Slovenija

Mednarodna recenzija brez bistvene spremembe ocene ekonomske upravičenosti

Ljubljana, 18. 10. 2024 13.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno. Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 pa medtem ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov.

Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta nove nuklearke v Krškem (Jek 2), ki jo je maja predstavila družba Gen energija kot trenutno edini investitor v Jek 2, sta izvedli revizijska družba Ernst&Young in francosko svetovalno podjetje Assystem, specializirano za jedrski sektor.

Sodeč po rezultatih pregleda, ki so jih predstavniki obeh družb zdaj predstavili novinarjem, so tako ocenjeni investicijski kot operativni stroški, ki jih je uporabila Gen energija, v sprejemljivem razponu oz. skladni s trenutnimi standardi in izkušnjami. Nesprejemljivih ocen recenzorji niso prepoznali.

Kje pa se še vedno poraja negotovost?

Medtem ko so ocenjeni stroški, povezani z delovanjem in razgradnjo, v celoti skladni z mednarodnimi standardi, je pri stroških financiranja in investicijskega vzdrževanja ter stroških materiala, storitev in jedrskega goriva še vedno vidik negotovosti. Več podatkov bo namreč na voljo šele po pogajanjih z dobavitelji, sestavi finančne konstrukcije ter ostalih nadaljnjih fazah projekta do končne investicijske odločitve, ki je predvidena v 2028.

Jedrska elektrarna Krško - 2
Jedrska elektrarna Krško - 2 FOTO: Damjan Žibert

Izvajalci neodvisnega pregleda predlagajo, da se v nadaljevanju zmanjša negotovost glede teh odprtih stroškov, začne dialog z dobavitelji, oblikuje čim širša finančna konstrukcija ter omogoči maksimalne širše pozitivne učinke projekta na nacionalno gospodarstvo. Dobro delujoča lokalna dobaviteljska veriga in usposobljeni kadri pomembno prispevajo k zmanjšanju tveganj.

Stroški bodo pomembno odvisni od izbrane reaktorske tehnologije in ostalih povezanih tehnoloških elementov ter od načina financiranja. Pri tem so recenzorji podčrtali, da stroške financiranja pomembno narekuje učinkovitost vodenja projekta. Eno leto zamude pri projektih velikih reaktorjev, kot je načrtovan v Krškem, glede na izkušnje prinese okoli pol milijarde evrov dodatnih stroškov.

Prav tako recenzorji poudarjajo, da sprejemljivega tveganja financiranja jedrskih projektov nikjer ni mogoče doseči brez vloge države. Prednosti Slovenije pa vidijo v tem, da že ima jedrsko elektrarno in s tem povezana znanja ter stroko.

Na podlagi recenzije so v Genu izvedli revizijo majske analize ekonomike. Ocenjenih investicijskih stroškov niso bistveno spreminjali niso. Po drugi strani so npr. nekoliko znižali oceno obratovalnih stroškov, nižji je tudi ocenjeni strošek podaljšanja življenjske dobe nove nuklearke s 60 na 80 let.

'Ocene so konservativne, torej višje'

Ne glede na izbrano moč reaktorja (1000 megavatov (MW), 1250 MW ali 1650 MW) je skupni investicijski strošek Jeka 2 brez stroškov financiranja za standardno zasnovo reaktorja ocenjen na 7625 evrov na kilovat (KW). Stroški zaradi specifik lokacije v Krškem (predvsem zaradi seizmične nadgradnje lokacije in nadgradnje stikališča) se gibljejo okoli 1000 evrov na KW. Ostali in nepredvideni stroški pa naj bi nanesli 763 evrov na KW. Vse te številke so v stalnih cenah na 1. januar 2024.

Skupaj je tako revidirana skupna ocenjena investicijska vrednost Jeka 2 v "letošnjih evrih" in brez stroškov financiranja med nekaj manj kot 9,6 milijarde evrov in skoraj 15,4 milijarde evrov. Maja je bil razpon od 9,3 do 15,4 milijarde evrov. Večina stroškov investicije bi po ocenah nastala med 2033 in 2038.

Nuklearna elektrarna Krško
Nuklearna elektrarna Krško FOTO: Miro Majcen

Po besedah Kruna Abramoviča iz Gena so v primerjavi z nekaterimi drugimi napovedanimi jedrskimi projekti in programi po Evropi te ocene konservativne, torej višje. Podobno velja tudi, ko se jih primerja s prvotnimi ocenami nekaterih jedrskih projektov, ki se zaključujejo. Med razlogi za višje ocene je omenil, da je v Krškem načrtovan samo en reaktor, zaradi česar izpade učinek ekonomije obsega, in pa nekoliko višje stroške prilagoditve na potresno aktivnost na območju Krškega.

Stroškovna cena elektrike iz Jeka 2, torej cena brez vključenih stroškov financiranja, je ocenjena v razponu od 41,9 evra za megavatno uro (MWh) za reaktor moči 1650 MW do 45,6 evra za reaktor z močjo 1000 MW.

Glede na zahtevano realno donosnost projekta, ki jo v Genu trenutno ocenjujejo na 2,3 odstotka, bi morala biti povprečna cena elektrike v času obratovanja nekje med 65 in 70 evri za MWh. Ocena ekonomike je sicer za predpostavko vzela dolgoročno ceno elektrike pri 75 evrih za MWh.

Največji dejavnik tveganja je cena elektrike

Prav cena elektrike je sicer največji dejavnik tveganja za ekonomiko. Poleg nje jo pomembno narekujejo še investicijski stroški in stroški financiranja ter sam čas gradnje oz. zamude pri gradnji. Po analizi, ki so jo izvedli v Genu, sta dve tretjini scenarijev takšni, da projekt pokrije vse stroške in prinese tudi koristi, tretjina scenarijev pa pomeni izgube. Naj bi bile pa potencialne koristi večje od potencialnih izgub.

Dejan Paravan, generalni direktor Skupine GEN
Dejan Paravan, generalni direktor Skupine GEN FOTO: Aljoša Kravanja

"Ne moremo dati zagotovila, da bo projekt v vsakem primeru dobičkonosen in da tveganj ni," je bil jasen prvi mož Gena energije Dejan Paravan. Je pa investicija po oceni Gena tudi na podlagi revidirane ocene ekonomike ekonomsko upravičena, zato je projekt smiselno nadaljevati.

Zaradi občutljivosti na omenjene parametre pa je treba biti v naslednjih fazah izredno pozoren na tveganja. Obenem je, tako Paravan, treba pred končno investicijsko odločitvijo pripraviti tudi temeljite analize tveganj scenarijev oskrbe z elektriko brez Jeka 2.

V Genu poudarjajo, da tako velikega projekta sami ne morejo izpeljati in da bo vloga države kot strateškega partnerja bistvena. Zelo pomembna bo tudi finančna konstrukcija, saj večji delež lastnih sredstev znižuje stroške financiranja. Po prvotni zasnovi financiranja Gen s partnerji predvideva od 20 do 30 odstotkov lastnih sredstev in od 70 do 80 odstotkov zadolževanja.

Še ena pobuda za ustavno presojo referenduma o Jeku 2

Pobudniki menijo, da je vprašanje na referendumu, ki bo 24. novembra – ali volivci podpirajo izvedbo projekta JEK 2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo – sugestivno in nejasno, zaradi česar posega v 2. in 44. člen ustave ter nasprotuje 37. členu zakona o referendumu in ljudski iniciativi.

Kot so danes sporočili iz PIC – Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja, je po njihovem mnenju vprašanje sugestivno, ker volivce zavaja k podpori projekta drugega bloka krške nuklearke (JEK 2) z navedbo predpostavke glede stabilnosti oskrbe z električno energijo JEK-a 2, čeprav takšne stabilnosti ne more zagotavljati.

Krška nuklearka
Krška nuklearka FOTO: Bobo

"Stabilnost elektroenergetskega sistema je odvisna od vseh virov pridobivanja električne energije, povezanosti v evropsko omrežje in infrastrukture za prenos električne energije," so zapisali in navedli mnenje zakonodajno-pravne službe DZ, da gre za nedopustno interpretacijo referendumskega vprašanja s strani pobudnikov referenduma.

Predlagatelji menijo, da DZ s takšnim vprašanjem posega v pravico volivcev, da svobodno izrekajo svojo voljo na referendumu, organizatorje volilne kampanje na strani proti JEK-u 2 pa postavlja v neenakopraven položaj. Vprašanje nasprotuje mednarodnim standardom glede referendumov, ki jih je vzpostavila Beneška komisija Sveta Evrope, so opozorili in navedli, da je tudi ustavno sodišče v preteklosti že izrecno prepovedalo postavitev takšnih referendumskih vprašanj.

Vprašanje po mnenju pobudnikov nejasno kombinira izrekanje volje glede izvedbe konkretnega projekta JEK 2 s splošnim vprašanjem glede podpore nizkoogljični in stabilni oskrbi z električno energijo. Opozarjajo, da lahko volivci pojem "nizkoogljični viri energije" razumejo drugače, kot je navedeno v novem energetskem zakonu. Po tem so nizkoogljični viri jedrska energija, vodik, sintetični plini in odvečna toplota. Ni pa med njimi navedenih obnovljivih virov energije.

Vprašanje tudi ne določa eksplicitno, kakšna bo konkretna posledica referenduma z vidika pristojnosti DZ, zaradi česar ni mogoče določiti, ali referendum sploh izpolnjuje sicer skope zahteve iz 26. in 28. člena zakona o referendumu in ljudski iniciativi, so zapisali in dodali, da iz referendumskega vprašanja ni mogoče ugotoviti, na katero področje urejanja iz pristojnosti zakonodajalca se nanaša, niti ni mogoče jasno opredeliti predmeta zakonskega urejanja, s čimer nasprotuje načelu jasnosti in določnosti predpisov ter načelu pravne države.

Pobudo so vložili zaslužni profesor Univerze v Ljubljani Dušan Plut, gimnazijec Lovro ter organizaciji Focus in PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja.

"Na posvetovalnem referendumu naj bi državljani odločali o investicijsko najbolj zahtevnem poosamosvojitvenem projektu, katerega vrednost naj bi po okvirnih ocenah celo presegla sredstva državnega proračuna," je po navedbah PIC opozoril Plut, ki meni, da bi bila za tako pomembno razvojno, okoljsko in medgeneracijsko odločanje potrebna časovno daljša, širša, večplastna in verodostojna informiranost. Referendum bi bilo treba odložiti in pripraviti neodvisno strokovno študijo, ki bi vsebovala energetska scenarija z jedrsko energijo in brez nje, je prepričan.

"Za glasovanje na referendumu sem še premlad, razumem pa, da bo odločitev o JEK-u 2 po vsej verjetnosti vplivala tudi na mojo prihodnost. V medijih ni vse v zvezi s tem zapisano preprosto, čeprav bi moralo biti. In vprašanj o tem je res veliko, kar verjetno pomeni, da je tudi veliko skrbi. Mene predvsem skrbi, da bi zaradi tega v prihodnosti zmanjkalo denarja za druge stvari, kot so šole, bolnice in za ljudi, ki potrebujejo pomoč," so v sporočilu povzeli besede dijaka Lovra.

Katja Huš iz Focusa je poudarila, da bi morali propagandisti ideje šele v javni razpravi argumentirati, kako bi lahko projekt pomagal pri zagotavljanju stabilne oskrbe z električno energijo, ne pa to postaviti kot dejstvo v referendumsko vprašanje. "V času, ko smo priča hitremu razvoju tehnologij obnovljivih virov, hkrati pa spremljamo zaton jedrske energije, je namreč to daleč od resnice in popolnoma neprimeren način zavajanja državljanov Slovenije," je opozorila.

Okoljski pravnik iz PIC Aljoša Petek je dejal, da ne more trditi, da politika z referendumskim vprašanjem spoštuje ali deluje v dobro ljudi. Civilna družba se mora odzvati ob vsakem poskusu zlorabe in zavajanja, vsako tovrstno prakso je treba takoj zaustaviti, je poudaril in izrazil upanje, da bo ustavno sodišče pobudo vzelo v absolutno prednostno obravnavo.

Luka Štrubelj, prav tako pravnik v PIC, je dodal, da so sugestivna vprašanja v pravnih postopkih prepovedana, zato tudi v tem postopku ustavno sodišče tega "ne bi smelo dopustiti politikom za svoj interes v primeru največje investicije v zgodovini Slovenije".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (74)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ap100
19. 10. 2024 13.42
+0
! Mw jedrske elektrarne proizvede letno cca 8000 MW za trg (ostalo porabi zase in brez remontov kar je 0,6 mio EUR prihodkov pri ceni 75 EUR za MW- strošek izgradnje stane 10 mio eur za MW po 3% letni diskontaciji se vkolikor ne bi bilo nobenih stroškov se investicija povrne v 42 letih ko pa dodamo še stroške upravljanja in goriva ter vzdrževanja,........ pa pridemo na 120 140 eur kar pa je pokazala tudi ta analiza samo pravilno je treba brati - WAAC izračun + stroški iz predfhodnega odstavka in to je edini ustrezen izračun pri tem ni upoštevan strošek financiranja izgranje 10 let preden dobimo prvi MW- če cena zraste ali se čas izgradnje podaljša je izračun samo še bolj krut -
ap100
19. 10. 2024 13.44
+0
po drugi sttrani pa ne obstaja finančna institucija ki bi dala 50 letni kredit (10let izgradnje+ 40let poplačevanja) po bruto obrestni meri 2 % in tudi nobena obveznica za tako stvar ne more biti s tako nizkim donosom če slovenija danes odbiva desetletni kredit za 3,5 - vse je navadno zavajanje
Smuuki
18. 10. 2024 21.44
+4
Ta skupina iste šole gen i bi si podjarmila slovence in trgovala z ele energijo. So zelo prebrisani in pretkani zanima jih samo denar. Ne binimel rad posla z njimi
Armagedon1
18. 10. 2024 21.08
+0
Jedrska energija je najcenejša in najčistejša na svetu. T.i. "zeleni" in neki kvazi "okoljevarstveniki" pa bi radi degradirali in iznakazili naravo v RS in jo posejali z vetrnicami in s sončnimi paneli, pri čemer že zdaj gradijo sončne elektrarne na najkakovostnejši rodovitni zemlji, radi pa bi jih postavpjaku in montiralu tudi na jezera itd. Kje vam je zdrava kmečka pamet?
Armagedon1
18. 10. 2024 20.59
-1
Nazadnjaki vlagajo na US svoje nore in neutemeljene pobude.
mackon08
18. 10. 2024 20.36
+0
Banda pokvarjena, kakšna JEK2 samo bi vse spokradli na koncu nam pa še drago elektriko prodajali. Postavite veterne elektrarne pa brez, da se koga vpraša stroka je za to.
Samo navijač
18. 10. 2024 18.36
+4
Ekonomska upravičenost !! 2 jederski v Sloveniji, pa lepo vas prosim. Za 2 milijona ljudi ne blebetat neumnosti.
Armagedon1
18. 10. 2024 21.00
+1
Wolfman
19. 10. 2024 12.36
+1
Dobro veš, da se bo energija izvažala za večji denar, ne pa za dva milijona slovenčkov!
JK123
19. 10. 2024 13.43
-1
Ja in mi ne rabimo take investicije, kjer bo elektrarna proizvajala dražjo elektriko, kot nam jo bo uspelo izvoziti tujcem.
zvoneti
18. 10. 2024 16.23
+9
Borzno trgovanje z elektriko je potrebno nujno ustavit, ustanovljeno oz. mišljeno je bilo, da zagotavlja varno in poceni el. za potrošnike, izjalovilo se je v divje služenje posrednikov. Slovenija-vladajoči naj najprej dajo zavezo, da bomo doma proizvedeno elektriko nehali prodajati na borzi in povejo kolikšno samooskrbo bomo imeli, če zgradimo NUk in po kakšni ceni nam jo bodo prodajali. Ne pa referendum pa narod nima pojma o čem sploh odloča, jaz sem proti dokler ne povejo bistvenih podatkov. Dokler bodo našo elektriko preprodajalci prodajali in mastno služili mene ne prepričajo v nobeno zadevo, ki je vezana na elektriko, tudi JEK2 nebom podprl, da bomo mi državljani investirali, vzdrževali, plačevali okoljske dajatve oni pa mastno služili na nas bedakih, ki to mirno gledamo. To je tako kot, da zgradiš hišo in jo daš brezplačno nekomu, da jo trži, ti pa moraš plačevati drago najemnino za lastno rabo nekje drugje, kaj res mislijo, da smo take ovce? No ja, očitno smo.
300 let do specialista
18. 10. 2024 16.05
+8
V državah z veliko začetnivo, kar Zlovenija ne bo še 488 let, se je projekt zavlekel in podražil za 100%, se bo v Zloveniji ta iati podražil in časovno podaljšal za nekje 588%! Raj za mafijo in norčevanje iz raje.
300 let do specialista
18. 10. 2024 16.03
+9
Včeraj na Tarči vse videno in slišano mafija je kupljena, da, če je treba s silo sprovede projekt zgodovinskega ropa Zlovenije. Od prvega do zadnjega hlapci in lopovi, MAFIJA brez primere!
Slavic
18. 10. 2024 15.36
+10
Ne jek2! Sploh pa, ker bodo hrvati solastniki! NE
Samo navijač
18. 10. 2024 15.35
+11
Obeta se 20 let tatvine v naprej. Enih par mafijcev bi se slo takšen projekt. Na referendumu proti, če pa ne pa še fizično preprečit.
Senzor
18. 10. 2024 15.34
+12
Poglejte na YT - TV3 Faktor 1074 - Nuklearka da ali ne, kjer Matjaž Tomlje dobro obrazloži tudi alternative vire. Tudi čez energetiko je kritičen. Pravi, da je veliko udeležencev in prisklednikov z visokimi plačami, ELES, elektrika je predraga, saj se plačuje ogromno kadra in nadzornih svetov, brez potrebe. Enega upravljal a, ki bi vodil energetsko politiko. Upreti se plačevanju zelenih kuponov z direktivo EU. TEŠ 6 se predela v plinsko elektrarno, poleg ostalih alternativ. Jedrska energija bi samo še podražila elektriko, zaradi zadolževanja pri gradnji le-te. Zato je treba biti odlično proti.!!!
ap100
18. 10. 2024 15.25
+12
me za nima kdo je pripravljan plačati za pivo 20 eurov če zelo podobno stane med 2 in 5 eur - Tako je pri strošku izgradnje nuklearke v primerjavi z alternativami
jogo
18. 10. 2024 15.34
-9
ap100
19. 10. 2024 11.05
+2
pojdi na stran hse in bo ugotovil da z lahkoto naredimo še za 500 MW hidroelktrarn ohranim teš 6 ker je že tukaj in lahko dela še 60 let naredimo za 150 MW veternih elektrarn na nanosu in okolici ter še nekaj dopolnitve s fotovoltaiko izključno na objektih - potem pa se pripravimo na izgradnjo male nek ki ne bo stala več kot miljardo
Anion6anion
18. 10. 2024 15.15
+9
Ene ceste ne znate zgraditi brez dodatnih aneksov , zdaj pa trdijo da bo vse transparentno. In potem svizec napolni kovček in odpelje v davčno oazo.
brusilec
18. 10. 2024 15.14
+7
naj dajo garancijo odgovorni za projekt.. naj dajo jamstvo z garancijo svojuh nepremičnin, in od žlahte.. da si energijski sektor izplačuje milijonske nagrade, projekti pa propadajo en za drugim.. naj rešijo teš 6... naj začnejo tam kuriti smeti, ampak tako kot je treba, brez šparanja na zgorevanju
Anion6anion
18. 10. 2024 15.13
+6
Po včerajšnji tarči sem pa zagotovo proti. Prav vidi se kako so gospodarsko politični zlizani in pripravljeni pri koritu da se nahranijo z evri.
graf
18. 10. 2024 20.20
+1
jap , včerajšnja Tarča bo imela zelo velik vpliv na izid referenduma ! Priznam da mi RTV SLO drugače ni preveč pri srcu , ampak včerajšnja oddaja je bila pa pravi bullseye , čestitke RTV ...
inside1
18. 10. 2024 15.03
+2
V ozadju projekt JEK 2 teče dalje oz se je skoz odvijal in se še bo. Zato je ta referendum prodajanje megle. Država kot taka mora še tako biti energetsko usmerjena, kako zagotoviti vire energije, zato se ne rabi referenduma. Klasično prodajanje megle in zapravljanje denarja. Jaz bom proti, dejavnosti projekta JEK 2 že tečejo par let in še bodo......
Homo erektus
18. 10. 2024 15.02
+6
Na referendumskem vprašanju bi morala bit tudi cena. A ste za izgradnjo Jek2 za takšno ceno? Ne pa da je potem še 100 aneksov zraven
ta_pametni
18. 10. 2024 15.09
-7
Brez JEK2 je garantirano, da bomo imeli drago elektriko. Očitno nekdo ima interes, da Slovenija uvaža (drago) elektriko iz tujine.
mare2405
18. 10. 2024 14.53
+1
Ko sem gledal včerajšnjo Tarčo se mi je pred očmi takoj zavrtela oddajo o projektu TEŠ6. Vse popolnoma isto. Simulacije, izračuni in analize kažejo, da ta projekt nujno potrebujemo. Da bo projekt pod strokovnim nadzorom, da ne bi prišlo do koruptivnih dejanj in med gradnjo do številnih aneksov in da bo pogodba tako napisana, da bi v primeru prekinitve plačali takšno odškodnino, da se prekinitev v nobenem primeru ne bo splačala! V tej državi je korupcija že tako daleč, da ni vrnitve. Milijardni projekt, nihče ne odgovarja, država pa jamči s poroštvom kot vedno. Sedaj nas pa bodo strašili, da si bomo sami krivi, če bo treba kak večer preživeti ob sveči...Politiki, ker niste sposobni enega projekta speljati vsaj približno finančno vzdržno (beri brez korupcije), sem oz.bom PROTI na referendumu. Kdo vam pa še verjame. Tale JEK 2 pa je za take zadeve 100 letna priložnost.
ta_pametni
18. 10. 2024 15.13
-3
Tarča je program za mešanje megle. Ne moreš blokirati velikih investicij v državi, samo zato ker je možnost korupcije. Potem je najbolje, da država ne investira več v ničesar. Res neverjetno kako na izi se vas da zmanipulirat.
Narkodefinkica
18. 10. 2024 14.50
+14
Narod mora biti proti, saj bodo potem ti HUJSKAČI z prstom kazali na narod vi ste krivi..