Ministrstvo za zdravje je pripravilo osnutek sprememb zakona za omejevanje kajenja, s katerim želijo zagotoviti popolno zaščito zaposlenih iz vseh poklicnih skupin ter drugih pred izpostavljenostjo za zdravje škodljivim vplivom tobačnega dima v delovnih in javnih prostorih, je ob svetovnem dnevu brez kajenja povedal minister za zdravje Andrej Bručan. Zakon bodo v javno obravnavo poslali v prihodnjih dneh.
Kajenje še predstavlja enega največjih javno zdravstvenih problemov, tudi v Sloveniji, je dejal minister. Za posledicami rabe tobaka umre skoraj 3.000 ljudi, znaten del tega števila pa lahko pripišemo posledicam pasivnega kajenja. Na podlagi ocen, ki so jih opravili v Evropski uniji, je davek pasivnega kajenja vsako leto smrt nekaj deset tisoč prebivalcev EU, ki so sicer nekadilci. Po teh izračunih pa v Sloveniji zaradi pasivnega kajenja na delovnem mestu letno umre približno 15 ljudi, zaradi pasivnega kajenja doma pa skoraj 300, je še dejal Bručan.
Kadilci so dražji bolniki
Tit Albreht z Inštituta za varovanje zdravja je ob tem še opozoril, da so kadilci dražji bolniki kot nekadilci, in to kljub dejstvu, da umrejo mlajši. Ocenil je, da je bil prvi protikadilski zakon, ki je stopil v veljavo leta 1996, dober. Njegova pomanjkljivost je bila po Albrehtovih besedah ta, da ni prepovedal prodaje tobačnih izdelkov v trgovinah s prehrambenimi izdelki.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.