![Pahor je imenoval Rupla za posebnega odposlanca za zunanje zadeve.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Nov2008/60224356.jpg?v=d41d)
Predsednik vlade Borut Pahor je sporočil, da je dosedanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla imenoval za svojega posebnega odposlanca za zunanje zadeve. "Dimitrij Rupel je ob osamosvojitvi Slovenije postavil na noge slovensko diplomacijo. Zaključil je prizadevanja za vključitev Slovenije v Nato in EU, vodil je OVSE. Gre za človeka z izjemnim zunanjepolitičnim opusom, zato sem ga tudi izbral za to funkcijo," je povedal po seji vlade. "Rupel bo nekakšen leteči veleposlanik, ki bo imel sedež na zunanjem ministrstvu," je dodal.
Posebni zunanji odposlanec je sicer v Sloveniji novost. Pahor je o njem razmišljal zadnjih 14 dni, zdaj pa se je odločil. "Odločitev ni povezana z aktualnimi dogodki, ampak z mojo ambicijo o sestavljanju vlade od vsega začetka," je zatrdil. Meni, da se je odločil dobro, obenem pa priznava, da "vsak misli s svojo glavo". Zunanji minister Samuel Žbogar s Pahorjevo odločitvijo soglaša, Rupel pa je prav tako pristal.
Türk: Odločitve premierja ne komentiram
Vlada je na seji obravnavala tudi vprašanje veleposlanikov, ki se je odprlo, potem ko predsednik republike Danilo Türk prejšnji petek ni potrdil nekaterih izmed 13 s strani prejšnje vlade imenovanih kandidatov na izpraznjena veleposlaniška mesta, med njimi tudi Rupla. Prav njegovo neimenovanje je v minulih dneh v javnosti sprožilo največ razprav, saj imata Türk in Pahor glede nekdanjega zunanjega ministra različne poglede. Predsednik republike je namreč izjavil, da Rupla ne bi potrdil za veleposlanika, tudi če bi ustrezno spremenili Zakon o zunanjih zadevah, kot razlog pa je navedel pomanjkanje zaupanja vanj. Današnje odločitve Pahorja ni želel komentirati. ''Predsednik republike ne komentira kadrovskih odločitev predsednika vlade," so sporočili iz njegovega urada.
Pahor je o zapletu z veleposlaniki povedal, da je vlada naložila zunanjemu ministrstvu, naj ponovi razpis. Zavzema se namreč, da bi se veleposlaniška mesta čim prej zapolnila. V zvezi z vprašanjem veleposlanikov se je vlada seznanila tudi z namero zunanjega ministrstva, da pripravi predlog sprememb in dopolnitev Zakona o zunanjih zadevah, vključno z določili o postopku izbire veleposlanikov, je še dejal Pahor.
Uradnega odgovora torej ni, čeprav je predsednik Türk v sredo v Zagrebu obljubil pojasnila. So se pa na Pahorjevo potezo odzvali nekateri pomembni politiki. Nekdanji zunanji minister Ivo Vajgl meni: "Upam, da bo ta poteza uspešna in da bo slovenska diplomacija končno dobila priložnost, da dela to, za kar jo država ima."
Notranja ministrica Katarina Kresal pravi, da njeno osebno mnenje ni relevantno, saj gre za kabinet predsednika vlade in meni, da 'moramo Pahorju pustiti lastno presojo o tem, katere ljudi bo imel v svojem kabinetu'.
Jožef Jerovšek, član odbora za zunanjo politiko, pa je ob tem povedal: "Strinjamo se s tem imenovanjem – ministrski predsednik je pokazal, da so ugled, stanje in izkušnje Dimitrija Rupla pomembne za slovensko politiko."
KOMENTARJI (962)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.