Glasovanje o nezaupnici Račanu je 48. točka dnevnega reda prve jesenske saborske seje. Opozicijske stranke, ki so pobudnice nezaupnice, prav tako zahtevajo razpravo o odnosih s Slovenijo, ki pa zaenkrat ni uvrščena na dnevni red.

Na poslansko vprašanje ali bo odstopil, če se bo tudi zadnji dogovor z premierom Drnovškom o začasnem ribolovnem režimu, tako kot maloobmejni sporazum, izkazal za popoln neuspeh, je Račan odgovoril ne. Sicer je hrvaški predsednik vlade potrdil zahtevo Hrvaške, da Piranski zaliv razmejuje sredinska črta. In ker Slovenija tega ne priznava, Račan pušča to vprašanje odprto, a vseeno opozarja, da sta umiritev napetosti in preprečevanje incidentov na morju na prvem mestu pri iskanju končne rešitve o meji med državama.
Hrvaški poslanci od vlade zahtevajo podrobnosti zadnjega dogovora med premieroma, zato so se v saboru poenotili, da razpravo o izvajanju maloobmejnega sporazuma (SOPS) preložijo, dokler jim vlada ne predloži ustrezne dokumentacije. Tako slovenska kot hrvaška vlada bosta o začasnem režimu o ribolovu razpravljali jutri.
Račan je ob tem podprl saborsko razpravo o SOPS in dodal, da sta SOPS ratificirala oba parlamenta, tako bi kakršnekoli spremembe pomenile težave. Kot je zatrdil, je SOPS vendarle mednarodni sporazum. Hrvaška stranka prava je namreč dala pobudo za spremembo dela SOPS, ki se nanaša na gospodarski ribolov. Čeprav si hrvaška prizadeva, da bi nov režim na morju v primerjavi s tistim, ki ga določa sporazum, v veliki meri zmanjšal ribolovno območje.
V odgovoru poslancu HSLS Željku Glavanu je Račan dejal, da je na napoved o možni enostranski ukinitvi dela sporazuma z druge strani prišla napoved o ukinitvi celotnega sporazuma.