Slovenijo je zajel prvi letošnji vročinski val. Marsikomu je sončno in vroče poletje še kako všeč, vendar so lahko visoke temperature nevarne za naše zdravje. Za Primorsko so zaradi izjemno visokih temperatur že danes razglasili oranžni alarm, ta bo jutri razglašen za večji del Slovenije, je razvidno na spletni strani Meteoalarm. Oranžni alarm je druga stopnja ogroženosti, pomeni pa, da so vremenske razmere nevarne. ''Gmotna škoda in žrtve so zelo verjetne,'' pojasnjujejo na Meteoalarmu.
Že zjutraj so se temperature na sončni strani Alp gibale med 13 in 20 stopinj Celzija, čez dan pa so se povzpele do 34 stopinj, piše na spletni strani Agencije RS za okolje. Visoke temperature bodo zaznamovale tudi prihodnje dni, v četrtek se bodo povzpele do 35 stopinj Celzija, v četrtek zvečer bodo v severni Sloveniji možne krajevne nevihte. V petek pa nas bo dosegla oslabljena hladna fronta, zato bo vročina v notranjost Slovenije popustila, nastale bodo krajevne plohe in nevihte.
Pozor, velika toplotna obremenitev
Zaradi visokih temperatur so na Arsu izdali tudi opozorilo pred zelo veliko toplotno obremenitvijo. Topla bodo tudi jutra, predvsem v mestih in na Obali. V petek bo vročina v notranjosti Slovenije popustila, na Primorskem pa se bo vroče vreme nadaljevalo. Biometeorološka napoved pravi, da bo vremenski vpliv sicer ugoden, le sredi dneva in zgodaj popoldne bo po nižinah velika toplotna obremenitev.
''Priporočamo uživanje zadostnih količin tekočine, lahke hrane in izogibanje večjim telesnim naporom v času največje vročine. Toplotna obremenitev bo največja v mestih,'' je zapisano na spletni stani Arsa.
V Kopru ima morje že 26 stopinj
Vročina, ki je v teh dneh zajela Slovenijo, vpliva na temperaturo rek in morja, medtem ko na višino vodostajev rek in podtalnice za zdaj nima večjega vpliva. Vodostaji rek so si po jesensko-zimski suši opomogli, podtalnica pa še ni na pričakovani ravni, vendar kaže trend naraščanja, je povedala dežurna hidrologinja Maja Jeromel. Še vedno pa je podtalnica nizka na "problematičnih" območjih, kot sta Dravsko in Krško polje in v Pomurju, vendar se stanje izboljšuje. Reke po Sloveniji imajo trenutno male do srednje pretoke, kar je običajno za ta letni čas.
Temperatura morja v Kopru je v ponedeljek popoldne že dosegla 26 stopinj Celzija, med rekami pa imata trenutno po podatkih Agencije za okolje najvišje temperature Ledava v Čentibi v Prekmurju in Savinja v Velikem Širju. V obeh je trenutno več kot 21 stopinj Celzija. Toplejša voda v rekah in morju vpliva predvsem na življenje v vodi, vendar trenutne temperature še niso problematične, je povedala dežurna hidrologinja z Arsa.
Tudi če bi vročinskemu valu sledila ohladitev, bo ohladitev vode na površini po mnenju strokovnjakov z Morske biološke postaje Piran kratkotrajna. Le v primeru večdnevne burje, ki bi vodni stolpec izraziteje premešala, lahko temperatura morja tudi znatneje pade.
Morje ne bo cvetelo, bo pa naplavilo meduze
Zaradi višjih temperatur morje ne bo "cvetelo". Višje temperature sicer neposredno ne vplivajo na pojav cvetenja, pač pa na povečano stabilnost vodnega stolpa. To je v preteklih letih, ko so se pojavljali želatinasti agregati, omogočalo zadrževanje le-teh v zgornjih slojih vode.
Je pa pričakovati, da se bodo kopalci v teh dneh na obali srečali z naplavljenimi oslabelimi ali odmrlimi meduzami uhatega klobučnjaka. Bliža se namreč čas, ko te množično odmirajo. "Meduze te vrste klobučnjakov opažamo v zadnjem desetletju vsako leto od februarja do konca junija oziroma začetka julija. Je bele barve s sploščenim klobukom, ki ga obdajajo številne kratke lovke rožnate barve. Kot vsi ožigalkarji imajo toksine, vendar pa za človeka te spojine niso nevarne. Ob dotiku z njimi se lahko pojavi rahla rdečica in srbečica," je pojasnila Tjaša Kogovšek z morske biološke postaje.
Med agregacijami uhatega klobučnjaka lahko opazimo tudi posamezne kompasne meduze, ki jo prepoznamo po značilnem vzorcu klobuka. Ožig te vrste meduz je za občutljive ljudi lahko boleč, čeprav večinoma ne povzroči večjih tegob, kot sta rdečica in srbečica. "V primeru ožiga prizadeto mesto previdno speremo s slano vodo, s pinceto odstranimo morebitne ostanke tkiva meduze in namažemo s preparatom za blaženje opeklin," še svetuje Kogovškova.
Vroče je tudi sosedom
S soncem obsijane so tudi sosednje države. Na Madžarskem so tudi za danes razglasili rdeči alarm, kar pomeni najvišjo stopnjo ogroženosti, ko so človeška življenja ogrožena.
Z zelo visokimi temperaturami se ''borijo'' tudi pri južnih sosedih, kjer se dnevne temperature gibljejo med 31 in 36 stopinjami, danes pa so se ponekod na Hrvaškem dvignile še kakšno stopinjo več. Že ob 7. uri so na Hrvaškem zabeležili temperature nad 20 stopinjami, v Splitu so denimo namerili kar 28 stopinj.
Urad za zdravje zagrebške mestne uprave je prebivalce hrvaške prestolnice opozoril, da v prihodnjih dneh obstaja velika nevarnost toplotnega udara. Kot so dodali, bo v sredo in četrtek nevarnost toplotnega udara velika na celotnem ozemlju Hrvaške. Najvišje temperature pričakujejo v četrtek in petek, ko naj bi v nekaterih delih dalmatinskega ozadja živo srebro poskočilo do 38 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.