Ob prvih opažanjih predstojnica Centra za nalezljive bolezni na republiškem Inštitutu za varovanje zdravja in nacionalna koordinatorka za spremljanje nalezljivih bolezni Alenka Kraigher domneva, da se je turist okužil v Sloveniji. Rezultati analiz odvzetih vzorcev vode še niso znani, inštitut pa še vedno zbira podatke.
Zaprti del hotela so že odprli
V hotelu Koper so opravili čiščenje vodovodnega omrežja, dezinfekcijo in toplotno pregrevanje pri temperaturi, višji od 60 stopinj Celzija, pri kateri legionela ne more preživeti. Temperaturo vode dnevno pregledujejo. Po opozorilu Kraigherjeve morajo objekti vzdrževati temperaturo vode nad 60 stopinj Celzija. Posamezniki se pred okužbo ne morejo ustrezno zavarovati, ob morebitni okužbi pa naj pravočasno obiščejo zdravnika.
Trije turisti pa se zdravijo v Nemčiji
Šest turistov, ki so potovali v isti skupini s pokojnim turistom, ki je pred dobrim tednom zaradi legionarske bolezni umrl v izolski bolnišnici, se zdravi v berlinski bolnišnici.
Skupina turistov je v Slovenijo prispela 19.julija. Čez teden dni je zaradi slabega počutja in povišane temperature nemški turist obiskal Zdravstveni dom v Kopru. V izolski bolnišnici se je stanje med diagnostičnimi preiskavami naglo slabšalo, kar je bilo za Nemca usodno.
Legionela je v okolju stalno prisotna
Idealni pogoji za rast legionele so od 25 do 42 stopinj Celzija, zatremo jo s toplotnimi šoki. Nahaja se v naravnih vodah, vodometih, klimatskih napravah in vodovodnih ceveh. Praktično nas lahko ogrozi kadarkoli saj je neprestano prisotna v okolju.
Zanimivo je tudi to, da okužba z legionarsko boleznijo ali pontiaško vročico pogosto poteka z bolezenskimi znaki, ki jih zdravniki lahko predpišejo tudi kakšni drugi bolezni.
Na dogodek so se že odzvali nekateri hotelirji v zdraviliščih in poskrbeli za ustrezno preverjanje vode, v bolnišnicah pa naj bi bile te kontrole menda redne, čeprav sta lani v Kliničnem centru za okužbo z legionello zbolela dva srčna kirurga.