V uredništvo smo prejeli pismo bralke, ki je naletela na nerešljiv problem. Njena 80-letna babica je namreč pred nekaj dnevi pristala v bolnišnici, zato je zanjo skušala urediti, da bi lahko glasovala po pošti ali na kakšen drugi način. To sicer ne bi bil problem, če bi se gospa pred 27. majem prijavila za glasovanje po pošti, ker pa je bila hospitalizirana po tem datumu, to ni več mogoče. Ker leži v bolnišnici, zanjo tudi možnost OMNIA, torej glasovanje na volišču za ljudi iz drugega okraja, ne pride v poštev.
Z vprašanjem smo se obrnili na Državno volilno komisijo, kjer nam je Nina Mujagič pritrdila, da gre za resno težavo. Če se namreč gospa ne more premakniti iz bolnišnice, pravzaprav nima možnosti glasovanja. Po njenih besedah bi bila edina možna rešitev glasovanje na domu oziroma v tem primeru v bolnišnici, vendar pa je to mogoče samo v primeru, ko ima volivec stalno prebivališče na območju okraja, kjer je bolnišnica.
"Rok desetih dni je kar dolg," priznava Mujagičeva, "vendar pa je takšen zaradi volilnih imenikov. Ti morajo biti zaključeni še pred začetkom predčasnega glasovanja." Ne sme se namreč zgoditi, da bi nekdo na primer glasoval najprej v bolnišnici, nato pa še na volišču.
Še danes mogoče predčasno glasovanje
Volivke in volivci, ki se v nedeljo ne bodo utegnili udeležiti referenduma o arbitražnem sporazumu, lahko sicer še danes glasujejo predčasno. Danes pa se izteče tudi rok, do katerega lahko volivci vložijo zahteve za posebne oblike glasovanja, denimo za glasovanje zunaj kraja stalnega prebivališča ali za glasovanje na domu.
Predčasno glasovanje poteka na posebnih voliščih na sedežih okrajnih volilnih komisij, torej na vseh upravnih enotah, v Ljubljani pa tudi na izpostavah Vič, Moste Polje, Šiška, Bežigrad in Center. Volišča bodo odprta še danes med 9. in 17. uro.
Volivec lahko glasuje samo na tistem volišču na upravni enoti, kjer ima prijavljeno stalno prebivališče. S sabo mora prinesti osebni dokument – osebno izkaznico, potni list ali vozniško dovoljenje –, na volišču pa podpiše zahtevo, da želi predčasno glasovati.
Izteka se rok za zahteve za posebne oblike glasovanja
Danes se izteče tudi rok, do katerega lahko volivci vložijo še zahtevke za druge posebne oblike glasovanja. Volivci, ki se zaradi bolezni v nedeljo ne bodo mogli zglasiti na volišču, na katerem so vpisani v volilni imenik, lahko okrajno volilno komisijo obvestijo, da želijo glasovati na domu. Takšne volivce bo na dan glasovanja na domu obiskal t. i. leteči odbor.
Ker je mnogo volivcev na dan glasovanja iz različnih razlogov zunaj kraja stalnega prebivališča, je vsaka okrajna volilna komisija določila tudi posebno volišče, imenovano OMNIA, na katerem bodo glasovali volivci, ki so iz drugega kraja. Tudi ti volivci morajo svojo namero okrajni komisiji, kjer imajo stalno prebivališče, sporočiti še danes. Volivec, ki se je pravočasno prijavil pri svoji okrajni volilni komisiji, bo v nedeljo lahko glasoval na posebnem volišču v kraju, ki si ga je izbral.
Še danes pa morajo zahtevek vložiti tudi volivci, ki bi želeli v nedeljo glasovati na posebnem volišču za invalide. V vsakem volilnem okraju bo namreč najmanj eno volišče, dostopno invalidom, na nekaterih voliščih pa se bo glasovalo tudi z elektronsko glasovalno napravo.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.