Premier Janez Janša ocenjuje, da je predčasen konec mandata njegove vlade iluzija, čeprav tudi v koaliciji ni vse tako, kot bi moralo biti. Janša je bil namreč precej kritičen do DeSUSa in Slovenske ljudske stranke (SLS).
Ko je namreč vlada razmišljala o enotni davčni stopnji, je DeSUS zagrozil, da bo šel iz koalicije, ločeno mnenje so imeli pri vojnih zakonih, obstruirali so verski zakon. Kritiko premierja so tako slišali že večkrat, najnovejša pa je padla zato, ker je bila na nedavnem shodu najmanjše vladne stranke častna gostja Spomenka Hribar, ki je v svojem govoru dejala, da je ta vlada bolj dostojna oziroma malo manj nora ravno zato, ker je v vladi tudi DeSUS.
V odzivu na njene besede je Janša dejal, da so gospo, ki je včasih zaustavljala desnico, zdaj očitno poslali v DeSUS. ''Tukaj dejansko določene stvari, na tej relaciji v koaliciji, že nekaj časa škripajo,'' je pojasnil premier.
Predsednik DeSUSa in obrambni minister Karl Erjavec je že na strankinem srečanju v Opatjem selu povedal, da stranka ni glasovalni stroj ne za eno ne za drugo opcijo. ''Če pa bi ugotovili, da se koalicijska pogodba ne uresničuje več, da se uresničujejo neki drugi programi, pa bi verjetno sami odšli iz koalicije,'' je še dodal.
O ljudski stranki, bržkone zaradi napovedi, da o kandidaturi za predsednika razmišlja celjski župan Bojan Šrot, brat prvega moža Pivovarne Laško Boška Šrota, s katerim je tesno povezana tudi nekdanja državna sekretarka na gospodarskem ministrstvu Andrijana Starina Kosem, je Janša dejal, da je ''neka pivovarna očitno zadolžena'' za omenjeno koalicijsko stranko, Hkrati pa je stranki tudi napovedal zanimivo prihodnost.
Bojan Šrot premierjevih besed ne komentira. Se je pa odzval Janez Podobnik, ki bo na kongresu zelo verjetno Šrotov protikandidat. Pravi, da Janševega intervjuja sicer ni videl, zato je bil v izjavah previden. Pivovarni Laško pa, pravi, želi vse dobro. ''Navsezadnje je to tudi v interesu Slovenije. Podobno pa želimo tudi drugim sistemom, Istrabenzu, če hočete, KD Groupu, Savi, Infondu in vsem ostalim,'' je dejal Podobnik.
Ne Podobnik ne Erjavec pa ne vesta ničesar o tem, da naj bi se poslanci v parlamentu že preštevali in pripravljali konstruktivno nezaupnico vladi, ki jo omenja Janša. ''Govori se o konstruktivnih nezaupnicah v času, ko je Slovenija sredi intenzivnih razvojnih projektov in priprav na predsedovanje EU,'' pravi predsednik vlade.
Na muhi Bručan in Zupan?
Vendar pa opozicija sama za nezaupnico vladi nima dovolj glasov. Neuradno naj bi čakala, ali bo SLS jeseni res prevzel Šrot, ki da bi lahko obrnil hrbet Janši.
Sicer pa je neuradno slišati tudi to, da bi v ministrskem zboru lahko znova prišlo do sprememb. Premier naj bi možnost zamenjave enega ali dveh ministrov že omenil na nekem sestanku, na muhi naj bi menda bila minister za zdravje Andrej Bručan in minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jure Zupan.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.