Delavske demonstracije, ki jih v soboto v Ljubljani pripravlja šest sindikalnih central, bodo uperjene proti delodajalcem, pravijo sindikalisti. "Če po demonstracijah ne bomo zaznali napredka za pogajalsko mizo, bo škoda, ki bo nastala, ker bomo prisiljeni iti v stavkovno gibanje, za delodajalce hujša, kot če bi sprejeli zahteve sindikatov," je na skupni novinarski konferenci sindikatov v Ljubljani dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič.
Koliko bo udeležencev protesta, bodo vedeli ob začetku protesta v soboto ob 11. uri, vsekakor pa jih bo, kot pravi Semolič, "za slovenske razmere ogromno, na tisoče". Protestniki se bodo zbrali na Dunajski cesti pri Gospodarskem razstavišču, nato pa krenili do Kongresnega trga, kjer bodo govori. Vendar pa bistvo protesta ne bodo govori, pravi Semolič, ampak "na tisoče ljudi, ki bodo iz vse Slovenije prišli izražat obup, jezo, upanje in še kaj na ljubljanskih ulicah".
Na demonstracijah ne gre samo za socialni konflikt, ampak je ravno tako pomemben konflikt, ki se odvija na področju moralnih, etičnih vrednot te družbe, je dejal Semolič. "Da v trenutku, ko je denar za vse mogoče in nemogoče stvari, ko so visoki dobički in gospodarska rast, ko pa postaviš zahtevo po malo višjih plačah zaradi te nesrečne inflacije, dobiš odgovor, da se bo vse to sesulo - delovna mesta, nova spirala v inflaciji, konkurenčnost. To kaže na krizo vrednot te družbe," je povedal Semolič.
'Protesti proti delodajalcem, ne vladi'
Predstavniki drugi petih sindikalnih central so poudarili, da so demonstracije usmerjene proti delodajalcem, ne proti vladi. "Problem plač se je zamotal v klobčič, ki ga ni mogoče odmotati brez pritiska na delodajalce. Zadnje čase je vse več poizkusov, da se ta protestni shod umesti v aktualna politična dogajanja, predvsem strankarska," je dejal predsednik konfederacije sindikatov 90 Boris Mazalin, "kar nas zelo vznemirja in hkrati navaja k temu, da zanikamo kakršno koli strankarsko vpletenost tega shoda."
Na "pranger" ne želijo dati vlade, ampak inflacijo in nujnost ukrepanja ter socialno razlikovanje, je dejal predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj. Poudaril je, da so demonstracije pomembne, ker da se gradi novo sindikalno gibanje, saj so "prvič v zgodovini vsi sindikati skupaj". "To nas lahko utrdi v zahtevi, da se ta slika z nizkimi plačami v Sloveniji popravi," je prepričan Rebolj.
Upokojenci proti podražitvam, študenti za lepšo prihodnost
Upokojenci se bodo shoda, kot je dejala predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak, udeležili zaradi podražitev - okoli 200.000 upokojencev ima po njenih besedah 400 evrov ali manj pokojnine. Poleg tega so, kot pravi, "ustvarjalci socialne države in ne smemo dopustiti, da se isto kot skoraj polovici upokojencev dogaja našim otrokom in vnukom, ki sodijo v tisto manjšino, ki zelo hitro bogati na naš račun". Tretji razlog pa je, da ne smejo dovoliti, da nekateri študentje ne bodo mogli študirati, ker njihovi starši ne bodo imeli dovolj dohodka za plačevanje dragega bivanja in plačevanje novih šolnin.
Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) je demonstracije podprla "z idejo medgeneracijske solidarnosti" in "v želji po lepši prihodnosti", zato, ker se jim zdijo prizadevanja sindikatov zelo pomembna "za socialno državo, ki naj bi Slovenija tudi bila". Študenti bodo v soboto hkrati opozorili na vedno večje socialne razlike v družbi ter "perečo problematiko v okviru javnega zdravstva in šolstva", je povedal namestnik predsednika ŠOS Jernej Štromajer.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.