Kot je znano, je stavkovni odbor Sindikata železničarjev Slovenije za 11. januar napovedal dveurno opozorilno stavko premikalnega osebja tovornih vlakov. Predsednik stavkovnega odbora Mirko Antolovič je povedal, da so bili nedeljski predlogi uprave boljši, kar v odboru ocenjujejo kot korak naprej. Danes je te predloge pregledalo še predsedstvo sindikata in do njih oblikovalo stališča za nadaljevanje pogajanj.
Pogajalci so se znova usedli za skupno mizo nekaj po 15. uri, potem ko sta pdsedstvo sindikata in stavkovni odbor preučila pisni predlog rešitve stavkovnih zahtev s strani vodstva železnic. Mirko Antolovič je pred začetkom pogajanj dejal, da je za njih sprejemljiva približno polovica predlaganih rešitev poslovodstva SŽ, ostale pa da bodo predmet današnjega, že četrtega dne pogajanj.
Sindikalna stran se je po besedah predsednika stavkovnega odbora pripravljena pogajati z vodstvom SŽ vse do torka do 10. ure, ko je napovedan začetek dveurne opozorilne stavke; na štirih tovornih oziroma ranžirnih postajah - Koper, Zalog, Celje-Čret in Maribor-Tezno - naj bi stavkalo okrog 30 zaposlenih na delovnih mestih premikač in vodja premika.
Vodstvo zavestno krši kolektivno pogodbo, trdi sindikat
Stavkovni odbor Sindikata železničarjev Slovenije je opozorilno stavko napovedal 30. decembra, ker "posamezni člani poslovodstva kakor tudi vodstva Holdinga Slovenske železnice zavestno in neposredno krši določila kolektivne pogodbe za dejavnost železniškega prometa ter zakona o delovnih razmerjih". Po razlagi sindikata z enostranskim preklicem veljavnosti Navodila o koriščenju prostih ur kot kompenzacijo za opravljeno nadurno delo delavcem onemogočajo, da nadurno delo koristijo kot proste ure, pet členov kolektivne pogodbe pa da kršijo s tem, ko na podlagi izdanega obvestila začasno prerazporejajo delovni čas mimo kolektivne pogodbe dejavnosti železniškega prometa.
Vodstvo SŽ po prepričanju sindikata krši kolektivno pogodbo tudi s tem, ko delavcem ne omogoča izrabo odmora med delom, kakor tudi izrabo delovnega dopusta v tekočem letu, tako kot je določeno v pogodbi. Poleg tega delavcem v disciplinskem postopku ne zagotavlja zagovora pred organom, ki izreka disciplinske sankcije, od delavcev pa tudi zahteva, da delajo več nadur, kot jih dovoljuje zakon o delovnih razmerjih.
Neustrezni delovni in varnostni pogoji
Vodstvu SŽ očitajo tudi kršenje določil zakona o varnosti in zdravja pri delu ter na njegovi podlagi izdane podzakonske predpise (pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih); omenjajo neurejene premikalne steze ter neustrezne in dotrajane zavetiščne utice, nezadostno ogrevanje službenih vagonov, neurejene delovno bivalne pogoje, sanitarije in drugo.
Zahteva po 'sanaciji za nazaj'
V stavkovnih zahtevah so zapisali, da vodstvo SŽ zagotovi takojšnjo, striktno in permanentno izvajanje delovno pravne zakonodaje v Holdingu Slovenske železnice, kakor tudi določil kolektivne pogodbe dejavnosti železniškega prometa, "vključujoč tudi sanacijo kršitev za nazaj". Zahtevajo tudi takojšnje izvajaje določil zakona o varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih, vodstvo SŽ pa naj takoj pristopi k aktivnostim za zagotovitev zadostnega števila delavcev vlakospremnega, premikalnega, postajalnega in ostalega izvršilnega osebja v SŽ.