Številni se sprašujejo, ali deževni dnevi in nizke temperature pomenijo, da se je poletje že poslovilo. “Ne, poletja še ni konec,” pravi Brane Gregorčič iz Agencije RS za okolje. Izboljšanje vremena nas bo razveselilo že ta vikend, na začetku naslednjega tedna pa lahko pričakujemo še več sonca. Temperature se bodo namreč gibale med 25 in 30 stopinj Celzija, a hudega vročinskega vala ni na vidiku, razlaga Gregorčič.
Slabo vreme je sicer z dopusta pregnalo številne turiste, ki so počitnice preživljali v hrvaškem primorju. Več si poglejte v priloženem videu.
Čeprav se torej zdi, da je letošnji julij hladnejši kot prejšnja leta, pa Gregorčič pravi, da “o ekstremih ne moremo govoriti. Je pa res, da smo sedaj v hladnem obdobju”. Gregorčič še dodaja, da se moramo zavedati, da smo imeli v juliju tudi vročinski val. “Ko bomo torej konec meseca potegnili črto, bomo ugotovili, da je bil letošnji julij na nivoju povprečja zadnjih dvajsetih let,” še razloži Gregorčič.
Kot lahko vidimo tudi na spodnji sliki, je bil začetek meseca še kar hladen, potem se je vročina stopnjevala do 14. julija, ko je bilo najbolj vroče. Sledilo je nekaj "povprečnih" dni, nato pa so se temperature spustile. A povprečna temperatura za letošnji julij je 21,6 stopinje Celzija, medtem ko je povprečje zadnjih dvajsetih let za isto obdobje 21,3, nam pojasni Gregorčič. Za zdaj je torej letošnje povprečje celo malenkost višje od povprečja zadnjih dvajsetih let.
“To vreme ni nič nenavadnega, mogoče se tako zdi, ker smo šli z izredno visokih temperatur na malo nižje,” še pojasnjuje naš sogovornik.
A padec temperatur ni bil značilen le za Slovenijo, temveč tudi za velik del Evrope. Sicer je po besedah našega sogovornika pogosto tako, da imamo ekstreme, ne samo poleti, tudi pozimi. “To je normalno za naše geografsko območje.”
Poletja torej še ni konec, že naslednji teden nas spet čakajo prijetno visoke temperature.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.