Komisija za preprečevanje korupcije pod vodstvom Draga Kosa se je z nadzorom tožilstva in policije v primeru družine Strojan ukvarjala nezakonito in zunaj pristojnosti, vendar z jasnim političnim ciljem, je prepričan poslanec SDS Jožef Jerovšek. Kot je pojasnil na današnji novinarski konferenci, v poslanski skupini tudi pričakujejo, da bo računsko sodišče preučilo zakonitost in namenskost porabe proračunskega denarja na komisiji.
Gre za vrsto zlorab pooblastil in nezakonitih ravnaj predsednika komisije ter za hud primer kršenja vladavine prava, meni Jerovšek. Predsednik komisije se je namreč ukvarjal z nadzorom ravnanja policije in tožilstva ob namestitvi družine Strojan v Postojno, za kar po Jerovškovih besedah obstajajo druge pristojne institucije in organi. Poslanec ob tem opozarja na nenamensko rabo denarja komisije, saj je Kos naročil študijo na Pravni fakulteti o zadevi, ki ni v pristojnosti komisije.
"Denar je bil porabljen z jasnim namenom zlorabe v politične namene. Isti dan je prišlo do selitve dela družine Strojan iz Roj v Ambrus, kar kaže na časovno usklajenost in projektno koordinacijo poskusov ustvarjanja kaosa in destabilizacije politične situacije v Sloveniji," pravi Jerovšek. Po njegovih besedah se je namreč že večkrat pokazalo, da je družina Strojan "projektno zlorabljana za blatenje Slovenije v mednarodni javnosti", komisija pa je bila pri tem uporabljena za politični boj in prikazovanje kaotičnih razmer ter posledično blatenje države.
Tudi poslanec SDS Dimitrij Kovačič pravi, da Kosova ravnanja rušijo pravno državo, saj se ukvarja z zadevami, za katere komisija ni pristojna. Predsednik komisije se je sicer po Kovačičevih besedah že večkrat postavil tudi v vlogo ustavnega in računskega sodišča, medtem ko za zadeve, za katere je komisija pristojna, "zmanjkuje časa".
V SDS se sprašujejo, ali obstajajo še drugi primerni nenamenske porabe proračunskega denarja komisije za preprečevanje korupcije. Zato pričakujejo, da bo računsko sodišče preučilo zakonitost in namenskost porabe proračunskega denarja na komisiji.
Kosov odziv na obtožbe
"Očitki so tako nesmiselni, da jih skoraj ni potrebno komentirati, pa vendar. Komisija je porabila 830 evrov za strokovno mnenje o nečem, kar je od vsega začetka bilo jasno vsem slovenskim pravnikom - da je policija ravnala nezakonito. Zgolj zaradi tega, da ne bi kdo komisiji očital, da si pravo tolmači po svoje.
Kar se tiče očitkov glede nadzora na delo policije in tožilcev, pa je komisija izdala že kar nekaj načelnih mnenj o ravnanju policije, a do danes še nihče ni trdil, da za kaj takšnega nismo pristojni.
V svojem mnenju je komisija na dveh mestih poudarila, da se ne spušča v ocenjevanje tistega kar je v izključni pristojnosti tožilstva: o odločanju o pregonu kaznivih dejanj.
Ker pa zakon o preprečevanju korupcije velja seveda tudi za državne tožilce je komisija morala odreagirati na tisti del odločitve državnega tožilstva, ki presega njihove pristojnosti.
Še najmanj nam je razumljiv očitek glede politizacije in samo upamo, da poslanca nista želela reči, da je bila odločitev tožilstva, katerega je komisija kritizirala, bila politična in ne strokovna," je za 24ur.com dejal Drago Kos.
Ozadje
Komisija za preprečevanje korupcije je v zvezi z ravnanjem vrhovnega državnega tožilstva ob januarski zahtevi varuha človekovih pravic za oceno domnevno nezakonitega policijskega nadzora nad družino Strojan v Postojni za mnenje zaprosila strokovnjake s katedre za kazensko pravo ljubljanske Pravne fakultete. Mnenje stroke je, da je bilo v tem primeru ravnanje policije nezakonito, ravnanje vrhovnega državnega tožilstva pa sporno, je na novinarski konferenci 13. septembra, na katero sta se danes odzvala poslanca SDS, pojasnil Drago Kos.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.