Pred današnjim glasovanjem je moral včeraj predsednik vlade Marjan Šarec na kosilu s šefi koalicijskih strank poenotiti predvsem koalicijske vrste. V prepričanju, da mu je to uspelo, predsednik vlade na sprejetje proračuna ni vezal zaupnice. Kar pomeni, da je bil prepričan, da bo temeljni dokument za delovanje vsake vlade, ne glede na velike politične napetosti v zadnjih tednih in izstopu Levice iz sodelovanja z manjšinsko Šarčevo vlado, dobil potrebno podporo poslancev. In jo je.
Usodo vlade, ki zaradi proračuna še vedno visi na nitki, s štirimi glasovi zdaj rešuje Zmago Jelinčič. "Pomagal bomo Sloveniji, ne vladi. Je pa trenutno ta vlada, če bi bila pa katera druga, bi pa pomagal kateri drugi," je danes v državnem zboru povedal predsednik stranke SNS.
Ravno o tej drugi možnosti, ki jo je izpostavil Jelinčič, pa se je danes po parlamentarnih hodnikih znova veliko govorilo. In sicer, da se koalicijska SMC že nekaj časa pogovarja s strankami SDS, NSi in SNS o sestavi nove koalicije in s tem o novi Janševi vladi brez novih volitev.
"Mi ne vemo za kakršnokoli drugo koalicijo," je o tem, ali ti pogovori resnično potekajo, spregovoril vodja poslanske skupine SMC Igor Zorčič. Na vprašanje, ali bi osebno šel v takšno potencialno koalicijo, pa je odvrnil: "Ampak če ne vemo, o kakšni koaliciji govorite." Predsednik SNS pa je k temu pripomnil: "Zdaj govoriva, ali bo padel Haleyjev komet na Zemljo." Ali je tako neverjetno, da bi Janša sestavil novo koalicijo? "Janša je imel priložnost, pa ni prevzel mandatarstva," je dejal Jelinčič.
V takšne scenarije ne verjamejo tudi v Novi Sloveniji. Kot je povedal vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat, je očitno včerajšnje kosilo z menijem, na katerem je pisalo ’discipliniranje’, uspelo. "Obžalujem, da bodo moji kolegi iz koalicije danes zgolj in samo glasovalni stroj."
Polnar ne bi imel nobenih težav s prestopom v drugo koalicijo
Razen predsednika odbora za finance Roberta Polnarja iz stranke DeSUS. "Danes bom glasoval proti amandmaju, ki ga je predlagala koalicija." Na vprašanje, ali pričakuje težave zaradi svojega glasovanja, je odgovoril: "Kar zadeva koalicije, ne vem. Slišim, da so določeni ljudje malo jezni name. S tem se pretirano ne ubadam."
Še več, Polnar prav tako ne bi imel nobenih težav s prestopom v kakšno drugo koalicijo. "Nisem prepričan, da bi takšna vlada, kot je zdaj, s tako šibko podporo v parlamentu lahko obstala, in če bi bila kakršnakoli možnost za sodelovanje v kakšni drugi vladi v okviru tega mandata, ki bi bila zmožna zagotoviti več mandatov, potem bi bil pripravljen sodelovati," je poudaril. Tudi z Janševo SDS? "Da, res je," je odvrnil Polnar.
Zatrdil je, da deluje po načinu, zaradi katerega je prišel v DZ. "Sem predstavnik vsega ljudstva, delujem po svoji vesti in po svojem prepričanju," je pojasnil. Tako je na odboru DZ za finance, ki mu tudi predseduje, minuli petek podprl občutno zvišanje povprečnin za občine in pri tem tudi vztraja. Glasoval bo proti dopolnilu koalicije, s katerim povprečnino vračajo na vladni predlog. Če bo slednje sprejeto, pa bo nasprotoval zakonu o izvrševanju proračuna. Podporo mu bo odrekel tudi v primeru ponovnega glasovanja o zakonu.
Zanimivo, Polnar danes domuje v isti pisarni, ki jo je leta 1996 zasedal najbolj znani parlamentarni prestopnik, ki je s svojim glasom pomagal ustoličiti Drnovškovo vlado, Ciril Pucko.
Janša: Ta koalicija ne bo zdržala do konca
Kar zadeva okrepljenih ugibanj o pogovorih za morebitno oblikovanje druge vlade, v kateri naj bi sodelovale SDS, NSi, SMC in SNS pa je predsednik stranke SMC Zdravko Počivalšek potrdil, da se je na to temo sestal s prvakom SDS Janezom Janšo, navaja Radio Ognjišče.
Janša pa je ob robu kongresa Evropske ljudske stranke v Zagrebu za Radio Ognjišče danes za smešno označil sredino izjavo Šarca, da so se koalicijski partnerji na srečanju dogovorili, da padec vlade nikomur ni v interesu. Janša je tudi ugotavljal, da imamo sedaj, po odhodu Levice v opozicijo, res prvič v zgodovini samostojne Slovenije manjšinsko vlado. To po njegovem mnenju pomeni, da ta vlada danes je, jutri pa je ni več.
"Se pravi, ne vemo, ali se bo to zgodilo jutri ali čez eno leto ali leto in pol. Ampak zgodilo se bo. Ta koalicija ne bo zdržala do konca. Ali bo prej prišlo do rekonstrukcije vladne koalicije ali drugačne prerazporeditve sil v parlamentu ali pa do predčasnih volitev. Po mojem mnenju pa bo verjetno prišlo do obojega po tem istem vrstnem redu," je dejal.
Predsednik NSi Matej Tonin pa je v izjavi za Radio Ognjišče dejal, da je v politiki vse mogoče: "Pogovori ves čas tečejo. NSi je takšen tip stranke, da pušča odprto komunikacijo z vsemi strankami."
KOMENTARJI (591)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.