"Če bo prišlo do razpada koalicije, bodo predčasne volitve, je odgovor stranke SD,“ je na Zaresovo grožnjo o morebitnem izstopu iz koalicije preko svojega namestnika Patricka Vlačiča ostro reagiral Borut Pahor: "Nobene druge kombinatorike, da bi vladali s kakšno drugo stranko, ne bo.“
A tudi v Zaresu dvoma ni – grožnje o izstopu, ki jih je v soboto prvi izrekel Matej Lahovnik, so resne, pravijo. "Mislim, da gospodarstvo nima nobene pravice zahtevati, da se politika ne vmešava, kadar je le-to tako neodgovorno, kot se kaže, da je,“ pravi poslanec Zaresa Vito Rožej. Ivo Vajgl pa dodaja: "Mislim, da je bil signal dan zato, da moramo vsi skupaj z odprtimi očmi videti probleme.“
Liberalni demokrati Katarine Kresal pa menijo, da Zares dogodke prehiteva. "Če bi koalicija razpadla, bi bil to najslabši možni scenarij, ne le za koalicijo, pač pa zato, ker je država sredi finančne in gospodarske krize ter zato potrebuje vlado, ki zna strniti vrste. Čas je za odkrit pogovor,“ pravi Anton Anderlič.
Kljub vedno večjemu razkolu v koaliciji pa jedro spora ostaja – pogledi na to, kako je treba vladati, so za Zares preveč različni. Uprava NLB, ki je reprogramirala Šrotov kredit, bi po mnenju Zaresa morala leteti – po mnenju predsednika vlade in Kresalove pa vsaj ne takoj. Odloči naj novi nadzorni svet, pravi premier, ker se politika v gospodarstvo ne bo vmešavala.
Toda tudi če koalicija iz te daleč najhujše krize doslej najde izhod, ostaja vprašanje – kakšna, če sploh, je njena prihodnost. Zlasti če drži, da so vsebinske razlike med koalicijskimi partnerji enostavno prevelike. Scenarij predčasnih volitev, če bo, je jasen – spopad za oblast se začne znova. A pogoj za predčasne volitve, ki jih pri nas še ni bilo, je, da se parlament sam razpusti.
'Senzacija, ki je ne bo'
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je povedal, da so v njihovi stranki glede problematike podaljšanja posojil Infond Holdingu podobnega stališča kot pri Zares. Vlada je po njegovih besedah sprejela jasne sklepe, naj gredo posojila zlasti za tista podjetja, ki želijo ohraniti delovna mesta in ki imajo neke programe, "ne pa za konsolidacijo lastninjenja posameznih uprav". Kot je poudaril, bi bilo zamenjavo uprave – zlasti predsednika Draška Veselinoviča, ki po Erjavčevem mnenju ni kos svojim nalogam – treba doseči po pravni proceduri. V DeSUS menijo, da mora biti čim prej sklicana skupščina, da se imenuje novi nadzorni svet in da se opravi tudi zamenjava uprave, ne razmišljajo pa o grožnjah z izstopom iz koalicije.
Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic meni, da do izstopa Zaresa iz koalicije ne bo prišlo. "Javnost pričakuje neko senzacijo, ki pa je ne bo," je poudaril. Kot je pojasnil, stranke niso šle v koalicijo zaradi enega samega vprašanja, "o katerem imamo praktično tudi podobno mnenje". "Mislim, da se tudi vse stranke koalicije strinjamo, da o tem, kakšne so poslovne odločitve posamezne banke, ne more odločati ne vlada ne koalicija. Podobno kot recimo o tem, koga bo preiskovala policija, ne more odločati politika, ampak stroka," je poudaril. Zadeva je po njegovih besedah postala "politično pregreta".
Poslanec SNS Srečko Prijatelj pa se z Lahovnikom strinja, saj razmišlja trezno, glede na trenutno gospodarsko krizo v Sloveniji pa je potrebno takojšnje ukrepanje. "Omahovanje vlade pri tako pomembnih odločitvah, ki terjajo takojšnje ukrepanje, je neodgovorno dejanje," je poudaril in dodal, da verjame, da "ima Lahovnik tu popolnoma prav". Ob tem je izrazil tudi upanje, da bo Zares vztrajala tudi na tem, da svežnji protikriznih ukrepov ne bodo ostali le na papirju in da se bodo začeli tudi izvajati.
'Janšev vnovičen vzpon je najhujše, kar se lahko zgodi!'
Ljubljanski župan Zoran Janković, ki je levemu trojčku pomagal na oblast, sedaj koalicijo poziva, naj reši nesoglasja in vodi državo. "Koalicija ne sme razpasti, saj ima odgovornost in dolžnost, da potrpi, vzdrži in pomaga, da Slovenija ta gospodarsko težki čas prebrodi. Danes ne potrebujemo razdvajanja, ampak sodelovanje,“ pravi.
Vnovičen vzpon Janeza Janše na oblast je po Jankovičevem mnenju najslabše, kar bi se lahko zgodilo Sloveniji: "Na volitvah so ljudje izglasovali spremembe. Neodgovorno bi bilo, če bi se razšli po nekaj mesecih, saj bi tako prišlo do prevare celotne volilne baze, ki je tej vladi dala podporo. Janša naj pač počaka naslednje volitve!“
Ob vsem tem se Janković ne postavlja na nobeno stran: "Oba imata prav, Kresalova trdi, da NLB ne morejo voditi stranke, s čimer soglašam, Zares pa ima tudi prav, ker je vlada sklenila, da ne bo dajala kreditov za tajkunske prevzeme, ampak za segrevanje gospodarstva." Bi pa Pahor po njegovem mnenju partnerje moral posesti za mizo, še preden je prišlo do zaostritev, ki smo jim priča.
Vroče že več mesecev
Med Zaresom in vlado oziroma njenim predsednikom je v zadnjih mesecih počilo že nekajkrat. V stranki Zares so na možnost izstopa iz koalicije namigovali že večkrat, a nikoli tako jasno kot doslej.
Začelo se je že med sestavljanjem vlade. Ko je z ministrskega spiska tik pred zdajci zletela že usklajena Majda Širca, je Zaresu prekipelo. Sledil je spor z liberalnimi demokrati, ki so trdili, da si omenjena stranka sploh ne zasluži štirih ministrskih mest.
Decembra se je prvič šušljalo o možnosti Zaresovega izstopa. Draško Veselinovič je bil imenovan na čelo NLB in Zares je protestiral, ker ni bilo javnega razpisa. Iz istega razloga so bili na nogah pri imenovanju šefa železnic.
Mnenja so se kresala tudi o tem, kako naj izgleda sodelovanje vlade z Janšo. Še posebej po zapletu z zaključnim računom – razočaranje, in ker se je Pahor uklonil Janši – tudi bes.
Nezaupanje v Pahorja se je pokazalo tudi na sestanku, namenjenemu oceni dela vlade. Ko je Zares vladi namenil več kritik kot pohval, je postalo jasno, da je šušljanje o izstopu mnogo več kot le šušljanje.
KOMENTARJI (388)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.