Slovenija

'Imamo dvome, kako ravnati naprej'

Ljubljana, 22. 05. 2009 09.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Vlada zelo samozavestno stoji za tistim, kar je doslej storila za blažitev posledic finančne in gospodarske krize, poudarja premier Pahor.

Državni zbor
Državni zbor FOTO: Damjan Žibert

Poslanci so na maratonski seji več ur razpravljali o ukrepih, ki bi jih morali po predlogu poslanske skupine SDS njuno sprejeti za blažitev posledic finančne in gospodarske krize. V SDS predlagajo, naj DZ paket ukrepov podpre ter vlado pozove k pripravi časovnega programa njihove izvedbe.

V SDS so za obravnavo na današnji izredni seji DZ pripravili dokument z naslovom Paket ukrepov za izboljšanje gospodarskega in socialnega položaja v Sloveniji, ki vsebuje 68 ukrepov. Ti gredo v tri smeri: spodbujanje proizvodne in investicijske dejavnosti podjetij, spodbujanje zasebne in državne potrošnje ter stabilizacijo finančnega sistema.

Kdaj tonemo v krizo?

Sklic današnje izredne seje DZ je zahtevala poslanska skupina SDS, ki meni, da se vlada na krizo odziva prepočasi. Ob tem predlaga 68 ukrepov za izboljšanje gospodarskega in socialnega položaja v Sloveniji, za katere pa vlada ocenjuje, da niso fiskalno vzdržni.

V ospredju ukrepov za blažitev posledic finančne in gospodarske krize mora biti ustvarjanje takih pogojev, da bodo nastajala nova delovna mesta, je ob predstavitvi predloga SDS dejal Janez Janša (SDS). "Dokler bo brezposelnost drastično rasla, zaposlenost pa padala, vedite, da tonemo v krizo," je dejal.

Gospodarstvo je ob tem treba razbremeniti davkov, zvišati olajšave za investicije ter raziskave in razvoj, skrajšati plačilne roke in roke za vračilo preplačanega davka ter mu zmanjšati administrativna bremena, predlagajo v SDS.

Na socialnem področju je treba po Janševih besedah vzpostaviti pravično in solidarno družbo ter dejansko pomagati tistim, ki jih je kriza najbolj prizadela. "V zvezi s tem je na vladni strani največ narejenega in predlagani ukrepi bodo v glavnem dobili tudi našo podporo," je napovedal.

V SDS poleg tega predlagajo pospešeno črpanje EU sredstev ter zmanjševanje števila zaposlenih v javni upravi na mehak način. Potrošnjo naj bi spodbudili z neposrednimi subvencijami, denimo za nakup stanovanja ali pri zamenjavi starega avtomobila za novega. Finančni sistem pa bi lahko stabilizirali med drugim z ustanovitvijo t.i. slabe banke, spodbujanjem dolgoročnega varčevanja prebivalstva in dodatnimi ukrepi za sprostitev kreditnega krča.

Zares: Številni ukrepi neuresničljivi

Med temi ukrepi so številni dobri in v poslanski skupini Zares se bodo po besedah Cvete Zalokar Oražem trudili, da jih bo vlada upoštevala. Vendar pa so številni "neuresničljivi, populistični in pripravljeni z namenom doseganja hitrih učinkov všečnosti", je dejala. Opozorila je še na dejstvo, da je predlagani dokument pripravljen tako, da ga je mogoče obravnavati le v celoti, ni pa se mogoče opredeliti do posameznega predlaganega ukrepa.

LDS: Predlogi nedodelani

Predlogi SDS so po oceni poslanske skupine LDS nedodelani. V veliko primerih nakazujejo le smer delovanja ekonomskih politik, je dejal Ljubo Germič in ugotovil, da je med njimi vrsta takšnih, ki jih je DZ pred časom že zavrnil kot neprimerne. Novih predlogov je bore malo, vsem skupaj pa manjkajo predvsem racionalnost, razmislek in ocena posledic. V razmerah, v katerih je Slovenija, je to milo rečeno predvsem neodgovorno, je dejal.

SD bo brez kančka slabe vesti glasoval proti

Tudi v SD bodo brez kančka slabe vesti glasovali proti predlogom SDS. Z velikim veseljem bi jih sicer podprli, če bi obstajala minimalna možnost, da bi njihov sprejem tlakoval pot iz krize, je dejal Bojan Kontič. Vendar sam ugotavlja, da gre zgolj za še en poskus lastne promocije SDS; izredno sejo DZ je namreč SDS sklical z namenom diskreditiranja koalicije v času evropskih volitev, je dejal.

DeSUS: Avtorstvo ni tako zelo pomembno

V poslanski skupini DeSUS ne zavračajo razprave o ukrepih za blažitev posledic krize, zavračajo pa predlog sklepa, kakršnega so oblikovali v SDS. Iskati bi morali takšne ukrepe, ki bi dali čim prejšnje in čim boljše učinke, je dejal Vili Rezman in menil, da pri tem avtorstvo ni tako zelo pomembno.

SNS: Delujemo zelo neusklajeno

Tudi Srečko Prijatelj (SNS) je menil, da lahko "naredimo več, če bomo strnili znanja, glave in se med seboj poslušali". Sedaj delujemo zelo neusklajeno in ta orkester ne igra istih melodij, je dejal. Sam se sicer ne strinja s trditvami SDS, da se vlada neustrezno odziva na krizo, ni pa zadovoljen, ker vlada ne zna poslušati tudi pametnih nasvetov drugih.

SLS: Pahorju očitali neaktivnost

Do vlade so kritični tudi v SLS. Doslej ni bilo ukrepov, ki bo gospodarstvu omogočili, da iz krize izidejo s čim manj praskami, je dejal Radovan Žerjav. Predlagane ukrepe SDS je ocenil kot pozitivne ter predsedniku vlade Borutu Pahorju očital, da s svojo neaktivnostjo in prepočasnostjo sili opozicijske stranke, da ravnajo pozicijsko. "Pričakujemo konkretna dejanja, spoštovani gospod predsednik vlade," je dejal.

Pahor: Samozavestno stojimo za doslej narejenim

Borut Pahor
Borut Pahor FOTO: Dare Čekeliš

Vlada zelo samozavestno stoji za tistim, kar je doslej storila za blažitev posledic finančne in gospodarske krize, je dejal Pahor. Hkrati je priznal, da ima vlada nekaj dvomov, kako ravnati naprej.

Vlada ocenjuje, da so predlogi SDS v tem trenutku fiskalno nevzdržni, saj pomenijo predvsem znižanje javnofinančnih prihodkov in povečanje javnofinančnih odhodkov, je povedal Pahor. To pomeni, da povečujejo problem razkoraka med obveznostmi in viri njihovega financiranja, ki se v razmerah padanja gospodarske rasti kaže kot eden ključnih problemov javnih financ v Sloveniji.

Pahor je zagotovil, da se je vlada na krizo odzvala pravočasno, a ne zaletavo. Doslej je sprejela vrsto ukrepov, približno 60, je dejal ter naštel ukrepe na področju aktivne politike zaposlovanja, socialnih transferjev, davčne politike, spodbujanja konkurenčnosti gospodarstva, razvoja podjetništva, tehnološkega razvoja, kreditnega trga, naložb, kmetijstva in črpanja sredstev iz evropskih skladov.

Ob teh ukrepih se bo vlada lotila tudi strukturnih prilagoditev ekonomskih in socialnih politik, je napovedal Pahor ter zatrdil, da je vlada reševanje problemov, ki so povezani s krizo, postavila v ospredje svojega delovanja, ob čemer poskuša predloge kolikor je mogoče uskladiti s socialnimi partnerji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (54)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

resslovenka
25. 05. 2009 08.02
Sicer ne vem kako doživlja krizo g. Pahor in ekipa, vem pa prav zagotovo da nima pojma kako je kriza udarila delavce in ostale državljane. Tudi se zaenkrat nima s čim ponašati, ker enostavno zanika samega sebe, če ga spomnimo na njegove predvolilne obljube. Po domače povedano prestopil je na oni drugi breg, že tako ali tako priviligiranih lobijev. Njegove odločitve so slabe in prepočasne, zato tudi neučinkovite. Na mnenje tistih, ki so mu pravzaprav izkazali zaupanje pa se tako ali tako požvižga. G.Pahor zelo ste nas razočarali, zelo.
User442552
23. 05. 2009 17.22
A so lahko PROSIM PROSIM čimprej predčasne volitve. Ker če bomo dobili novo vlado šele čez 4 leta,..JOJ,.... jaz ne mislim potem spet 15 let čakat, da se standard v Sloveniji povrne na vsaj tak nivo, kot je bil še pred dobrim letom dni!!
User442716
23. 05. 2009 17.21
Pahor ti si idiot!
lijepanasa
23. 05. 2009 09.07
še hvala bogu da niso hrvati v eu, ker bi bilo še slabše hi hi hi
Buena Vita
22. 05. 2009 23.14
JEH,PAHOR SE ŠE SAMO SLINI,NEHAL SE JE REŽAT KOT BIK PRED NOVIMI VRATI,POČASI DOJEMA DA NI DORASEL ZA KAJ SO GA NASTAVILI MURGELJČKI PALČKI BO MORAL VZET KANTICO IN LOPATKO,PA V PESEK SE IGRAT,MOGOČE BO ZMOGEL Z OTROČKI,ČE SE NE BO PREVEČ CMERIL
User399753
22. 05. 2009 20.52
stojijo samozavestno, dokler država propada...
User262506
22. 05. 2009 18.51
PA sej so samo ljudje,kaj bojo pa nardili,sej se nić ne da nardit,kaj še vam vedno ni jasno.Konec je dobe materializma,pohlepništva in monetarizma.Uživajte ,največji šow še prihaja.
User439321
22. 05. 2009 18.40
Sprašujem se, a ste eni res gledali včerajšnja trenja? Kakšne ukrepe pa predlaga SDS? Vse v glavnem eno splošno nakladanje, tiste par konkretnih idej (vzpodbuda za nakup avta, pa 10 jurjev € za nakup stanovanja) so pa blago rečeno "šnopc ideje".
Marija Krebs
22. 05. 2009 18.32
Včasih mi je kar žal, da ne vlada SDS. Bi rada videla, kako bi dejansko klapalo!
User434436
22. 05. 2009 18.19
RADO62 22.05.2009, 15:38 tudi janša za domobrance
Buena Vita
22. 05. 2009 17.24
PA TA RDEČI IMAJO ŠE DOJENČKE PARTIZANE,PETSTO LET BODO TALALI BORČEVSKE PENZIJE
User432610
22. 05. 2009 16.56
Zakaj se o primankljaju ( če je bil ) ni nič pisalo ob primopredaji ? Ko je iz Amerike prišla recesija tudi k nam bi se morala nova vlada takoj spoprijeti s težavami ,ki so nastale ! Vendar ta vlada samo kritizira prejšnjo ,ki ni popolnoma nič kriva . Tako so vzvišeni ,da niti pomoči od opozicije nočejo sprejeti .Kriza je globoka in težka za nezaposlene ,ki bi si samo želeli ,da bi vsi stopili skupaj kot leta 1991 ,ko smo bili vsi za enega in eden za vse .Takrat se nismo ločevali na " VAŠI in NAŠI " zato smo si izborili samostojno SLOVENIJO upajoč ,da ne bomo nikoli več v kaki krizi kot je ta letos !
User442595
22. 05. 2009 16.31
Glede na razpravo danes v DZ se nimamo več kaj prepričevati. Vladna večina je sistematično sramotila sama sebe in sicer z nepoznavanjem ekonomskih in tržnih kazalnikov, ter poizkusom zvrnitve vsega slabega na prejšnjo vlado, Janeza Janšo. Poizkušali so obračunavati z Janšo na listkih papirja ki jim jih je očitno razmnožil nekdo od ZARESA, stavčne zveze ki so jih uporabljali levičarji ali pa komunisti, so bile identične sinočišnjemu katastrofalnemu nastopu Golobiča in Lahovnika v TRENJIH. Vladajoči poslanci sploh ne vedo da so predlogi in razprava v sedanjem času in da so oni tisti ki morajo kaj dati na mizo za danes in za jutri. Vladajoči poslanci po mojem videnju in vedenju sploh ne vedo za kaj se na tej seji gre. To so navadni levakarski luzerji. Ministri vlade pa so se enako osramotili. Posebej nadminister GASPARI, saj se je zdelo da je v opoziciji leta 2005. Tudi on nima blage veze o reševanju gospodarske krize, finančni politiki in razvojnih ciljih za danes in jutri, zato se je zatekel k napadom na Janšo za prtekli mandat in pozabil da je on del vladne ekipe da so oni na oblasti, in da lahko samo ponižno sprejmejo predloge ki jih je SDS vložila, to pa zato, ker sami še NIČ niso naredili.
RADO62
22. 05. 2009 15.38
Joseff.G22.05.2009, 15:25... A ni Pahor malo premlad za partizane.... Al se to kar deduje...??? heh
OrodniK
22. 05. 2009 15.31
Dol s to nesposobno vlado!! Država propada, koalicija pa pravi, da je naredila vse kar je v njeni moči!? Očitno so nesposobno! LOL
User434436
22. 05. 2009 15.25
RADO62 22.05.2009, 15:13 4 Skratka, tonemo.... Pahor se pa sladko smeji....heh lepše je za videt nasmejanega partizana kot pa kakšnega domobrančka
User433971
22. 05. 2009 15.15
RADO62
22. 05. 2009 15.13
Skratka, tonemo.... Pahor se pa sladko smeji....heh
User439321
22. 05. 2009 14.44
Nova vlada menca, prejšnja je vodila državo kot en čistilni servis... Mislim, da smo v tisti fazi kot so bili pred več kot desetletjem v Italiji, ko sta se zaradi nesposobnosti in korupcije sesuli obe največji stranki - socialisti in demokristjani. Samo paziti je treba, da nas ne doleti kakšen Berlusconi!
User402053
22. 05. 2009 14.25
jazbins 2: "NSi da bi še danes vladovala?Si pa res zostal!" Jazbins 2, a je po tvojem možno, da bi SDS? He, he. Si enako zaostal. Ko odvržeš tiskalnik, odvržeš tudi kartušo.