Potem ko je pred natanko enim mesecem vlada podprla novelo zakona o notariatu, ki predvideva strožje sankcije za notarje, je vlada danes sprejela še dodatne ukrepe. Po novem naj bi bilo imenovanje novih notarjev izključno v pristojnosti pravosodnega ministra in ne več notarske zbornice.

Če je do zdaj pravosodni minister imenoval nove notarje na predlog notarske zbornice, pa po novem zbornica naj ne bi sodelovala pri tem, zaradi česar so njeni predstavniki že protestirali. Kot so napisali v pismu pravosodnemu ministrstvu, ta sprememba pomeni rušenje samostojnosti notarjev, poleg tega so zapisali, da so vedno preverjali strokovnost notarjev. "Moram žal ugotoviti, da v zadnjem času to preverjanje strokovnosti s strani notarske zbornice ni izpolnilo naših pričakovanj, ker če bi, bi drugače ravnali že ob prvih namigih o težavah z notarji," pravi Karl Erjavec z ministrstva za pravosodje.

Vlada predlaga državnemu zboru, da sprejme spremembe zakona po nujnem postopku. Če se bo državni zbor odločil za redni postopek, namreč grozi, da sprememb ne bodo sprejeli do jesenskih parlamentarnih volitev, vlada pa meni, da je treba stari zakon iz leta 1995 spremeniti čim prej. "Zakon iz leta 1995 izhaja iz ideala, da so notarji moralno na visoki ravni, strokovni in da do tega sploh ne more priti. Življenje je pokazalo drugače," dodaja Erjavec.
Predsednica notarske zbornice Erika Braniselj je poudarila, da je notarska zbornica odločno proti dodatnim spremembam, ki jih je vlada podprla danes. Strinjala pa se je s tistimi, ki jih je vlada podprla že prejšnji mesec - z možnostjo trajnega odvzema notarske licence, neposrednim nadzorom ministrstva nad delom notarjev in daljšimi zastaralnimi roki za disciplinske postopke.