Vlada pa javnost zavaja tudi pri ceni ure letenja falcona.

To pomeni, da bo falcon stal 10,8 milijarde tolarjev in ne "samo" devet milijard.
Kot je pojasnil generalni sekretar vlade, se bodo sredstva samo preložila iz ene proračunske postavke v drugo, tj. iz sredstev za temeljne razvojne programe v okviru ministrstva za obrambo v proračun. Ministrstvo za obrambo, ki bo falcon uvozilo od francoskega proizvajalca Dessault Falcon Jet Corporation in za katerega je država že plačala 21 milijonov dolarjev, odgovarja, da so sredstva za nakup vladnega letala, vključno z DDV, načrtovana v okviru obrambnih izdatkov v letih 2001, 2002 in 2003. Ministrstvo še dodaja, da je dobavitelj letala prevzel obvezo, da bo uresničil protidobave, tj. nakup slovenskega blaga.
Urad predsednika vlade Janeza Drnovška je že 29. marca demantiral očitke glede neracionalnosti nakupa novega državnega letala. Po njihovih trditvah imajo argumenti za nakup novega letala podlago predvsem v varnostnih, strokovnih in ekonomskih dejavnikih, izbira tipa letala pa je bila izvedena po predpisanih postopkih.
Premier je ob zadnji "sistematični medijski kampanji proti nakupu letala" generalnega sekretarja vlade Mirka Bandlja celo zadolžil, da preveri možnost nakupa manjšega letala in možnost odstopa od že sklenjene pogodbe, kar pa bi vlado "po prvih izračunih stalo pogodbene kazni več milijonov dolarjev". V poštev ne pride niti najem letal Adrie Airways, saj bi bili izpadi dohodka v primeru uporabe letal za državniške potrebe preveliki. Sicer pa "se tudi v tujini za najvišje državniške letalske poti iz različnih varnostnih in drugih razlogov letala običajno ne najemajo", so v sporočilu za javnost takrat zapisali v omenjenem uradu.
Vlada zavaja tudi pri ceni ure letenja
Vlada je na svoji spletni strani zapisala, da ura letenja falcona 900 EX ne bo stala 3500 ameriških dolarjev temveč le 1600. Vendar pa sami podatki kažejo, da so cene precej višje od navedb vlade.
Lojze Žumer je pilot v enem od slovenskih podjetij, ki se ukvarjajo s poslovnim letalstvom, in dober poznavalec cen in stroškov poslovnih letal kakršno je falcon 900 EX. Zatrdil je, da je vladni podatek, da bo ura letenja falcona stala le 1600 dolarjev, čisto zavajanje javnosti. "Ta številka pomeni samo tako imenovane variabilne stroške, v katere so zajeti del rednega vzdrževanja, gorivo in stroški pristajalnih taks. Tako ta številka pomeni le tretjino vseh stroškov letenja s takim letalom,"še dodaja Žumer.
Vlada je namreč navedla kot ceno ure letenja falcona samo neposredne stroške, ki so najbolj primerljivi z variabilnimi stroški, ti pa zajemajo zgolj gorivo, letališke storitve, navigacijo, potniške takse, direktno vzdrževanje ter posadko. Pri tem pa je pozabila na tako imenovane fiksne stroške, ki zajemajo amortizacijo, obresti, zavarovanje letala, hangar ter splošno vzdrževanje in usposabljanje posadke.
Poklicali smo tudi avtoriteto na področju poslovnega letalstva, poslovni mesečnik Business & Commercial Aviation. Fred George, njihov testni pilot, ki je letel z vsemi falconi in je pri mesečniku pooblaščeni ocenjevalec z licenco združenja NBAA, prav tako trdi, da je vladni podatek napačen in pravi, da ura letenja z letalom stane približno 2500 ameriških dolarjev.