorili, da bo koalicija pripravila "uravnoteženje" tega predloga, ki bo pripravljeno naslednji teden. Cukjati upa, da bo že na petkovi seji kolegija sprejet nov razrez članstva, vodstvene funkcije pa razdeljene na aprilskem rednem zasedanju.
Za koalicijo predlog ni ustrezen
Tudi za vodjo največje koalicijske poslanske skupine SDS Jožeta Tanka je predlog opozicijskih poslanskih skupin drugačen od pričakovanega. V SDS so namreč pričakovali, da se bodo mesta, ki so pripadala LDS, razdelila med SD, NP in samostojnega poslanca Slavka Gabra. Zato bodo v koalicijskih poslanskih skupinah pripravili alternativno rešitev, ki bo odpravila anomalije opozicijskega predloga. Predlagane spremembe namreč rušijo razmerje med koalicijo in opozicijo, bodo pa v koalicijskih poslanskih skupinah "v delu ali v celoti ugodili željam opozicijskih strank".
Pričakovanja vodje poslanske skupine SD Mirana Potrča so bila nekolika večja, je pojasnil po posvetu. Osmina poslank in poslancev namreč zaradi trenutnega stanja ne more opravljati svoje funkcije, je opozoril. Na vprašanje, ali gre po njegovem mnenju za zavlačevanje s strani koalicije, Potrč pravi, da gre za "čas, ki si ga je koalicija vzela, da tudi v okviru svojih poslanskih skupin opravi potrebne razgovore".
SD pripada mesto podpredsednika DZ
Po novem je poslanska skupina Socialnih demokratov največja opozicijska skupina, zato ji v skladu s poslovniškimi pravili pripada mesto podpredsednika DZ. Nanj je SD predlagala Marka Pavliho, ki mu je ugasnila podpredsedniška funkcija v DZ po izstopu iz poslanskega kluba LDS.
LDS si prizadeva za ohranitev mesta predsednika komisije DZ za nadzor proračuna in javnih financ, ki ga je do izstopa iz strankinega poslanskega kluba zasedal sedaj poslanec SD Milan M. Cvikl. Poslanski skupini nepovezanih poslancev pa bi pripadlo mesto predsednika komisije za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb. To funkcijo je do izstopa iz LDS in priključitve k tej skupini opravljal Davorin Terčon. Poslanec Slavko Gaber, ki se trenutno ni priključil nobeni od poslanskih skupin ter deluje kot samostojni poslanec, pa naj bi še naprej ohranil funkcijo podpredsednika ustavne komisije.
Novi predlog razdelitve mest
Po predlogu nove razdelitve bi poslanski skupini SD, ki ima 14 poslancev, pripadla tri predsedniška in pet podpredsedniških mest, poslanski skupini LDS (11 poslancev) štiri predsedniška in tri podpredsedniška mesta, nepovezanim poslancem (sedem poslancev) pa eno predsedniško in štiri podpredsedniška mesta.
Po predlogu, ki so ga pripravile opozicijske poslanske skupine, bi se nekoliko spremenila tudi razmerja članstva v posameznih delovnih telesih. LDS bi po predlogu pridobila mesto v odboru za šolstvo in odboru za kmetijstvo, NP v komisiji za nadzor proračuna in komisiji za odnose s Slovenci v zamejstvu, SD pa v odboru za zdravstvo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.