
SDS je na svoji spletni strani objavila osnutek besedila resolucije z naslovom Etika je vest družbe. Dolžnost države je, da vzpostavi mehanizme, ki bodo skrbeli za etični odnos med svobodo in odgovornostjo znanosti. Pri vseh posegih družbe pa je treba zavarovati zapostavljene in prikrajšane manjšine, so med drugim zapisali v osnutku resolucije.
V osnutku resolucije, o kateri bo maja odločal strankin kongres, se med drugim ugotavlja, da je človek današnjega časa upravičeno "zaskrbljen nad negotovo sedanjostjo in nad še bolj negotovo prihodnostjo". Ob tem opozarjajo, da je tudi v Sloveniji "precejšen delež prebivalstva blizu meje revščine, mnogi tudi pod njo", pri čemer je položaj znatno poslabšala sedanja globalna ekonomska kriza.
Svetovni odziv na omenjeno krizo je razcvet etike, ki "vse bolj vpliva na ravnanja na vseh ravneh družbenega življenja". "Polagoma se uveljavlja spoznanje, da se je pri načrtovanju razvoja znanosti, pa tudi izobraževanja in kulture treba ozirati na etične opredelitve, pomembne za posameznika in družbo," je mogoče brati v osnutku.
Tako je treba zagotoviti načelo prvenstva pravic in koristi posameznika nad izključno koristjo znanosti in družbe. "Pri vseh posegih družbe, npr. v znanosti, zdravstvu, socialnem varstvu in vprašanjih razvoja skupnosti je treba zavarovati občutljive, zapostavljene in prikrajšane manjšine. Prizadevati si je treba za pravičnejše ravnotežje med spoloma. Pri posegih družbe v življenje posameznika je treba varovati dostojanstvo človeškega bitja kot temelj za človekove pravice," menijo pisci osnutka resolucije.
Etika mora po njihovo sousmerjati tudi odločitve, ki bodo vplivale na izrabo naravnih virov, prostora in živega sveta. Tako je pri posegih v biosfero treba uveljaviti previdnostno načelo, država pa bi se morala "odpovedati kratkoročnim ekonomskim koristim, če bi bilo treba zaradi tega žrtvovati pomembne vrednote naravne dediščine", so prepričani avtorji predloga resolucije.
Na nekatera področja javnega in zasebnega življenja lahko v okviru svojih pooblastil in s svojimi mehanizmi vpliva tudi država, menijo v SDS. Na področju zakonodaje bi lahko v zakone vnesli načela in določbe mednarodnih pravnih instrumentov s področja etike, h katerim je Slovenija že pristopila.
Na področju družinske in socialne politike pa bi država lahko pristopila z ukrepi, "ki bodo prek zakonsko zagotovljenih ugodnosti spodbujali večjo rodnost", in z ukrepi, ki bodo družinam z več otroki zmanjšali družinske izdatke. Prav tako opozarjajo na možnost hitrejšega razvoja mobilne in hospitalne paliativne oskrbe kot etične alternative evtanaziji.

Država lahko deluje tudi preventivno, dodajajo v SDS. Opozarjajo, da je tekmovalnost treba "postaviti v bolj zdrave okvire in na bolj zdrave temelje", izboljšati etiko javne besede ter odpraviti zaostanek pri uveljavljanju pravil dobre znanstvene prakse.
Na področju varstva narave potrebujemo "novo vrsto ombudsmana, varuha narave", nenadzorovano razvrednotenje okolja pa je treba tudi kazensko sankcionirati, še piše v osnutku besedila, objavljenem na spletni strani SDS.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.