Danes je nastopil popoln lunin mrk. Letnemu času in dolžini noči primerno je bilo tokrat oči treba proti nebu upreti že okoli 16. ure. Pri nas je bil namreč mrk viden, ko je Zemljina spremljevalka vzhajala, to pa je, žal, pomenilo tudi, da smo zamudili trenutek, ko je bila Luna popolnoma zakrita. Opazovali smo lahko le njeno prehajanje iz Zemljine sence.
Zato pa so v vseh fazah mrka lahko uživali prebivalci skoraj celotne Azije, Avstralije, tihooceanskih otokov, Grenlandije in Aljaske.
Naslednji popoln lunin mrk bo šele aprila 2014, pa še ta ne bo viden iz Slovenije. Slovenski opazovalci nočnega neba bodo morali nanj počakati še leto in pol več, do septembra 2015. Kar nekaj časa nas loči tudi do naslednjega delnega mrka, ki bo nastopil marca 2013, piše Astronomsko društvo Orion. Po letošnjem letu, ko nas je nebo razveselilo z enim delnim in dvema popolnima luninima mrkoma, je torej pred nami dolgo obdobje "suše“.
Navdušencem nad dogajanjem v vesolju pa je tokrat zagodlo tudi vreme, saj je bilo pretežno oblačno.
Zakaj rdeča luna?
Popoln mrk nastopi, ker se Sonce, Zemlja in Luna natančno poravnajo, tako da Lune sončna svetloba ne obseva neposredno. Kljub temu pa jo bo doseglo nekaj neposredne svetlobe, ki bo satelitu dala nenavadno barvo, podobno zemeljskim sončnim zahodom. Za lažjo predstavo si lahko zamislimo, da stojimo na Luni: okrog Zemlje bi od tam videli ognjen obroč sončnih žarkov.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.