Na ministrstvu je po zadnjih podatkih že 126 ljudi, ki ne opravljajo predpisanega dela. Takšno stanje naj bi bilo na ministrstvu že vrsto let, natančnega podatka o zapravljenem davkoplačevalskem denarju zanje ni, po grobih ocenah gre za vsaj 50 milijonov mesečno. Številka oseb, ki ne opravljajo predpisanega dela je torej višja za 50.
Po besedah ministra Erjavca še vedno iščejo rešitve za tiste, ki nimajo dela. V službo sploh ne hodi 72 ljudi, 67 jih ne opravlja predpisanega dela. Gre za invalide 2. in 3. stopnje, ki so jim dolžni zagotoviti ustrezno delovno mesto. Kot pravi minister Erjavec pa jim tega niso uspeli zagotoviti, zaradi česar so ti delavci na čakanju.
Grizold: Erjavčeve besede so farsa
Nekdanji minister Anton Grizold medtem Erjavčeve besede označuje za farso. "Trdim, da pri meni takšnega stanja ni bilo," je dejal Grizold in poudaril, da so ljudje, ki so bili v času njegovega mandata na odgovornih mestih, sedaj tudi pri novem ministru in ti ljudje so bili po njegovem mnenju neposredno odgovorni. Kot je dejal, so o tem velikokrat razpravljali, sam pa je odgovorne pozival naj, zadevo 'ustrezno uredijo'.
Po Erjavčevih besedah bo tako ena prvih nalog odprava kadrovskih neskladij, predvsem se je čim prej treba odločiti, kam z ljudmi z njegovega seznama.
Sicer pa bodo na obrambnem ministrstvu letos še dodatno zmanjšali število delavcev za dva odstotka oziroma okoli 40 ljudi, saj je upravni del obrambnega ministrstva precej prevelik. Poudaril je, da tega "ne namerava storiti na račun tistih z dvojnim državljanstvom", ampak bi za osebe z dvojnim državljanstvom, ki tega ne bodo uredili, prej prišla v poštev prerazporeditev v okviru javnega sektorja.
Slabo izpeljan projekt profesionalizacije SV
Erjavec je sicer ob predstavitvi stanja na obrambnem ministrstvu pohvalil prizadevanja in vstop v zvezo Nato in prehod na profesionalno vojsko. Projekta za razvoj profesionalne vojske Provoj pa predhodniki po njegovem niso dovolj uresničevali, zlasti na podprojektih, kot so vojaška služba in prilagoditivi zakonodaje. Kot pravi Erjavec, podzakonski predpisi niso usklajeni, prav tako pa ni zakona o službi v Slovenski vojski. Še vedno je profesionalni vojski slabo prilagojena infrastruktura, pa tudi prioritete niso bile pravilno zastavljene. Minister je tako prepričan, da so prve prednostne naloge letališče, kadetnica, poligon in vadbišča.
Vse našteto je lahko tudi vzrok za kadrovska neskladja in odhajanje vojakov, prošnje za premestitve, 2.000 tožb zoper ministrstvo in podobno. Projekt Provoj, profesionalizacijo Slovenske vojske, bodo zato spet pregledali in ponovno zastavili. Odslej ga bo vodil generalmajor Ladislav Lipič.