Na infekcijski oddelek v Mariboru so okoli 20. ure sprejeli enega od gasilcev, ki so odstranjevali poginule labode na reki Dravi, je za 24ur.com potrdil dežurni zdravnik na infekcijskem oddelku dr. Zmago Novak. Ptice, s katerimi je bil pacient v stiku, naj bi bile okužene s ptičjo gripo.
Mlajši moški, star okoli 30 let, je v bolnišnici na opazovanju. Njegovo stanje je stabilno in je pri zavesti, je pojasnil dr. Novak. Pacient, ki je v izolaciji, sicer kaže gripozne znake, močno mu teče iz nosa, ima pa tudi visoko vročino. Več bo znanega jutri.
Prvi primer H5N1 v Sloveniji
Labod, pri katerem je Nacionalni veterinarski inštitut v soboto odkril virus ptičje gripe tipa H5, je bil okužen z visoko patogenim virusom ptičje gripe H5N1, so pokazali izvidi analiz iz laboratorija v Padovi.
Vzorec laboda so veterinarske oblasti v ponedeljek poslale tudi na testiranja v referenčni laboratorij Evropske unije v britanski Weybridge. Rezultati teh preiskav naj bi bili znani konec tega tedna.
H5 še pri treh pticah
Virus ptičje gripe tipa H5 je bil potrjen pri treh od šestih ptic, pri katerih je bil pred dnevi postavljen sum na okuženost s ptičjo gripo. Gre za tri labode z območja Maribora, je pojasnila generalna direktorica Veterinarske uprave RS (VURS) Vida Čadonič Špelič. Tudi vzorce teh ptic bodo sicer poslali na nadaljnje preiskave v referenčni laboratorij, da preverijo, ali so bile okužene z virusom H5N1.
Čadonič Špeličeva je dodala, da na rezultate preiskav vzorcev preostalih treh ptic še čakajo. Med temi je tudi siva čaplja, najdena v kraju Legen pri Slovenj Gradcu, kjer je bilo v torek razglašeno tretje žarišče z okuženim trikilometrskim in ogroženim desetkilometrskim pasom. "Glede na to, da je virus k sreči še vedno pri divjih pticah, torej pri labodih, pomeni, da moramo vsi narediti vse, da bi preprečili stik oziroma prenos z divjih ptic na domačo perutnino," je še dejala direktorica VURS.
"Labodi so naši stalni prebivalci, zato v tem trenutku ne moremo reči, kako dolgo bo ostal virus prisoten. Tudi če se ta populacija labodov prekuži in umre, lahko pride druga, kajti labodi so ptice vandrovke," je dejala Čadonič Špeličeva.
Spomladi večja možnost širitve bolezni
Poleg tega je po njenih besedah potrebno upoštevati tudi to dejstvo, da bo prišla pomlad, ko se bodo ptice selile, "kar pomeni, da bo pomladi seveda še večja verjetnost razširitve te bolezni". Po pojasnilih Čadonič Špeličeve je NVI sicer v sredo v preiskavo sprejel vzorce sedmih sivih čapelj, osmih labodov in dveh rac, danes pa že dveh labodov in šestih čapelj.
Kaj naj storijo ljudje?
Tveganje, da bi se okužba z virusom ptičje gripe z divjih ptic prenesla na človeka, je minimalno, je poudaril minister za zdravje Andrej Bručan. Do zdaj taka okužba še ni bila dokazana; ljudje so se okužili v stiku z domačo perjadjo in ne v stiku z divjimi pticami, je še pojasnil. Potrditev virusa ptičje gripe H5N1 pri divjih pticah v Sloveniji trenutno ne pomeni dodatne ogroženosti za zdravje prebivalcev, je pridal minister ter zatrdil, da so bili "vsi do sedaj sprejeti ukrepi, sprejeti na podlagi predpostavke, da so bile vse obravnavane divje ptice okužene z visoko patogenim sevom virusa ptičje gripe".
Tako sta ministrstvo za zdravje in inštitut za varovanje zdravja poudarila, da potrditev virusa ptičje gripe H5N1 pri divjih pticah v Sloveniji trenutno ne pomeni dodatne ogroženosti za zdravje prebivalcev. Kljub temu vsem prebivalcem svetujejo, da preprečijo dostop prosto živečim pticam v bivalne prostore, o najdbi poginjenih ptic obvestijo pristojno veterinarsko službo oziroma center za obveščanje na telefon 112, da se izogibajo ptičjim iztrebkom, da opozorijo otroke, naj se ne igrajo s prosto živečimi pticami, in da vzdržujejo osebno higieno, predvsem je priporočljivo redno umivanje rok.
Dopolnitev načrta pripravljenosti
Ministrstvo za zdravje sicer dopolnjuje načrt pripravljenosti v primeru pandemije gripe za področje zdravstva. V ta okvir sodi tudi zadostna preskrbljenost države z zalogami protivirusnih zdravil. Kot je pojasnil Bručan, bodo s tistimi, ki jih bo Slovenija prejela marca, v primeru pandemije pokrite potrebe osem odstotkov prebivalstva, ostali del naročenih zdravil naj bi dobili tekom leta.
Za zdaj je protivirusno zdravilo tamiflu prejelo 26 oseb od 30 obravnavanih, ki so prišli v nezavarovan stik z obolelimi pticami, je povedala predstojnica centra za nalezljive bolezni Alenka Kraigher. Zdravilo je, kot je dejala Tatjana Bufon s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja ljubljanskega kliničnega centra učinkovito. V primerih slabe učinkovitosti je bilo najverjetneje zdravilo predpisano prepozno, prekratek čas ali v prenizki dozi, je poudarila.
Pri človeku so sicer klinični znaki okužbe z virusom H5N1 zelo podobni tistim pri gripi, razlika pa je v tem, da se ti stopnjujejo, kar se tiče prizadetosti dihal in organskih odpovedi. Za zdaj, kot je poudarila Bufonova, panika ni potrebna. Od leta 2003 do danes je za to boleznijo po zadnjih podatkih v svetu zbolelo 169 ljudi; smrtnost je približno petdesetodstotna.
Okrožnica v vse šole
Šolski minister Milan Zver je danes vsem vrtcem, osnovnim šolam, osnovnim šolam s prilagojenim programom, zavodom za izobraževanje otrok s posebnimi potrebami, glasbenim šolam, srednjim šolam, dijaškim domovom in višjim šolam poslal okrožnico, v kateri pedagoške delavce poziva, da otroke, učence in dijake seznanijo s preventivnimi ukrepi za zaščito pred virusom ptičje gripe.
Minister v svoji okrožnici tako na podlagi nasvetov centra za nalezljive bolezni pri Inštitutu za varovanje zdravja in direktorata za javno zdravje na ministrstvu šolarjem svetuje, da prosto živečim pticam preprečijo dostop v bivalne prostore, se ne dotikajo obolelih ali mrtvih ptic in se izogibajo njihovim iztrebkom. Dalje jim svetuje, da se ne dotikajo poginulih ptic, ampak o tem obvestijo pristojno veterinarsko službo. Pedagoškim delavcem pa svetuje, da otroke opozorijo, naj se ne igrajo s prosto živečimi pticami in jih ne krmijo ter naj si redno umivajo roke. Minister za šolstvo in šport je vrtce in šole pozval, naj dosledno upoštevajo standarde za higieno v kuhinjah in standarde za pripravo hrane ter da izvedejo strokovne nadzore na tem področju.
Veterinarji za skupen nastop
Veterinarska zbornica je na vlado naslovila pobudo za imenovanje ustreznega koordinacijskega telesa, ki bi usklajevalo delovanje služb in zagotavljalo premoščanje ovir, do katerih prihaja pri problematiki ptičje gripe. Izvršni direktor zbornice Jernej Lenič in predsednik zbornice Viktor Štokojnik sta namreč mnenja, da pri načrtovanju preprečevanju in zatiranju bolezni prihaja do ovir, ki jih povzročajo zakonodaja, organiziranost, financiranje in različne pristojnosti ministrstev.
Zaradi potrditve prisotnosti virusa aviarne influence podtipa H5N1 obstaja realna grožnja, da se bo bolezen razširila tudi po ostalem predelu države in povzročila nepredvidljive posledice, poudarjajo v zbornici.
Okužba prek mesa ni možna
Pojav ptičje gripe pri divjih pticah v Sloveniji je resna stvar, vendar pa se z vidika obveščanja javnosti premalo poudarja, da je okužba z virusom H5N1 mogoča izključno prek neposrednega stika z obolelo živaljo. Okužba prek zaužite hrane je praktično izključena in zato izogibanje perutninskemu mesu nima nobene racionalne podlage, je pojasnil agrarni ekonomist Aleš Kuhar.
Pivka perutninarstvo ima težave pri izvozu
V Perutnini Ptuj, ki ima v Sloveniji več kot polovični tržni delež pri prodaji perutninskega mesa, ugotavljajo, da je zaradi ptičje gripe tako kot v Sloveniji tudi na tujem med ljudmi čutiti vznemirjenje, vendar bistvenih sprememb glede prodaje njihovih proizvodov ni.
V Pivki perutninarstvo, drugem največjem predelovalcu perutnine z okoli 14-odstotnim tržnim deležem, pa se soočajo s težavami pri izvozu mesa in izdelkov iz perutnine na trge nekdanje Jugoslavije. Poleg težav, ki jih imajo v Pivki perutninarstvo pri izvozu na trge nekdanje Jugoslavije, s teh trgov v zadnjim dneh tudi ne prejemajo naročil, je povedal član uprave Pivke perutninarstvo Aleksander Debevec.
Piščanci čakajo na odvoz
Zaradi zaščitnih ukrepov, med drugim prepovedi prometa z živalmi, ki se ob pojavu ptičje gripe izvajajo v okuženem in ogroženem pasu okoli Mute, imajo velike težave tudi rejci perutnine iz tega okolja, ki imajo piščance pripravljene za odvoz v klavnico.
V tri- in desetkilometrskem pasu okoli Mute je 18 velikih rejcev, ki imajo od 10.000 do 25.000 piščancev, skupno jih v tem trenutku redijo 168.000. Nekateri so na začetku reje, nekateri pa pred zakolom, je pojasnil vodja dravograjske enote Veterinarske uprave RS (VURS) Rok Pečnik. Medtem ko v območju okoli Legna pri Slovenj Gradcu, kjer je drugo koroško potencialno žarišče ptičje gripe, večjih rejcev perjadi ni.
Odlašanje pomeni škodo
Za rejce, ki so piščance vzredili za avstrijski trg, čakanje na odvoz prinaša gospodarsko škodo, saj je krmljenje drago, poleg tega pa se kvaliteta mesa slabša. Za odvoz v Avstrijo namreč potrebujejo posebno dovoljenje avstrijskih veterinarskih oblasti.
Pri odvozu na zakol v slovenske klavnice pa morajo rejci med drugim upoštevati navodila za razkuževanje, kamioni morajo biti zapečateni, zakol teh piščancev pa morajo opraviti ob koncu delovnega dne v klavnicah.
Pomembne povezave:
VURS
IVZ
Ministrstvo za zdravje
Ministrstvo za kmetijstvo
Uprava za zaščito in reševanje
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.