Na portalu Slo-Tech so več mesecev križali podatke registra ukradenih in registra registriranih vozil ter pri tem ugotovili več ujemanj in napak. Registra sta sicer med seboj povezana že 13 let, zato je toliko bolj čudno, da se po podatkih portala po slovenskih cestah vozi 129 po letu 2014 ukradenih vozil, ki so opravila tehnične preglede in bila registrirana. Je temu res tako ali je prišlo v seznamu evidenc, ki jih vodi policija, do administrativnih napak?
Policija je v odgovoru na vprašanja portala priznala, da je prišlo do administrativnih napak, ter da gre pri seznamu ukradenih vozil le za seznam informativne narave. Vendar, kot so nam pojasnili pri Javni agenciji Republike Slovenije za varnost prometa (AVP), se baze ukradenih vozil preverjajo ob vsakem postopku, ki se izvaja v evidenci registriranih vozil. To pomeni, da so onemogočeni vsi postopki s takim vozilom. "Referenti, ki imajo vpogled v evidenco in izvajajo postopke registracije, se morajo v takem primeru obrniti na policijo," pojasnjujejo na AVP.
Policija zagotavlja, da bodo napake odpravljene
Kot pojasnjuje policija, so administrativne napake posledica napak pri delu policistov ali administrativnega osebja. Po pisanju časnika Delo, policija zagotavlja, da napake niso vplivale na neposredno operativno delo policije, saj da je nepravilni zapis nastal na seznamu ukradenih vozil, ki je objavljen na spletni strani policije. Kot so zagotovili, so o nepravilnostih, ki so bile zaznane, obvestili policijske enote, ki obravnavajo primere.
Hkrati so se policisti lotili preverjanja zapisov v evidencah in seznamih ter zagotovili, da bodo preverili nepravilne vnose, ugotovili vzroke, zaradi katerih je prišlo do napak, in jih tudi odpravili. Policija je v lanskem letu obravnavala 576 primerov ukradenih vozil.
Na dodatna pojasnila policije glede nepravilnosti v seznamu ukradenih vozil in postopkov v primeru odkritja, da je bilo večkrat uspešno registrirano vozilo ukradeno, še čakamo.
Šele ob tretji registraciji ugotovili, da je avtomobil ukraden
Bralec časnika Delo je od fizične osebe kupil rabljen osebni avtomobil, zanj plačal tržno ceno in ga tudi registriral. Po dveh letih in pri tretji registraciji pa so ga pri postopku zavrnili, ker naj bi bil avtomobil ukraden. Vozilo je policija zaplenila. Policijska preiskava je pokazala, da je bilo vozilo vpleteno v zavarovalniško goljufijo v Italiji, v njej pa ni bil udeležen niti bralec niti oseba, ki mu je avto prodala.
Po končani preiskavi so avtomobil sicer vrnili bralcu in lahko ga je znova registriral, a vozilo je še vedno na seznamu ukradenih vozil. Na policiji so mu svetovali, naj se z odvetniki obrne na Italijo, a se je uprl in izrazil pričakovanje, da se bo za izbris s seznama ukradenih vozil v Italiji potegovala policija.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.