Družba Emonika City Center je konec avgusta umaknila vlogo za pridobitev gradbenega dovoljenja za novo železniško in avtobusno postajo, poslovno stolpnico in nakupovalno-zabaviščno središče v Ljubljani, kar so na ministrstvu za infrastrukturo tudi potrdili. Takoj nato pa naj bi stekli pogovori s predstavniki vlade in ljubljanske občine, poročata Dnevnik in Finance. Projekt Emonika je vreden od 303 do 356 milijonov evrov.
Janković verjame v nadaljevanje projekta
Ljubljanski župan Zoran Janković je kljub temu prepričan, da bo projekt "izpeljan do konca". Kot je poudaril, je družba v projekt že vložila toliko denarja, da se ne more več enostavno umakniti.
Janković je ocenil, da lahko Trigranit, ki ima skupaj s Slovenskimi železnicami v lasti podjetje Emonika, sicer začasno ustavi projekt, če ocenjujejo, da bi bil kakšen projekt na drugi lokaciji lahko bolj dobičkonosen, vendar pa je prepričan, da se bo projekt nadaljeval. "Po podatkih, ki jih imamo, so do sedaj že vložili 30 milijonov evrov v skupno podjetje s Slovenskimi železnicami," je poudaril župan. Ob tem je izpostavil, da v času krize morda ne bi bilo slabo, če bi se za projekt pridobila evropska sredstva, saj je del projekta tudi izgradnja infrastrukture.
Izpostavil je tudi nujnost nadaljevanja projekta. "Če ne bo novih projektov, kot je ta, tudi ne bo pomagala nobena varčevalna shema", je poudaril.
Ljubljanski podžupan Janez Koželj pa je dodal, da je Mestna občina Ljubljana pomagala pri postavitvi projekta Emonika in kar dvakrat spremenila prostorske akte, da bi ugodila Trigranitu in olajšala pogoje za izvedo projekta. "Občina stoji za tem projektom," je poudaril Koželj. Tudi Koželj se je strinjal, da bi bilo smiselno, da se pri izgradnji Emonike uporabijo tudi evropska sredstva.
Umik posledica neureditve zemljišč
Direktor Emonike Csaba Toth je pojasnil, da je Emonika umaknila vlogo za pridobitev gradbenega dovoljenja, ker Slovenske železnice in Mestna občina Ljubljana nista uredila zemljišč, ki so potrebna za pridobitev dovoljenja. "Veselimo se dopolnitve vloge in vseh odprtih zadev, pričakujemo pa trdnejše sodelovanje z našimi partnerji," je dodal.
Se bo Trigranit umaknil?
Po neuradnih informacijah časnika Dnevnik naj bi bil ta umik prvi resnejši indic, da Trigranit, ki je 97-odstotni lastnik Emonike, preostale tri odstotke pa imajo v lasti Slovenske železnice, razmišlja o umiku iz največjega ljubljanskega projekta. Dodaten dokaz za to naj bi bila tudi odločitev, da do izteka roka ne odda ponudbe za nujno potrebno zemljišče avtobusne postaje, ki ga Slovenske železnice prodajajo za milijon evrov.
Da je možnosti za nadaljevanje projekta vse manj, navajajo tudi Finance. Poznavalci napovedujejo umik iz Slovenije, kot se je to že zgodilo tudi v drugih državah – Trigranit se je po začetku recesije že umaknil s projekta gradnje 85 tisoč kvadratnih metrov velikega centra v Romuniji in 135 tisoč kvadratnih metrov velikega trgovskega centra v Rusiji.
Znižanje takse in državna sredstva
V Trigranitu so bili v zadnjem času do Slovenskih železnic, občine in države zelo ostri. V Emoniki so se na mestno občino obrnili z zahtevo po znižanju komunalne takse. Pričakujejo, da bodo zadeve rešene do konca meseca. Po informacijah Financ pa so jim na ministrstvu za gospodarstvo ponudili, da sodelujejo na razpisu za neposredne tuje naložbe, o podrobnostih pa ne govorijo.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.