V Zdravstvenem domu Škofja Loka so v ponedeljek obravnavali dva bolnika, ki sta kazala znake ošpic. Za oba se je izkazalo, da ošpic nimata. Prvi bolnik, pri katerem so v ponedeljek posumili na ošpice, je prišel v zdravstveni dom nenapovedano, zato so po obravnavi bolnika ravnali po navodilih epidemiologov – dve uri so zračili prostore, kjer sta se bolnika zadrževala, in obvestili vse, ki so bili tisti čas prisotni v ambulanti.
V soboto so sicer obravnavali bolnika, za katerega so potrdili virus ošpic, ampak ker je ta pred obiskom zdravnika ravnal pravilno in prvo poklical v zdravstveni dom, so ga obravnavali v izolirnem prostoru in se prenos virusa ni zgodil, je pojasnil direktor ZD Aleksander Stepanović. "Inkubacijska doba je sedem do osemnajst dni," je še poudaril Stepanović in dodal, da seveda ne morejo vedeti, s koliko ljudmi je okuženi posameznik bil v stiku zunaj zdravstvenega doma.
Z ošpicami se je okužil učenec OŠ v Mostah pri Komendi
Primer ošpic pa so potrdili v osnovni šoli v Mostah pri Komendi, okužil se je eden izmed učencev. Otroka s sumom na okužbo z ošpicami so starši pripeljali v Zdravstveni dom Kamnik. Vstopil je skozi ločen vhod v sobo za izolacijo, tako da ni bil v stiku z drugimi bolniki, je danes za oddajo 24UR potrdil direktor doma Sašo Rebolj. "Gre za necepljenega otroka, tako da mislim, da je to zelo pomemben podatek za starše, ki nasprotujejo cepljenju," je še dejal. Hkrati so bris vzeli še enemu necepljenemu otroku, ki je bil v stiku z njim. Izsledke, ali gre za še en primer ošpic, pa še čakajo. Medtem pa je šola, ki jo je obiskoval oboleli otrok, že obvestila starše. Na spletni strani jim svetujejo, naj preverijo zaščitni status otrok. "Vse starše in zaposlene prosimo, da ste pozorni na morebitne znake bolezni, še posebej bodite pozorni pri učencih, ki niso bili cepljeni," so zapisali na spletni strani. Starše šola prosi, da tudi v primeru "prehladnih simptomov, solznih in vnetih oči ali vročine otrok ne pošljejo v šolo".
Pri NIJZ so šolo obvestili o preventivnih ukrepih in da obstaja nevarnost okužbe necepljenih otrok. Vsi, ki so bili z otrokom v stiku in jih je epidemiološka služba NIJZ lahko identificirala, so bili o tem obveščeni.
Direktor zdravstvenega doma Kamnik je še povedal, da opažajo porast klicev zaskrbljenih staršev necepljenih otrok in da je kar naenkrat želja po cepljenju narasla tudi pri nasprotnikih cepljenja. Poleg cepljenja ni druge preventive, razen dobra higiena rok in razkuževanje, saj so okuženi z ošpicami kužni že nekaj dni pred pojavom simptomov. "Čim starši posumijo, da gre za ošpice, je potrebno poklicati v zdravstveni dom – najbolje otroški oddelek ali pa informacije," svetuje Rebolj in opozarja, da naj starši otrok nikakor ne vozijo brez predhodnega klica, saj s tem ogrožajo ostale bolnike.
Prvi primer ošpic v novembru vnesen iz tujine
V izbruhu ošpic, ki ga je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) obravnaval v novembru in decembru, je do sedaj zbolelo sedem odraslih oseb. Prvi primer je bil vnesen iz tujine, od njega pa se je bolezen prenesla še na 6 oseb. Ena oseba se je cepila, za ostale pa ni podatka o cepljenju. Poleg omenjenega izbruha je NIJZ konec novembra in v začetku decembra zabeležil še po en primer laboratorijsko potrjenih ošpic, ki pa predvidoma nista epidemiološko povezana s primeri iz obravnavanega izbruha ali med seboj. V novembru in decembru je bilo tako skupno devet zbolelih z ošpicami – v enem primeru je šlo za otroka, drugi so bili odrasli.
V letošnjem letu so na NIJZ skupno zabeležili 27 primerov ošpic pri naših prebivalcih in dva pri tujcih. Med prijavljenimi primeri so štirje otroci – dva sta mlajša od pet let in dva med pet in petnajst let starosti. Štirje bolniki so iz starostne skupine 15-24 let, ostali pa so odrasli, stari med 25 in 54 let. V večini primerih gre za vnesene primere ter nekaj sekundarnih (osem) in terciarnih (dva) primerov.
Med zbolelimi so bili štirje cepljeni z dvema odmerkoma, eden z enim odmerkom, šest pa jih je bilo necepljenih. Za ostale zbolele podatkov o cepljenju ni. Med otroci, ki so zboleli, ni bil cepljen nihče. Na NIJZ poudarjajo, da je pri osebah, ki kljub cepljenju zbolijo, potek bolezni običajno lažji in verjetnost za zaplete manjša.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.