Volivci so lahko le še danes med 7. in 19. uro na sedežih okrajnih volilnih komisij predčasno oddali svoj glas na referendumu o zakonu o drugem tiru. Predčasno glasovanje se je začelo v torek, prvi dan pa je po podatkih komisij svoj glas oddalo 2541 volivcev oz. 0,15 odstotka vseh volilnih upravičencev.
Predčasno glasovanje je potekalo tudi na tistih upravnih enotah, kjer okrajne volilne komisije sicer nimajo sedeža, to so Cerknica, Dravograd in Metlika, ter na sedežu Občine Bled.
Okrajne volilne komisije v teh dneh volivcem pošiljajo obvestila o volišču, kamor so vpisani v volilni imenik. Tudi če obvestila še niso prejeli, so se lahko udeležili predčasnega glasovanja, svojo istovetnost pa so morali v vsakem primeru izkazati z osebnim dokumentom in se podpisati v volilni imenik. Predčasno glasovanje poteka na enak način, kot bo na dan referenduma, volivci obkrožijo za ali proti.
Referendum bo sicer v nedeljo. Za zavrnitev zakona mora več volivcev glasovati proti zakonu, poleg tega mora po ustavni ureditvi proti zakonu glasovati najmanj 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev, torej okoli 340.000 volivcev. Takšna ureditev je v veljavi od sprememb ustave leta 2013 in zagotavlja strožje pogoje za zavrnitev zakona.
Referendum o drugem tiru bo tretji referendum doslej, izpeljan po teh pravilih. Junija 2014 pobudnikom referenduma zaradi prenizke udeležbe ni uspelo zavrniti novele zakona o arhivih. So pa volivci na referendumu decembra 2015 zavrnili novelo zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Takrat je prvi dan predčasno glasovalo 6514 volivk in volivcev oziroma 0,38 odstotka vseh volilnih upravičencev.
Izteka se tudi rok, če želite na predsedniških volitvah glasovati po pošti ali na konzularnem predstavništvu
Volivci, ki bodo na dan predsedniških volitev 22. oktobra začasno v tujini, lahko Državni volilni komisiji še danes sporočijo, da želijo glasovati po pošti ali na enem izmed diplomatsko-konzularnih predstavništev.
Za glasovanje se morajo prijaviti le volivci, ki v tujini prebivajo začasno, medtem ko volivcem, ki imajo v tujini stalno prebivališče, tega ni treba posebej zahtevati. Po pošti bodo namreč prejeli volilno gradivo z glasovnico, ki jo lahko vrnejo po pošti ali pa glasujejo na enem izmed 32 diplomatsko-konzularnih predstavništev, kjer bo na dan volitev odprto volišče.
Po podatkih Državne volilne komisije je volivcev s stalnim bivališčem v tujini okrog 91.000. Od tega jih bo približno 20.000 prejelo uradne prazne glasovnice, ki jih Državna volilna komisija v teh dneh že oddaja na pošto. Prazne glasovnice so namenjene volivcem iz bolj oddaljenih držav, predvsem zunaj Evrope.
Preostali volivci v tujini pa bodo glasovnice prejeli po 29. septembru, ko bodo izžrebali vrstni red kandidatov in glasovnice tudi natisnili.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.