
Slovenija je v Bruslju potrdila zadržke zaradi prejudica še pri enem poglavju v pogajanjih Hrvaške z EU, so povedali diplomatski viri pri EU. Gre za poglavje za prost pretok delavcev, ki je pripravljeno za zaprtje. Slovenija ima tako sedaj zadržke pri skupno štirinajstih poglavjih – devetih za odprtje in petih za zaprtje.
Slovenija je zadržek potrdila danes na delovni skupini za širitev v Bruslju iz enakega razloga kot pri vseh preostalih poglavjih – ker je Hrvaška po njeni oceni v pogajalska stališča za odprtje ali zaprtje teh poglavij vnesla elemente, ki prejudicirajo reševanje vprašanja meje.
Viri pri švedskem predsedstvu EU so o stanju Hrvaške v pogajanjih z EU dejali, da to ne izraža dejanskega napredka države kandidatke na poti v EU. "Napredek pri poglavjih ni prav velik. Kot kaže, bo bilateralno vprašanje moralo biti naslovljeno, da bo napredek mogoč," so menili.
"Jasno smo povedali, da bi si močno želeli oziroma da bi bilo zelo dobro, če bi državi uspelo najti načine za rešitev tega vprašanja," so viri ponovili stališče, ki so ga najvišji predstavniki švedskega predsedstva EU v izjavah o problemu Hrvaške in Slovenije že večkrat poudarili.
Napredka ni
Kot je znano, je bila za danes v internem koledarju predsedstva načrtovana pristopna konferenca Hrvaške z EU, ki je ne bo, ker napredka ni. Švedsko predsedstvo je sicer predvidelo štiri konference s Hrvaško v šestih mesecih svojega predsedovanja, naslednja naj bi bila načrtovana za 16. oktober.
Slovenija na problem prejudiciranja meje opozarja pri devetih poglavjih, ki so pripravljena na odprtje: davki, prost pretok kapitala, kmetijstvo in razvoj podeželja, varnost hrane ter veterinarska in fitosanitarna politika, ribištvo, regionalna politika, pravica, svoboda in varnost, okolje ter zunanja, varnostna in obrambna politika.
Poleg tega Slovenija meni, da se problem prejudiciranja meje v pogajalskih stališčih Hrvaške pojavlja še pri petih poglavjih, pripravljenih za zaprtje: pravo družb, čezevropska omrežja, carinska unija, statistika in od danes še prost pretok delavcev.
Med poglavji, ki niso odprta, ostaneta še dve, za katera Hrvaška še ni dobila zelene luči za ta korak niti od Evropske komisije: konkurenca, kamor sodi pereče vprašanje preoblikovanja hrvaških ladjedelnic, ter pravosodje in temeljne pravice, kamor sodi sodelovanje z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, zaradi katerega ima zadržke več drugih članic Unije.

Spomnimo, predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek sta v četrtek po srečanju s Kosorjevo pozdravila srečanje obeh predsednikov vlad in poudarila, da je to pomembna priložnost. Datum srečanja sicer uradno še ni potrjen, a sestanek naj bi bil zelo kmalu, po neformalnih informacijah naslednji teden.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.