Potem ko je Policijski sindikat Slovenije (PSS) sredi maja že vložil kolektivno tožbo zaradi neizplačila letošnjega regresa, se je na sodišče obrnil tudi Sindikat policistov Slovenije (SPS). Na delovno in socialno sodišče v Ljubljani je podal tožbo zaradi neizplačila regresa v skladu z dogovorom in kolektivno pogodbo.
V SPS opozarjajo, da dogovor o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov v javnem sektorju za leti 2011 in 2012 določa, da se bo regres za letni dopust za leto 2012 izplačal pri plači za mesec april v višini 692 evrov bruto. Zakon o uravnoteženju javnih financ pa je določil drugačno višino regresa za letni dopust za leto 2012, ki je bistveno nižja od 692 evrov bruto. Prav tako je zakon spremenil datum izplačila regresa na 1. julij, navajajo.
SPS je že 18. maja podal vladi pisni predlog za pogajanja, saj je ocenil, da je vlada z neizplačilom regresa pri plači za april kršila veljavne dogovore. SPS meni, da ima omenjeni dogovor "pravno naravo kolektivne pogodbe, zato se ga z oblastnimi akti ne more enostransko spreminjati". Poleg tega pa so določbe varčevalnega zakona začele veljati po zapadlosti izplačila regresa skladno z dogovorom in zakonom o dodatnih interventnih ukrepih za leto 2012.
Policisti bodo zahtevali razliko med dogovorjenim in izplačanim regresom
Poleg kolektivnega delovnega spora bodo sproženi tudi individualni delovni spori posameznih policistov za razliko med regresom, izplačanim po varčevalnem zakonu, in dogovorjeno višino regresa v znesku 692 evrov bruto.
Policijski sindikat Slovenije (PSS), ki je že 11. maja vložil kolektivno tožbo zaradi neizplačila letošnjega regresa, pa je svojo tožbo še dopolnil, je povedal predsednik sindikata Radivoj Uroševič. Tudi oni zdaj zahtevajo, da se jim izplača razlika med dogovorjeno in dejansko izplačano višino regresa.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.