Bolj kot to, da je nekdanja partnerka Sandija Zajca želela delež denarja, ki so ga donatorji namenili za obnovo v poplavah uničenega doma, kjer sta takrat še živela skupaj, je danes v središču pogovorov vprašanje, koliko denarja je pravzaprav njegovega? Na računu prostovoljnega gasilskega društva Mengeš leži zajeten kup donacij - več kot pol milijona evrov.
"Sredstva z namenom Sandi Zajc so bila dobrih 280 tisoč evrov, namen Sandi Zajc. Sredstva, kjer namen ni razviden pa je dobrih 230 tisoč evrov," namestnik poveljnika PGD Mengeš Primož Jagrič. Pod vprašajem je torej zdaj 230 tisočakov. Zajc naj bi, kot so pojasnili, posumil, da bi se med 230 tisoč evri lahko našlo še nekaj denarja zanj, češ da bi se pri različnih bankah lahko zapletlo z namenom. Zato je tudi zahteval vpogled v donacije.
"Upravni odbor tu nima težav. Če se bo izkazalo, da so tam dodatna sredstva z namenom za Sandija Zajca, se mu bo ta sredstva tudi transparentno nakazalo," je v oddaji 24UR ZVEČER povedal Jagrič.
Zajc je sicer pretekle dni v pismu za medije obtožbe, da je zahteval več denarja, označil za laži in manipulacije ter zagotovil, da bo podrobnosti spora razkril javnosti. A sinoči je dejal, da po nasvetu odvetnika, ne daje nobenih izjav. "Vsi akterji smo namreč v postopku dogovarjanja," je še pojasnil. Koliko denarja je njegovega in koliko od društva, bodo tako izvedeli prihodnji torek. Gasilci pa pravijo, da so se s preložitvijo izplačila strinjali vsi, zato se čudijo nekaterim Zajčevim izjavam.
A ne le denar, v ponedeljek je bila na kocki tudi vloga Sandija Zajca v gasilskem društvu. Zajcu je bilo namreč 5. novembra prepovedano iti na intervencijo, ker pa ni upošteval ukazov vodje intervencije, ni več operativni gasilec. "Sklepčno, s 35 glasovi, torej vsa operativa, ki je bila prisotna na sestanku, smo se odločila, da gasilca začasno suspendiramo," je še povedal Jagrič.
Odločitev je sicer začasna, dokler o zadevi ne presodi še arbitraža Gasilske zveze Slovenije (GZS). "Če resnično ni smel na intervencijo na podlagi ukaza, povelja, je potem človeški odnos poveljnika, da čez 2, 3 ure ali čez 2 dni, ko se stvar poleže, dotičnega operativnega gasilca povabi na razgovor, da poskušata skupaj poiskati rešite," pa situacijo komentira poveljnik GZS Zvonko Glažar.
Nesoglasja, ki se ne rešijo znotraj lokalnih društev so redka, dodaja poveljnik gasilske zveze, za nerešljive primere pa obstaja arbitraža. "V tem organu so vrhunski strokovnjaki s področja prava, istočasno pa tudi strokovnjaki s področja gasilstva, ki v teh primeri presojajo, kaj je prav," pojasni. Zveza je društvo tudi pozvala, naj o svojih odločitvah še enkrat premislijo sami.
Predsednik Gasilske zveze Slovenija Janko Cerkvenik je sicer oddaji v 24UR ZVEČER dejal, da GZS obžaluje nastalo situacijo v PGD Mengeš, za katero je na začetku kazalo, da gre za manjši spor med fizično in pravno osebo. "Z eskalacijo stvari pa smo seveda pripravljeni pomagati,da čim prej rešimo ta primer in da ga na nek način tudi postavimo na pravo mesto," je dejal. Dodal je, da morajo najti način, da gasilsko organizacijo ohranijo v dobri kondiciji.
Sicer pa je dejal, da so skušali po poplavah vlado prepričati, da je delitev sredstev edina pravilna na društvo: "Društvo pa nato z ustreznim sklepom, z ustrezno odločitvijo odloči, kako bodo sredstva tudi porabili." Pojasnil je, da so tudi v preteklosti (v času žledoloma in požara na Krasu) v GZS društva spodbudili, da se članom društev, ki so potrebni pomoči, z ustreznim sklepom dodeli sredstva.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.