Slovenija

Se sprašujete, ali zaužijete premalo ali preveč vitamina D? Novo orodje za vašo dilemo

Ljubljana, 02. 11. 2022 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Drugega novembra obeležujemo svetovni dan vitamina D. V zadnjih letih vse več ljudi posega po tem prehranskem dodatku, mnogi pa se še vedno sprašujejo, kdaj je primerno dodajati vitamin D in v kakšnih odmerkih. Raziskovalci so ugotovili, da nekateri prebivalci sicer poročajo o dodajanju vitamina D s farmacevtskimi pripravki, vendar je njihov dnevni odmerek lahko prenizek, nekateri pa celo poročajo o zelo visokih odmerkih tega vitamina, ki že predstavljajo zdravstveno tveganje.

Vitamin D je pomemben za zdravje okostja, medtem ko se o njegovem pomembnem vplivu na delovanje imunskega sistema v javnosti več govori šele v zadnjih letih. Ob zadostni izpostavljenosti dovolj intenzivni sončni svetlobi nastaja vitamin D v človeški koži, medtem ko se od novembra do aprila zaradi nizke intenzitete UV-B sončnih žarkov na našem geografskem območju ta proces praktično ustavi, ne glede na to, koliko se izpostavljamo zimskemu soncu, so poudarili na Inštitutu za nutricionistiko. 

 V obdobju poletja je potrebe telesa po vitaminu D možno pokriti že s krajšo zmerno izpostavljenostjo soncu, medtem ko jeseni in pozimi ključni vir vitamina D predstavlja prehrana. V zadnjih letih so ugotovili, da ima v jesensko-zimskem obdobju kar okrog 80 % odraslih prebivalcev Slovenije pomanjkanje vitamina D, saj so prehranski vnosi tega vitamina pogosto prenizki za pokrivanje potreb. 

Med novembrom in aprilom je 80 odstotkom odraslih primanjkovalo vitamina D 

Kot pove prof. dr. Igor Pravst z Inštituta za nutricionistiko in vodja raziskovalnega programa Prehrana in javno zdravje: "V okviru več raziskav smo v preteklih letih ugotovili velika sezonska nihanja v preskrbljenosti prebivalcev z vitaminom D. Med novembrom in aprilom je imelo kar 80 % odraslih pomanjkanje tega vitamina, približno 40 % pa celo hudo pomanjkanje. To smo povezali tudi z zelo nizkimi prehranskimi vnosi vitamina D. Mnogi ga povprečno s prehrano zaužijejo manj kot 3 mikrograme na dan, pozimi pa bi ga za pokrivanje potreb morali vnesti vsaj 20 mikrogramov (800 IU). Rezultati o pomanjkanju vitamina D v Sloveniji so bili objavljeni sočasno s pojavom epidemije covid-19. Podatki kažejo, da se je odtlej bistveno povečal obseg dodajanja tega vitamina z zdravili ali prehranskimi dopolnili. Ocenjujemo, da je prejšnjo zimo vitamin D prehrani dodajala približno polovica odraslih."  

vitamin D
vitamin D FOTO: Dreamstime

 

Orodje, ki bistveno poenostavi ocenjevanje prehranskega vnosa vitamina D 

Da bi prebivalcem pomagali ugotoviti primernost njihovega prehranskega vnosa vitamina D, je Inštitut za nutricionistiko na nacionalnem portalu prehrana.si objavil posebno orodje. Gre za zelo kratek vprašalnik o pogostosti uživanja nekaterih živil. Uporabniki lahko z novim orodjem primerjajo oceno količine zaužitega vitamina D s priporočenim vnosom tega vitaminu za zdrave odrasle, so sporočili.

Zato so razvili orodje, ki je bistveno poenostavilo ocenjevanje prehranskega vnosa vitamina D. Standardna metoda namreč zahteva obravnavo vseh zaužitih živil v različnih dnevih, medtem ko novo razvito orodje omogoča določitev prehranskega vnosa vitamina D na osnovi vprašalnika o pogostosti uživanja živil. Validacija tega orodja je bila pravkar objavljena v Frontiers in Nutrition, eni izmed najuglednejših znanstvenih revij na področju prehrane, izpostavljajo. 

Nekateri poročajo o prenizkem odmerku, drugi pa jemljejo odmerke, ki predstavljajo zdravstveno tveganje 

Izr. prof. dr. Katja Žmitek z Inštituta za nutricionistiko in VIST Fakultete za aplikativne vede ter vodja projekta Nutri-D pove: "Zadnja leta smo ugotovili številne vrzeli v znanju prebivalcev o vitaminu D.  Mnogi se še vedno sprašujejo, kdaj je primerno dodajati vitamin D in v kakšnih odmerkih. V naših raziskavah smo ugotovili, da nekateri prebivalci sicer poročajo o dodajanju vitamina D s farmacevtskimi pripravki, vendar je njihov dnevni odmerek lahko prenizek, nekateri pa celo poročajo o zelo visokih odmerkih tega vitamina, ki že predstavljajo zdravstveno tveganje. Prav zato smo se odločili, da bomo uporabo vprašalnika za oceno prehranskega vnosa vitamina D, ki je bil v osnovi razvit za raziskovalne namene, zdaj ponudili v uporabo prebivalcem." 

Vitamin D
Vitamin D FOTO: Dreamstime

Prof. dr. Marija Pfeifer, specialistka internistka in endokrinologinja, pa je poudarila, da strokovnjaki že dalj časa opozarjajo na problem pomanjkanja vitamina D v Sloveniji: "Uspelo nam je že, da nekatere najbolj ogrožene populacijske skupine danes zdravilo z vitaminom D lahko dobijo na recept. To so osebe, ki zaradi zdravstvenih razlogov pretežno bivajo v zaprtih prostorih, npr. oskrbovanci domov za starejše občane." 

 Nekoliko manj ogrožena splošna populacija je žal odvisna predvsem od svoje ozaveščenosti in zmožnosti, da si vitamin D kupijo sami, opozarja: "Čeprav bi želeli, da bi bil vitamin D vsaj pozimi vsem na razpolago brezplačno, temu tudi v tujini ni tako. Razvoj presejalnega orodja, ki bo pomagalo identificirati ogrožene posameznike, ocenjujem kot zelo koristno, upam, da bo doseglo tudi tiste najbolj ogrožene. S takšnim orodjem in rezultati raziskave morda uspemo prepričati tudi odločevalce in zdravstvene zavarovalnice, da bi najbolj ogroženim osebam, ki še niso zajete v indikacijskih skupinah za predpisovanje, omogočili dostop do vitamina D na recept ali da bi sprejeli odločitev o obveznem bogatenju nekaterih živil z vitaminom D in izboljšali preskrbljenost celotne slovenske populacije." 

Prehranski vnos vitamina D si lahko odslej ocenite s spletnim vprašalnikom na portalu prehrana.si. Na Inštitutu za nutricionistiko so vprašalnik razvili za raziskovalne namene, sedaj pa je brezplačno na voljo vsem uporabnikom na portalu prehrana.si. Orodje je bilo razvito v okviru državnega projekta Nutri-D za raziskovalne namene, sedaj pa je brezplačno na voljo tudi prebivalcem. Projekt Nutri-D izvaja Inštitut za nutricionistiko v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, Fakulteto za aplikativne vede in UKC Ljubljana, financirata pa ga Ministrstvo za zdravje in Javna agencija za raziskovalno dejavnost. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (34)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

enakatalena
03. 11. 2022 09.01
+2
Spomnimo: zdravnikom so med epidemijo kovida prepovedali pisati d vitamin svojim pacientom. Prav tako Sumamed, da o drugih učinkovitih zdravilih ne govorimo ...
Na pol ovca
02. 11. 2022 20.33
+1
Interesantno sedaj se govori o tem vitamu ko so spomladi 2021 izraelci potrdili, da dovolj tega vitamina zniža hospitalizacijo zaradi virusa ki je tabu za 50% !!!pa so mediji to cenzurirali!??
Resnica vas boli
02. 11. 2022 15.40
+0
D premalo b pa zagotovo dovolj.
periot22
02. 11. 2022 14.51
-1
Stop prehranskim zvarkom če imate sebe radi!
ćurkl
02. 11. 2022 10.21
+3
Ljudje danes nismo nič bolj pametni, kot so bili ljudje pred 100 leti. Smo le bolj izobraženi s strani komercialnih služb velikih podjetij.
ćurkl
02. 11. 2022 10.24
+2
Vemo "vse" o vseh najnovejših tehničnih pripomočkih, ki so na tržišču. Deljenje števil na pamet pa nam gre vse slabše. Brez skrbi, za to imamo "pametne" naprave, ki hranijo vso pamet sveta le klik stran ...
ćurkl
02. 11. 2022 10.27
+4
V bistvu, bi si upal trditi, da so ljudje pred 100 leti vedeli več, kot pa vemo danes. Zares vedeli in znali ...
Mateja Praznik 1
02. 11. 2022 09.52
+10
Kot nekdo ki ima iz zdravstvenih razlogov kronično nizke zaloge vitamina D in mora jemati velike doze redno celo leto, lahko povem, da tole ni nateg. Med drugim pomanjkanje vitamina D povečuje anksioznost in depresijo.
ćurkl
02. 11. 2022 11.24
-5
Kot nekoga, ki mu prodajo vse, kar je možno, te nimam ravno za strokovnjaka za vitamin "D". Verjamem pa, da vsakemu, ki se mu ljubi poslušati, razlagaš na dolgo in široko o svojih zdravilih in vitaminih. Poznamo take ...
Liguster
02. 11. 2022 17.43
+4
Vitamin D (D3) dobim v kapljicah in na recept v lekarni, ker imam diagnozo osteopenija. Ne pisarite na pamet, če nimate pregleda in dovolj znanja. Zavedajte se, da lahko komu s svojim pisanjem tudi škodite.
Zaboljsijutri
02. 11. 2022 09.45
+3
Za čas pandemije se je le nabijalo o Pfizer pikanju. Da ne govorimo o drugih naravnih načinih za utrjevanje imunskega sistema.
extradeluxe
02. 11. 2022 09.36
+0
kot bi rekel strokovnjak doktor potrč, 'sem proti kemijam', ampak v linku lahko v moji spletni trgovini kupite razumno kemijo'. :-)
ćurkl
02. 11. 2022 09.03
+5
Strokovnjak za razvoj dojenčkov je rekel, da se z vitaminom D ne moreš 'predozirati'. Telo si ga vzame, kolikor ga rabi, drugo izloči skupaj z ostalo neprebavljeno hrani po standardni poti.
ćurkl
02. 11. 2022 09.04
-1
Najbolj naraven način pridobivanja vitamina D je preko sončnih žarkov. Tudi pozimi.
kren29
02. 11. 2022 09.10
+0
kren29
02. 11. 2022 09.11
+8
pozimi težko, je sonce preblago, vpadni kot žarkov ni zadosti strm v naših krajih.
ćurkl
02. 11. 2022 10.17
+1
"kr en29", delaš v tovarni zdravil Khrka d.d.d... kot komercialist ali v eni od lekarn?
ćurkl
02. 11. 2022 10.18
+2
Če bi držalo, kar trdiš ti, "kr en29, bi bili mi narod rahitikov.
ćurkl
02. 11. 2022 08.59
+8
"Sponzor prispevka, Khrka d.d.d..."
resslovenka
02. 11. 2022 08.54
+7
Ena kapsula na dan : vitamina D3, en napitek Magnezija 300, ena ali dve kapsuli curcume, če imate žolčne kamne (ki so vam jih odkrili po naključju), pa ena tabletka za umirjanje pritiska zjutraj in ena zvečer, pa še kakšen aspirinček, da se vam ne bo strjevala kri, pa en kup vitaminskih dodatkov, ker hiter tempo življenja ne zadosti vsem potrebam organizma.... Ni da ni. To je realnost novodobnega časa. Ne samo starejših ljudi, tudi mladih. Pa me res zanima, je to dobro za organizem? Nima vse skupaj en kup stranskih učinkov? Očitno ne, ker je teh zadev v zadnjem času kot gob po dežju. Vse to nas kar nekaj stane, pa kaj. 😀
user0274732
02. 11. 2022 09.10
+6
Se strinjam. Je pa tu potrebno izpostaviti, da je do takšnih potreb prišlo zaradi sistema ... ljudje (mlajši ali starejši) pač nismo narejeni za hiperkapitalizem.
anabanana
02. 11. 2022 08.44
+4
Zanimivo, ZAKAJ se v času kovida ni kaj dosti govorilo o vitaminu D, ki RES deluje❓a so bili "dodatki" bolj pomembni🤮
user0274732
02. 11. 2022 08.59
+8
Dosti se je govorilo o vitaminu D kot velikemu faktorju pri lažjemu prebolevanju. Dodajali so ga celo stanovalcem v domovih starejših. Nekaj odgovornosti za lastno zdravje pa je vseeno na posamezniku.
kren29
02. 11. 2022 09.13
-5
smo jedli vitamin D v velikih količinah, doze tudi 20 ali 30.000. ni kaj prida pomagalo. pomagale so samo maske, ostalo je bilo larifari.
GospodT
03. 11. 2022 09.41
Kren, če imašđ kronično pomanjkanje D3 ga ne boš dvignil v nekaj dneh, ne glede na količino, ki jo vzameš. Potrebuješ nekaj mesecev za dvig na normalo in čez.
Ricinus
02. 11. 2022 08.34
+6
Kaj naj ljudje jedo pozimi, da dobijo dovolj vitamina D po naravni poti ?
Ricinus
02. 11. 2022 08.35
+3
Admin ne pusti dvomiti v njegove sponzorje ...
Covidus
02. 11. 2022 08.30
-7
Z uravnoteženo prehrano in gibanjem ne rabiš dodatkov, dejstvo!
Kmječki Poba
02. 11. 2022 08.28
+1
Kdor dela na kmetiji dobi dovolj D vitamina pri kmečkih opravilih.
extradeluxe
02. 11. 2022 09.37
+5
niso vsi dediči kmetij kot ti. Eni si morajo sami kupiti streho nad glavo.
bu?e24 1
02. 11. 2022 08.22
+0
Tebe pa niso brisal počutim se kot ženska v moškem telesu čista diskriminacija
Eruj?ek
02. 11. 2022 08.22
+10
Spet marketinška kuhinja,kaj pa pred 50 ali 100 leti pa so ljudje živeli še bolj zdravo kot sedaj ker vnos snovi je bil zdrav sedaj pa sama kemija!!
GospodT
03. 11. 2022 09.44
Seveda, saj če greš v trgovski center je tam 90% ponaredkov hrane, klasificiranih kot hrana, ki pa to ni. Dejanske hrane, ki je telesu uporabna na dolgi rok, je zgolj mogoče 10%.
Covidus
02. 11. 2022 08.07
+8