Glede na namero o reorganizacije javnih vrtcev v Mestni občini Ljubljana, bi se 23 vrtcev s 1. januarjem 2025 združilo v en javni vzgojno-izobraževalni zavod. Novi zavod bi se imenoval Center predšolske vzgoje in izobraževanja Mol (Center PRVI Ljubljana), posamezni vrtci bi bili organizirani kot enote zavoda, ob tem pa bi ohranili svoje sedanje ime. Na občini trdijo, da bodo z reorganizacijo optimizirali poslovanje vrtcev.
Kot je v izjavi za javnost povedal ljubljanski podžupan Aleš Čerin, so s potrditvijo namere želeli odpreti zelo široko javno razpravo. Pojasnil je, da je dokumente oziroma iztočnice za reorganizacijo pripravila petčlanska komisija, ki jo je župan Zoran Janković imenoval v začetku tega letošnjega leta. Poleg Čerina in podžupana MOL-a Boštjana Koritnika, so v komisiji še tri ravnateljice ljubljanskih vrtcev. Skupino je vodila Barbara Novinec, ravnateljica vrtca Galjevica. Ob tem je poudaril, da so šefice vrtcev še kako strokovna javnost.
Kot je poudaril Čerin, so se odločili, da bodo v proces vključili tudi Branimirja Štruklja, šefa Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije. "Z reorganizacijo se nobenemu zaposlenemu ne bo zgodilo nič slabega. Prav zato bo član skupine tudi Štrukelj," je pojasnil podžupan.
Pomiril je še, da bodo vrtci tako fizično kot tudi s celotnim osebjem ostali tam, kjer so, ostajajo tudi ravnatelji in ravnateljice. Pod črto naj se za starše in otroke naj ne bi bistveno spremenilo nič. "Namen te reorganizacije je, da se vrtci znebijo administrativnega balasta," je povedal.
Združitvi sicer nasprotuje stroka. Opozarjajo, da ni sprejemljivo spreminjati ureditve samo zaradi želje po finančni racionalizaciji, ne da bi pri tem stremeli h kakovosti ustanov vzgoje in izobraževanja in k uresničevanju ciljev tega področja. Vendar pa je tudi vodja oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje MOL-a Marija Fabčič pomirjala in naslovila šest največjih pomislekov glede reorganizacije. Uvodoma je staršem sporočila, da bodo otroci v vrtcih še naprej dobivali nadstandardne storitve.
Zagotovila je, da bodo otroci še naprej hodili v tisti vrtec, ki si ga bodo starši izbrali. Še naprej bodo starši denimo zapisali prvo in drugo izbiro, otrok pa bo po podobnem postopku sprejet v enoto, kjer bo prostor. Če starši otroka v določen vrtec ne bodo želeli vpisati, jim tega seveda ne bo treba storiti.
Odzvala se je tudi na pomisleke glede zapiranja lokacij vrtcev in zagotovila, da lokacijsko enot ne bodo zapirali. Je pa pojasnila, da je letos otrok približno 600 manj kot leta 2018 in da zato še zapirajo nekatere manjše oddelke. "Ta proces se bo nadaljeval, saj smo zavezani k racionalni organizaciji vrtcev in to bomo na povsem enak način izvajali še naprej," je povedala Fabčičeva. Še enkrat je poudarila, da obsega javne mreže vrtcev ne bodo zmanjševali. "Posameznih enot torej lokacij ne bomo zapirali," je dejala.
Glede zmanjševanja vloge staršev je zagotovila, da starši v svojem vrtcu ne bodo imeli nič manjše vloge. "Predvideno je, da bo v vseh teh 23 enotah deloval svet staršev, tako da bo še vedno enako število predstavnikov v svetih staršev," je povedala in dodala, da bo po novem obstajal še aktiv sveta staršev, kot je to urejeno tudi na področju osnovnih šol. V tako imenovani aktiv sveta staršev ljubljanskih vrtcev bodo vključeni predstavniki staršev vseh 23 enot. "Imeli bodo torej pregled nad vsemi enotami in informacije prenesli staršem v svojih vrtcih," je povedala.
Dotaknila se je tudi strokovne avtonomije v vrtcih in pojasnila, da ta ne bo nič zmanjšana. "Sedanjih 23 ravnateljev bo ostalo v svojih vrtcih in bodo vodili svoje organizacijske enote," je povedala. Pomagali naj bi jim dodatni timi, in sicer pri uvajanju nadstandarda, denimo pri informatiki. Ustvarili naj bi tudi platformo, ki bo pomagala, da bodo lažje in bolj pregledno hranili vso dokumentacijo in jo med sabo tudi izmenjevali. "Da bodo ravnatelji lahko počeli to, za kar živijo, delali z otroki, svojimi zaposlenimi in imeli več stikov s starši," je pojasnila, češ da jih bodo dodatni timi razbremenili.
Odzvala se je še na očitke glede obveščenosti zaposlenih o spremembah. "Nikoli nismo vsi dovolj obveščeni. To je žal še vedno nemogoče doseči," je menila in dodala, da so ravnateljice članice skupine takoj po odločitvi o začetku postopkov obiskale vseh 23 vrtcev. Poudarila je, da bodo poskrbeli, da bo postopek transparenten. Je pa ob tem dodala še, da vseh odgovorov žal še nimajo. Vsak mesec dobijo kar nekaj vprašanj, ki jih evidentirajo, a da veliko odgovorov še ne poznajo.
Javna razprava bo po njenih besedah trajala do najmanj konec januarja. "Pričakujemo tudi več sestankov z ministrstvom za šolstvo. Mi smo jim tudi poslali vso dokumentacijo, ki jo imamo," pravi.
"Naredili bomo tako, da bo najboljše za ravnatelje, sodelavce v vrtcih, starše in predvsem za otroke," je sklenila.
Na Molu zavračajo očitke o združevanju vrtcev in zagotavljajo, da za otroke sprememb ne bo
Na današnji redni novinarski konferenci Mol je Fabčič dejala, da želi predvsem pomiriti sodelavce v vrtcih in starše vrtčevskih otrok. Najprej je zavrnila pomislek o vpisu in premeščanju otrok med enotami. "Otroci bodo še naprej šli v vrtec, ki ga bodo starši izbrali," je povedala in dodala, da ne želijo dodatno povečati prometa po Ljubljani ali komurkoli nagajati. Zagotovila je tudi, da ne bodo zapirali posameznih lokacij vrtcev, zaradi manjšega vpisa pa že sedaj zapirajo oddelke.
Zavrnila je tudi očitek o zmanjševanju vloge staršev v novem zavodu. "Starši ne bodo imeli nič manjše vloge v svojem vrtcu, kot so jo imeli do sedaj. Predvideno je, da bo v vseh 23 organizacijskih enotah vrtcev deloval svet staršev, ki bo sestavljen iz predstavnika vsakega oddelka," je povedala. Ob tem pa bodo ustanovili aktiv sveta staršev, v katerega bodo vključeni predsedniki svetov staršev vseh 23 organizacijskih enot. "To bo še ena nadgradnja, kajti tako bodo tudi starši imeli pregled nad stanjem, kako je drugod," je dodala.
Nekateri svetniki so opozorili tudi na zmanjšano strokovno avtonomijo vrtcev in ravnateljev, s čimer se Fabčič ne strinja. Trdi, da bodo vsi ravnatelji ostali v svojih vrtcih in jih vodili. Dodala je, da bi si na občini sicer želeli tudi, da bi jih lahko še naprej imenovali ravnatelji, po novem bodo namreč pedagoški vodje enote, a zakonodaja tega ne omogoča. Ravnatelji bodo še naprej vodili dejavnost vzgoje in izobraževanja, pomagali pa jim bodo dodatni timi na ravni centra.
Na vprašanje o premeščanju zaposlenih znotraj novega centra pa je odgovorila, da bodo za kadrovske zadeve skrbeli zdajšnji ravnatelji. "To bo velika skrb ravnateljev, da zelo pazljivo delajo s sodelavci," je povedala. Do premeščanja sicer že zdaj prihaja v poletnem in prazničnem času. Navedla pa je primer spremljevalcev otrok s posebnimi potrebami, ki jih bodo za zagotovitev pravice otroka lažje premestili iz enega vrtca v drugega.
Fabčič si bo kot članica komisije za spremembo zakona o vrtcih na ravni ministrstva za vzgojo in izobraževanje tudi prizadevala za spremembo zakonodaje, ki bi omogočala reorganizacijo vrtcev po ljubljanskem modelu.
Opozicijski svetniki so na seji omenili tudi slabo obveščenost zaposlenih v vrtcih o reorganizaciji. Fabčič je dejala, da sta po odločitvi o začetku postopka dve članici komisije obiskali vseh 23 vrtcev, se sestali z ravnatelji, ožjimi sodelavci in zaposlenimi v administrativno-računovodskih službah, ki se bodo tudi fizično preselili v prostore centra. "Po pogovorih z njimi ni bilo čutiti, da bi imeli še kakršnekoli zadržke, strah ali nezadovoljstvo z načrtovano reorganizacijo," je povedala.
Komentirala je tudi odgovor ministrstva, ki ga na Mol sicer niso prejeli, da zakonodaja takega združevanja ne omogoča. "Mi smo prepričani, da vsa zakonodaja, ki smo jo tudi našteli, da to omogoča že sedaj. Svetniki so na seji izrazili tudi pomislek o združevanju vseh vrtcev, če bi lahko združili samo poslovodske službe, kot je pri javnem holdingu. "Dejansko bi bil holdinški sistem verjetno najboljši, ampak tega zakonodaja dejansko ne omogoča," je še povedala Fabčič.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.