Predsednik omenjenega kluba Ivan Molan, sicer župan Brežic, je izpostavil, da je medsosedska pomoč neka slovenska posebnost oz. način življenja. Zlasti je po njegovih besedah pomembna na podeželju, saj si na ta način ljudje ne le pomagajo, temveč se tudi družijo.
Molan se je vprašal, kako bo torej odslej potekalo obnavljanje vinogradov, zidanic, kmečkih poslopij in navedel, da je obnavljanje zgradb, kozolcev ipd. zelo pomembno tudi za razvoj turizma.
Brežiški župan je še poudaril, da bi moral zakon bolj natančno definirati, kdo je sosed, kdo lahko pomaga.
Ministrstvo: Novi zakon bo izboljšal položaj kmetov
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je v odzivu očitke Kluba županov in podžupanov SDS zavrnilo. "Na ministrstvu poudarjamo, da sosedska pomoč sodi med izjeme in torej načeloma ne šteje kot delo na črno. Je pa omejena v nekaterih primerih, in to tudi v trenutno veljavnem zakonu iz leta 2000," je opozorilo.
Sosed sosedu po njihovih besedah lahko pomaga pri vseh opravilih, razen če ima eden od njiju registrirano pridobitno dejavnost. Tudi pomoč med takšnima dvema sosedama je mogoča, vendar brez plačila, in če delo ni vezano na dejavnost, ki jo ima sosed registrirano kot pridobitno dejavnost.
"Po novem zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno bo brezplačno lahko na kmetiji ob sezonskih konicah pomagal kdor koli – ne glede na bližino bivanja, sorodstvene vezi in ne glede na to, ali ima registrirano dejavnost. Na ta način bi se izboljšal položaj kmetov, saj trenutni zakon takšne določbe ne vsebuje," so sklenili.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.