Slovenija

SDS: Zares želi zavlačevati

Ljubljana, 10. 01. 2008 16.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V SDS menijo, da želi Zares z izvedbo posvetovalnega referenduma onemogočiti ustanovitev pokrajin. V Zares namige zavračajo.

V poslanski skupini Zares zavračajo namigovanja oz. domneve, da bi bil namen njihovega predloga za posvetovalni referendum o razdelitvi države na pokrajine onemogočanje ustanovitve pokrajin ali kakršno koli zavlačevanje.

O ustanovitvi pokrajin je svoje mnenje podalo že 25 občin
O ustanovitvi pokrajin je svoje mnenje podalo že 25 občin FOTO: Kanal A

Ob upoštevanju poslovnika državnega zbora in zakona o referendumu in ljudski iniciativi se z dobro voljo in odgovornim pristopom da v celoti organizirati referendum in vse zakonodajne postopke izpeljati v takšnih rokih, da bi bilo možno razpisati volitve v jeseni, je poudaril Trofenik.

Prepričan je, da je časovna stiska le navidezna in se uporablja kot izgovor, da referenduma ne bi bilo. Poleg tega so sami ves čas opozarjali, da bi predlagatelj že zdavnaj moral predložiti celoten paket pokrajinske zakonodaje, a jim je doziral posamezne zakone brez temeljnih o številu in pooblastilih bodočih pokrajin. "Če je časovna zadrega, je zato po krivdi predlagatelja," je še dodal.

SDS: Zares želi zavlačevati

V poslanski skupini SDS predlogu poslanske skupine Zares, da se izvede posvetovalni referendum o razdelitvi Slovenije na pokrajine, nasprotujejo. Poslanec SDS Franc Jazbec je ocenil, da je namen predloga zavlačevanje sprejemanja pokrajinske zakonodaje.

Po besedah Jazbeca, sicer predsednika parlamentarnega odbora za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, je namen, da pokrajinska zakonodaja v tem mandatu ne bi bila sprejeta. Izvedba referenduma bi pomenila premik obravnave pokrajinske zakonodaje do julija, v tem mesecu pa je predvidena zadnja seja v tem mandatu. Pa tudi če bi julija zakonodajo DZ sprejel, bi zamudili rok za razpis volitev v prve pokrajinske svete skupaj z volitvami v državni zbor, opozarja Jazbec.

Zares je za posvetovalni referendum o razdelitvi države na pokrajine
Zares je za posvetovalni referendum o razdelitvi države na pokrajine FOTO: POP TV

Poslanec je ob tem spomnil, da je ustanovitev pokrajin ustavna kategorija; sprememba ustave glede ustanovitve pokrajin pa je bila v letu 2006 sprejeta z dvotretjinsko poslansko večino, svoje glasove so prispevali tudi opozicijski poslanci.

Mnenje občin

Poleg tega so bili v dosedanjem postopku priprave zakonodaje k posredovanju mnenj pozvani občinski sveti in občine; najprej v okviru vladne procedure, nato še državnozborske. Po Jazbečevih navedbah je DZ do izteka roka na zakon o ustanovitvi pokrajin svoje mnenje posredovalo 25 občin, po tem roku pa še 17.

Prvo obravnavo zakona o ustanovitvi pokrajin, kot tudi zakona o volilnih enotah za volitve v prve pokrajinske svete in zakona o prenosu nalog v pristojnost pokrajin, naj bi državni zbor opravil na januarski seji. Kot je poudaril Jazbec, bo moral biti po splošni razpravi sklep o primernosti zakona za nadaljnjo obravnavo pri zakonu o ustanovitvi pokrajin izglasovan z dvema tretjinama glasov navzočih poslank in poslancev. Ta sklep bo šele omogočil nadaljevanje postopka v drugi obravnavi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User104997
11. 01. 2008 02.13
Pokrajin ne potrebujemo, je predrago. Pol bojo pa ljudje jamral, ker ne bo denarja za plače. Pokrajine so samo dodaten strošek države. Namesto pokrajin se lahko sprejmejo pogodbe o distribuciji denarja pa bo mir. Slovenija je premajhna. Že toliko občin je predrago. Zato so plače majhne. In bojo še naprej.
User297671
10. 01. 2008 20.54
No glavno da bomo imeli meje pokrajin enake kot škofije sicer bo to čisto slučajno a ne hehe Ah ja pa kaj bi z starimi imeni če pa imamo podravsko, posavsko, centralnoslovensko.... jeb..ti stara imena LOL
Cukercek Sladki
10. 01. 2008 19.01
dober večer vsem ! Tipično za SDS nobeden ne sme oporekati njihovemu predlogu, oz. ne bomo dovolili demokracije . To mi diši po diktaturi. pa l.p. sladkimmm
User109102
10. 01. 2008 18.39
passion -demenca ,...al se tut na pokrajine spoznaš ,.......pa ja ni tu tut milan kučan kriv ,...!!!????
tomi.passion@gmail.com
10. 01. 2008 17.54
Težava društva Zares je v tem, da ne vedo kaj in kako. Vedo, da bi radi oblast, a ne vedo kako in s čim. Programa nimajo, novih ljudi nimajo, vizije nimajo. Poleg tega so regisjko zelo slabi in iz tega je logično, da želijo zavlačevati in imeti čim manj regij.
Jethro
10. 01. 2008 17.46
Moje mnenje pa je sledeče: zakaj morajo naši politiki odločat o teh regijah? Zakaj ne preprosto uporabljati demokracijo, ki jo imamo in dati pravico nam slovencem v roke možnost odločanja o temu ali je to res v redu za narod ali ne...ne vidim nobenega konkretnega primera, zakaj je zdaj tako kot je sploh slabo...in zakaj bi to preoblikovanje sploh bilo dobro...za narod že ne...veliko jih noče slišati o temu, pa jih bodo vseeno "vtaknili" v drugo regijo...ma ja, itak delajo kar si zadajo, brez upoštevanja želja ljudi...živela demokracija in davkoplačevalci!!!
User112027
10. 01. 2008 17.38
Po mojem Zares nima kaj vlagati, kje so bili ob volitvah 2004.. ? Zdaj pa ima zares neke želja hehe, pd diktatom Golobiča, ko ga itak volilci ne marajo.. in tudi ni bil izvoljen , je le bivši Drnovškov hlapec - izvrševalec...