Zgodba prenove propadlega Plečnikovega stadiona v Ljubljani dobiva nove razsežnosti. Namreč, sodišče je v postopku ugotovitve skupnega pripadajočega zemljišča, ki so ga prebivalci naselja Fond ob stadionu začeli jeseni 2009, tudi parcelo z vrtovi prisodilo naselju. To parcelo je Mestna občina Ljubljana kot svoj delež vložila v podjetje Bežigrajski športni park (BŠP), ki vodi projekt prenove te kulturne ustanove.
"Prebivalci odločitev sodišča pozdravljamo in dodajamo, da smo takšen izid 12-letnega postopka pričakovali, saj je skladen z zakonom, do iste ugotovitve, namreč da parcela z vrtovi pripada naselju, pa sta prišla tudi oba sodna izvedenca, ki sta v preteklih letih v postopku pa nalogu sodišča podala svoji mnenji," je v sporočilu medijem v imenu Koordinacijskega odbora stanovalcev Fondovih hiš zapisala Karmen Stariha.
Ker gre za sklep na 1. stopnji, na katerega je mogoča pritožba, smo se obrnili na BŠP in MO Ljubljana za njihov odziv in morebitno napoved pritožbe na odločitev sodišča. Poslovnež Joc Pečečnik je v odzivu za STA zapisal, da so "nad odločbo vsekakor presenečeni". "Mol, ki je parcelo vložila v družbo, in lastniki BŠP odločbo preučujemo in se bomo nanjo vsekakor pritožili, saj se nam ne zdi logična in pravno vzdržna," je zapisal. Dodal je, da bodo več informacij podali, ko odločbo preučijo.
Z MOL so za 24ur.com sporočili, da sodbo še preučujejo. "Nanjo se bomo pritožili, saj se tako nam kot družbeniku BŠP ne zdi logična in pravno vzdržna. Več informacij bomo lahko podali, ko bomo besedilo preučili," so zapisali v odgovoru.
Stanovalci Fondovih blokov že vrsto let bijejo bitko s podjetjem Bežigrajski športni park športni marketing d.o.o., ki vodi projekt prenove, medtem ko MOL nastopa kot eden izmed treh družbenikov (poleg OKS in GSA, poslovno svetovanje d.o.o.). Pravijo, da ne nasprotujejo prenovi stadiona, pač pa se ne strinjajo s predvideno projektno zasnovo, ki po njihovih stališčih premočno posega v samo Plečnikovo zapuščino in jo kot tako močno spreminja. Na parceli, kjer so sedaj vrtovi, je namreč predvidena gradnja treh prostostoječih poslovnih objektov.
Stanovalci opozarjajo, da prav vrtovi, kot zelena površina, pomagajo blažiti tudi vročinske ekstreme, ki jih prinašajo podnebne spremembe.
Prenova, ki se vleče in razburja
Projekt Bežigrajski športni park prenove se vleče že več kot 12 let. Aprila lani je ministrstvo za okolje in prostor zavrnilo zahtevo za izdajo gradbenega dovoljenja, še prej pa je ministrstvo za kulturo odpravilo pozitivno kulturnovarstveno mnenje za projekt.
Novembra lani je tako ljubljanski mestni svet ob nasprotovanju dela opozicije za pet let podaljšal družbeno pogodbo za izvedbo projekta Bežigrajski športni park, je pa župan Zoran Janković ob očitkih glede projekta predlagal, naj stadion po vseh "nagajanjih" kupi država, in sicer za 15 milijonov evrov, kolikor je Joc Pečečnik, ki je lastnik stadiona, dal zanj.
Pečečnik je zaradi "neupravičenih posegov v postopek izdaje gradbenega dovoljenja" vložil kazenske ovadbe, tožbo na upravno sodišče in odškodninske tožbe, in sicer proti ministru za kulturo Vasku Simonitiju in Jelki Pirkovič, v. d. generalne direktorice direktorata za kulturno dediščino na ministrstvu za kulturo.
Pečečnikovo podjetje Elektronček ima 59-odstotni delež v BŠP, Mestna občina Ljubljana (Mol) 28-odstotni, tretji partner OKS pa 13-odstotnega; Mol in OKS zaradi deleža pri lastništvu zemljišč. Skupaj je bilo doslej v projekt BŠP vloženih že več kot 12,4 milijona evrov, vrednost projekta pa je ocenjena na 250 milijonov evrov.
KOMENTARJI (374)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.