Epidemiolog Dražen Stojanović iz NIJZ je povedal, da je bila danes zjutraj epidemiološka služba obveščena o novem laboratorijsko potrjenem primeru okužbe z ošpicami. Bolnik naj bi imel tipične simptome, v Zdravstvenem domu (ZD) Ljubljana, kjer so ga sprejeli v obravnavo, pa so odreagirali hitro.
![Dražen Stojanović](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Apr2019/aac3960831_62239287.jpg?v=d41d)
Epidemiološka služba je identificirala okoli 70 oseb, okoli 15 zdravstvenih delavcev in okoli 55 bolnikov v čakalnici, ki so v zdravstvenem domu prišle v stik z bolnikom v času kužnosti. Poudaril je, da so to ljudje, ki so bili z okuženem v istem prostoru, ki lahko ostane kužen še dve uri po tem, ko ga zapustijo.
Za polovico so ugotovili, da so ustrezno zaščiteni, ostali pa ne vedo, ali so bili ustrezno cepljeni oziroma ali so morda v otroštvu bolezen preboleli.
Drugih domnevnih stikov, razen v zdravstvenem domu, torej na bencinskih servisih, na parkirišču in podobno, nihče ne more zanesljivo preveriti.
Inkubacijska doba bolezni je od sedem do 14 dni, tako da bo čez dobra dva tedna znano, če je prišlo do nadaljnjih okužb, je še povedal Stojanović.
Zaradi dobre in pravočasne oskrbe v ambulanti ZD Ljubljana je bilo tokrat tveganju izpostavljeno bistveno manj oseb in ni prišlo do mešanja bolnika z infektivnimi boleznimi s tistimi, ki zdravniško pomoč iščejo zaradi drugih težav.
Vsem, ki se med prazniki odpravijo v tujino svetujejo, naj pred odhodom preverijo svoj cepilni status, pri ošpicah to vključuje dva odmerka cepljenja. Stojanović je poudaril, da je pred ošpicami najbolj učinkovita zaščita cepljenje.
![V Ljubljani odkrili še tretji primer ošpic v zadnjem tednu. (slika je simbolična)](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Apr2019/0a9f1f59f7_62239253.jpg?v=d41d)
Če bi oboleli namesto na delovni dan pomoč poiskal na dela prost dan, bi moral obiskati dežurno ambulanto ZD Ljubljana, ki kljub izraženim opozorilom še naprej deluje v prostorih Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, so še navedli.
V splošni nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana, ki deluje v prostorih UKC Ljubljana so namreč konec minulega tedna obravnavali dva bolnika z ošpicami. Eden od teh je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) prišel v stik z okoli 200 bolniki v tamkajšnji čakalnici, ki bi lahko bili potencialno okuženi. Te so po pošti tudi obvestili o možnosti okužbe z ošpicami in ustreznih ukrepih.
Po informacijah NIJZ sta okužbo bolnika prinesla iz tujine, domnevno iz Nemčije in Rusije. To sta bila prva letos zabeležena primera ošpic pri nas. Lani je bilo v Sloveniji devet primerov ošpic, leto pred tem pa osem.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.