Specializirano državno tožilstvo RS (SDT) je na Okrožno sodišče v Ljubljani vložilo obtožnico zoper 15 fizičnih in eno pravno osebo, in sicer zoper osem zdravnikov, njihova družinska člana, farmacevtki in tri komercialiste.
Zoper deset uslužbencev bolnišnic je bila obtožnica vložena zaradi kaznivih dejanj nedovoljenega sprejemanje daril. Očitana kazniva dejanja so bila storjena v zvezi z dobavo medicinskega materiala in zdravil bolnišnicam. Od teh desetih oseb je bila zoper dve osebi vložena obtožnica tudi zaradi kaznivega dejanja pranja denarja. Zoper eno osebo pa je bila vložena obtožnica tudi zaradi kaznivega dejanja ponareditve ali uničenja poslovnih listin in zaradi kaznivega dejanja preprečitve dokazovanja. Zoper tri osebe je bila vložena tudi obtožnica zaradi kaznivega dejanja nedovoljenega dajanja daril, zoper dve osebi pa še obtožnica zaradi kaznivega dejanja pranje denarja.
Podan je utemeljen sum, da so trije od obdolženih prejeli nedovoljene denarne nagrade v višini okoli 100.000 evrov, dva pa preko 100.000 evrov, so še sporočili iz SDT. Po naših informacijah naj bi zdravniki prejeli več kot milijon evrov podkupnin v gotovini in celo v zlatih palicah.
"Navedena zadeva sodi med najbolj obsežne zadeve, saj ima spis preko 20.000 prilog, obtožnica pa obsega dobrih 500 strani," so še zapisali na SDT.
Spomnimo
Pred petimi leti je v slovenski javnosti odjeknila afera zaradi suma korupcije v zdravstvu.
Decembra leta 2013 so po vsej Sloveniji potekale obsežne hišne preiskave, bilo jih je kar 58. Na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU) so takrat pojasnili, da so zaposleni v zdravstvenih ustanovah v zameno za pomoč pri sklenitvi posla od dobaviteljev prejeli nagrade. Za zdravstveni sistem je to bil udarec v vrednosti 1.180.000 evrov.
Preiskovalci so takrat ugotovili, da so si zaposleni v zdravstvenih ustanovah nagrado dobaviteljev pripomočkov in opreme zaslužili tako, da so poskrbeli za vzpostavitev določenega posla. Nagrado so potem dobili na transakcijski račun, ki so ga ravno za ta namen odprli v tujini – v Nemčiji, Avstriji in na Hrvaškem. Kot je takrat pojasnil vodja preiskave na NPU Robert Slodej naj bi podkupnine znašale "od 10 do 101 tisoč evrov. Različno, glede na vrednost dobave".
Med hišnimi preiskavami so našli ne le gotovino, temveč tudi zlate palice. Te so bile po ugotovitvah preiskovalcev kupljene ravno z denarjem, ki ga je oseba pridobila na nezakonit način.
Kriminalisti so takrat obiskali tako UKC Ljubljana, kot tudi UKC Maribor in celjsko bolnišnico. Nepravilnosti so bili osumljeni tudi posamezniki v novomeški bolnišnici in v bolnišnici Valdotra.
V eni največjih korupcijskih afer so se znašla številna zdravniška zveneča imena. Podkupnine naj bi v naši največji bolnišnici, UKC Ljubljana, prejemala radiolog Zoran Miloševič in predstojnik ortopedije Vane Antolič. Prav Miloševič pa naj bi prejel rekordno podkupnino, kar 100 tisoč evrov. Iz UKC Maribor naj bi šlo za radiologa Jožefa Matelo, iz celjske bolnišnice za kirurga Miodraga Vlaovića, iz bolnišnice v Novem mestu za otropeda Gregorja Kavčiča, iz Valdoltre pa za Roberta Cirmana.
Kot so nam iz SDT sporočili že pred nekaj dnevi, so 21. marca 2016 vložili zahtevo za preiskavo zoper 10 fizičnih oseb zaradi nadaljevanega kaznivega dejanja nedovoljenega sprejemanja daril, pranja denarja, ponareditve ali uničenja poslovnih listin ter preprečitve dokazovanja. Prav tako so v sklopu zahteve za preiskavo istega dne vložili posamezna preiskovalna dejanja zoper pet fizičnih in eno pravno osebo zaradi nedovoljenega dajanja daril in pranja denarja.
Sodišče opozarja na obsežnost zadeve
Na Okrožnem sodišču v Ljubljani so danes potrdili, da je bila vložena obtožnica zoper večje število obtoženih zaradi kaznivih dejanj nedovoljenega sprejemanja in dajanja daril, pranja denarja, ponarejanja ali uničenja poslovnih listin in preprečitve dokazovanja.
Zadevo je v delo dobil specializiran oddelek sodišča. Gradivo so na sodišče dostavili s pomočjo tovornega vozila, kar samo po sebi govori o obsežnosti dostavljenega spisa skupaj z njegovimi prilogami vred, so izpostavili na sodišču.
Glede na obsežnost zadeve na sodišču predvidevajo, da bo zadevo nemogoče zaključiti skladno s pričakovanimi časovnimi standardi reševanja zadev, povezanih s sojenjem v zahtevnejših zadevah organiziranega in gospodarskega kriminala, korupcijskih in drugih podobnih kaznivih dejanj. Težko bodo zaključili tudi "po pričakovanjih različne javnosti, bodisi splošne bodisi politične in ostale", so navedli in dodali, da je v pol leta teoretično nemogoče predelati tolikšno količino gradivo.
Tako bo strankam najprej treba vročiti obtožbe, pri čemer je pričakovati ugovore, o katerih odloča zunajobravnavni senat. Po morebitni pravnomočnosti obtožbe bo mogoče razpisati predobravnavni narok in pozneje glavno obravnavo, pri čemer ne gre za priporno zadevo ali zadevo, v kateri je odrejen kakšen drug ukrep in jo torej sodišče ne bo obravnavalo kot prednostno, je pojasnil vodja specializiranega oddelka Srečko Škerbec.
Ob tem je opomnil tudi na "sistemsko neprilagojenost" za delo v tovrstnih zadevah oz. na logistične in prostorske težave, s katerimi se na sodišču soočajo že nekaj časa, prejem tako obsežnega kazenskega spisa pa jih bo le še povečal.
V tem primeru so prejeli tako veliko količino gradiva, da zanj na Okrožnem sodišču v Ljubljani nimajo ustreznega prostora, zato ga bodo morali shraniti v eno od razpravnih dvoran. Škerbec je ob tem opozoril, da bodo imeli težave tudi kasneje, ko bo treba spis arhivirati, saj tudi arhiv okrožnega sodišča ne zmore hrambe vse večje količine spisov.
KOMENTARJI (210)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.